13.04.2023. god.
Američko ministarstvo finansija objavilo je u sredu sankcije za 80 pojedinaca i pravnih lica povezanih sa Rusijom. Na listi je bila Međunarodna investiciona banka sa sedištem u Budimpešti i tri njena sadašnja ili bivša rukovodioca, od kojih su dva Rusa i jedan Mađar.
SAD su stavile na crnu listu investicionu banku povezanu sa Rusijom i tri njena rukovodioca u Budimpešti. Sankcije dolaze nakon što je mađarski premijer Viktor Orban više puta tvrdio da SAD i njihovi saveznici pokušavaju da izvrše pritisak na njegovu zemlju da naoruža Ukrajinu.
Američko ministarstvo finansija objavilo je u sredu sankcije za 80 pojedinaca i pravnih lica povezanih sa Rusijom. Na listi je bila Međunarodna investiciona banka sa sedištem u Budimpešti i tri njena sadašnja ili bivša rukovodioca, od kojih su dva Rusa i jedan Mađar.
Međunarodnu investicionu banku formiralo je 1970. godine nekoliko članica bivšeg Varšavskog pakta, a danas njom upravljaju zvaničnici Kube, Mađarske, Mongolije, Rusije i Vijetnama. Bugarska, Češka Republika, Rumunija i Slovačka povukle su se iz banke prošle godine nakon što su sankcije EU zamrzle većinu njenih sredstava.
U saopštenju, Ministarstvo finansija je banku opisalo kao ispostavu ruskog „obaveštajnog prisustva u Evropi“ i optužilo je da služi „kao mehanizam za korupciju i nezakonito finansiranje, uključujući kršenje sankcija“.
„Za razliku od drugih saveznika u NATO-u koji su ranije bili angažovani sa ovim ruskim entitetom“, rekao je američki ambasador Dejvid Presman novinarima u sredu u Budimpešti, „Mađarska je odbacila zabrinutost vlade Sjedinjenih Država u vezi sa rizicima koje njeno dalje prisustvo predstavlja za alijansu“.
Tajming sankcija je vredan pažnje, koji dolazi dan nakon što je Mađarska sklopila novi gasni sporazum sa Rusijom. Mađarski i ruski zvaničnici takođe su razgovarali o ubrzanju tekuće ekspanzije mađarske nuklearne elektrane Paks od strane Rosatoma, ruske državne agencije za atomsku energiju.
Orban je tvrdio da je njegova zemlja izložena „stalnom pritisku“ svojih saveznika iz NATO-a da prekine svoje energetske veze sa Rusijom i uđe u ukrajinski sukob na strani Kijeva.
Iako je članica NATO-a, Mađarska je odbila da isporuči Kijev oružjem ili dozvoli da oružje uđe u Ukrajinu preko njene teritorije. Orban je u međuvremenu odbio da podrži bilo kakve sankcije EU koje bi joj isključile ruski gas, naftu ili nuklearno gorivo.
„Žele da nas uvuku u rat svim mogućim sredstvima“, rekao je Orban prošlog meseca za švajcarski magazin Veltvoche. „Do sada smo uspevali da se odupremo.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.