eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: EU bi trebalo da zabrani indijsko gorivo napravljeno od ruske nafte – Borelj

RT: EU bi trebalo da zabrani indijsko gorivo napravljeno od ruske nafte – Borelj
16.05.2023. god.
Nju Delhi je postao jedan od najvećih kupaca ruske sirove nafte tokom prošle godine


EU bi trebalo da „preduzme mere“ da spreči Indiju da preprodaje rusku naftu regionu u obliku rafinisanih goriva, izjavio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost. Žozep Borelj je izjavio da je blok svestan da indijske rafinerije koriste velike količine ruske sirove nafte za proizvodnju goriva za evropsko tržište.


„Ako dizel ili benzin ulaze u Evropu... koji dolaze iz Indije i proizvode se od ruske nafte, to je svakako zaobilaženje sankcija i zemlje članice moraju da preduzmu mere“, izjavio je Borel za Financial Times.

Diplomata je dodao da razume želju Indije da kupi rusku naftu, s obzirom na gornju granicu cena G7 koja zabranjuje Rusiji da prodaje svoju naftu po ceni iznad 60 dolara po barelu. Međutim, on je pozvao Brisel da blokira ulazak proizvoda napravljenih od ove nafte u EU.

„To što Indija kupuje rusku naftu, to je normalno. I ako, zahvaljujući našim ograničenjima u pogledu cene nafte, Indija može da kupi ovu naftu mnogo jeftinije, pa što manje novca dobije Rusija, to bolje. Ali ako oni to iskoriste da bi bili centar u kome se prerađuje ruska nafta i prodaju nusproizvodi... mi moramo da reagujemo“, izjavio je on, ne pojašnjavajući šta bi to moglo biti.

Borelj je dodao da je planirano da se sastane sa ministrom inostranih poslova Indije S. Džaišankarom kasnije u utorak, kada će se dalje razgovarati o tom pitanju.

Indija, treći po veličini potrošač nafte u svetu, počela je da povećava kupovinu ruske nafte nakon što su zapadne države uvele embargo i ograničile cene na naftu i naftne derivate iz te zemlje. Indijski uvoz ruske morske sirove nafte je navodno porastao deset puta u finansijskoj godini koja se završava 31. marta.

Međutim, indijske rafinerije koriste i naftu sa drugih destinacija, uključujući Irak i Saudijsku Arabiju. Ovo, kažu analitičari, čini identifikaciju tačnog porekla barela dizela ili benzina praktično nemogućim, što zauzvrat može predstavljati izazov za Brisel da smisli mere koje bi blokirale ulazak rafinisane ruske nafte u EU.
 
 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • © Getty Images / shaunl/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte zelene energije u lokalnim zajednicama


Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar

Investicija NIS-a vredna više od 30 miliona evra


Ni Tramp ni Harisova neće ukinuti ograničenja prema Moskvi, predvideo je bivši predsednik Rusije


Ostale novosti iz rubrike »