RT: Potpuno odvajanje od Kine moglo bi da uništi stotine milijardi u privredi - Američka privredna komora
Američke kompanije i ekonomija u celini mogle bi izgubiti stotine milijardi dolara ako se ulaganja u Kinu prepolove ili dve zemlje prošire carine, navodi američka privredna komora u svojoj najnovijoj studiji.
Ako američki investitori smanje udeo stranih direktnih investicija (FDI) u Kini za polovinu, godišnji kapitalni dobitak mogao bi im se smanjiti za čak 25 milijardi dolara, objavila je poslovno-lobistička grupa u istraživanju objavljenom u sredu. Istovremeno, smanjena investicija koristiće američkim konkurentima, dok bi američki BDP imao jednokratni gubitak od 500 milijardi dolara, navodi se u izveštaju koji procenjuje potencijalne troškove razdvajanja dve najveće svetske ekonomije.
"Razdvajanje dve velike ekonomije biće skupo", navodi se u saopštenju, dodajući da su dve nacije i dalje duboko povezane. Međutim, u studiji se primećuje da „potpuno, sveobuhvatno razdvajanje više nije nezamislivo“.
Američko-kineski trgovinski sporazum nije eliminisao sve carine koje su uvedene u jeku trgovinskog rata između dve države. Ako se odnosi dalje pogoršaju, a carine od 25 procenata primene na svu dvosmernu trgovinu, to bi moglo dovesti do 190 milijardi dolara godišnjih gubitaka za američku ekonomiju do 2025. godine, saopštila je komora.
Izveštaj se takođe fokusirao na potencijalne posledice razdvajanja u četiri industrije važne za američke nacionalne interese. Nalazi pokazuju da bi gubitak pristupa vazdušnoj industriji kineskom tržištu doveo do godišnjih gubitaka u proizvodnji od 38 do 51 milijarde dolara, odnosno 875 milijardi dolara kumulativno do 2038. godine.
Pored toga, gubitak udela na kineskom tržištu poluprovodnika rezultirao bi gubitkom proizvodnje od 54 do 124 milijarde dolara i doveo u opasnost 100.000 američkih radnih mesta. Samo za hemijsku industriju, nametanje carina moglo bi dovesti do gubitaka u proizvodnji do 38 milijardi dolara i skoro 100.000 izgubljenih radnih mesta. Izgubljeni tržišni udeo medicinskih uređaja rezultirao bi godišnjim gubitkom od 23,6 milijardi dolara, dok bi izgubljeni prihod tokom jedne decenije mogao premašiti 479 milijardi dolara, saopštila je grupa.
„Čak i na osnovu naše grube procene, možemo videti da su troškovi bilo čega što se približava `potpunom` razdvajanju neprijatno visoki“, zaključila je Privredna komora. Iako je grupa dodala da će alternativni načini suočavanja sa Kinom „dopuniti bilo koji scenario razdvajanja“, navodi se da ako Vašington i dalje želi da se suoči sa Kinom zbog njene prakse, trebalo bi da se ujedini sa „partnerima istomišljenicima“ kako bi umanjio troškove za ekonomiju.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...
Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova
Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.