eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Svet ponovo ulazi u doba uglja - Međunarodna agencija za energiju

RT: Svet ponovo ulazi u doba uglja - Međunarodna agencija za energiju
31.07.2022. god.
Očekuje se da će potražnja dostići rekordno visok nivo, pokazuje novi izveštaj

Globalna potražnja za ugljem mogla bi da dostigne osam milijardi tona u 2022. godini, što odgovara istorijskom maksimumu postavljenom u 2013. godini, te će dalje rasti u 2023. godini, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u ažuriranom izveštaju o tržištu uglja.


„Na osnovu trenutnih ekonomskih i tržišnih trendova, predviđa se da će globalna potrošnja uglja porasti za 0,7% u 2022. godini na osam milijardi tona, pod pretpostavkom da se kineska ekonomija oporavi kako se očekuje u drugoj polovini godine... Ovaj globalni ukupni iznos bi odgovarao godišnjem rekordu postavljenom 2013. godine, a potražnja za ugljem će se verovatno povećati sledeće godine na novi rekord svih vremena“, navodi se u izveštaju.

Prema navodima agencije, potražnja je podstaknuta rastućim cenama prirodnog gasa, što primorava mnoge zemlje da sve više prelaze sa gasa na ugalj i ponovo otvore ranije zatvorene termoelektrane na ugalj.

U izveštaju se navodi da će Kina, koja je „odgovorna za više od polovine globalne potrošnje uglja“, biti glavni pokretač rasta tražnje u drugoj polovini 2022. godine, uprkos tome što će potražnja opasti za 3% u prvoj polovini 2022. godine.

Očekuje se da će potražnja za ugljem u Indiji takođe porasti zbog ekonomskog rasta zemlje i veće upotrebe električne energije. Predviđa se i da će EU doprineti tražnji, jer se sve više okreće uglju u proizvodnji električne energije kako bi zamenila gas ili ga sačuvala za zimu zbog pada uvoza ruskog gasa.

IEA dodaje da će tržišta uglja ostati nestabilna 2023. godine, posebno nakon što u EU stupi na snagu embargo na ugalj, a cene bi mogle nastaviti da rastu i u narednoj godini.

„Kako su rastuće cene prirodnog gasa učinile ugalj konkurentnijim na mnogim tržištima, međunarodne cene uglja su zauzvrat porasle, dostižući tri vrhunca svih vremena između oktobra 2021. i maja 2022. godine. Sankcije i zabrane ruskog uglja su poremetile tržišta, a problemi sa drugim glavnim izvoznicima su doprineli nestašici ponude. S obzirom da se drugi proizvođači uglja suočavaju s ograničenjima u zameni ruske energije, cene na fjučers tržištima uglja ukazuju na to da se očekuje da će se zategnuti tržišni uslovi nastaviti i u narednoj godini i dalje“, navodi IEA.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / cmannphoto / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte zelene energije u lokalnim zajednicama


Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar

Investicija NIS-a vredna više od 30 miliona evra


Ni Tramp ni Harisova neće ukinuti ograničenja prema Moskvi, predvideo je bivši predsednik Rusije


Ostale novosti iz rubrike »