eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

„Gasprom“ prošle godine proizveo 514,8 milijardi kubnih metara gasa

„Gasprom“ prošle godine proizveo 514,8 milijardi kubnih metara gasa
02.01.2022. god.

"Gasprom" je 2021. godine proizveo 514,8 milijardi kubnih metara gasa, što je najbolji rezultat u poslednjih 13 godina, rekao je šef kompanije Aleksej Miler.


„Ovo je plus 62,2 milijarde kubnih metara u odnosu na cifru iz prošle godine. Povećanje proizvodnje `Gasproma` pokrilo je lavovski deo rasta globalne potrošnje gasa u 2021. godine“, saopštio je Miler.


Izvoz gasa prošle godine je porastao na 185,1 milijardu kubnih metara, što je 5,8 milijardi više nego 2020. godine, dodao je Miler.


„Rezultat 2021. godine zauzeo je četvrto mesto u istorijski kompanije. Napominjem da je kupovina ruskog gasa iz gasovoda povećana za 15 zemalja“, dodao je Miler.


Prema njegovim rečima, rast proizvodnje je bio zbog povećanih isporuka najvećim potrošačima ruskog gasa - Nemačka (+10,5 odsto), Turska (+63 odsto) i Italija (+20,3 odsto).

Takođe je povećan i obim transporta gasovodom "Snaga Sibira" do Kine. "Gasprom" je tamo redovno isporučivao gorivo po ugovornim obavezama, a od 1. januara dostigao je novi nivo, nastavio je Miler.

On je istakao da moderni morski gasovodi "Severni tok" i "Turski tok" igraju značajnu ulogu u obezbeđivanju pouzdanog snabdevanja, a od 29. decembra je i "Severni tok 2" u potpunosti spreman za rad.

Na ruskom tržištu kompanija je takođe dostigla maksimum od 2013. godine - potrošačima je isporučeno 257,8 milijardi kubnih metara, što je povećanje u odnosu na 2020. godinu od 31,9 milijardi.

Od prošlog leta, evropsko tržište gasa je doživelo značajne fluktuacije. Kako se početkom avgusta fjučersima trgovalo na nivou od 515 dolara za hiljadu kubnih metara, dva meseca kasnije cena je skočila tri puta, da bi 21. decembra bila na istorijskom maksimumu od 2190,4 dolara za hiljadu kubnih metara. Oštar rast pratili su podjednako oštri padovi, na primer, 31. decembra cene su pale ispod 800 dolara.

Stručnjaci to pripisuju niskom nivou popunjenosti podzemnih skladišta u Evropi, ograničenoj ponudi od glavnih dobavljača i velikoj potražnji za tečnim prirodnim gasom u Aziji. Osim toga, na tržište utiču vremenske prilike i neizvesnost sa sertifikacijom operatera "Severnog toka 2".


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © TASS / Vitaliй Nevar/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte zelene energije u lokalnim zajednicama


Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar

Investicija NIS-a vredna više od 30 miliona evra


Ni Tramp ni Harisova neće ukinuti ograničenja prema Moskvi, predvideo je bivši predsednik Rusije


Ostale novosti iz rubrike »