eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

Kako je Rusija postala svetski lider u izvozu pšenice?

Kako je Rusija postala svetski lider u izvozu pšenice?
05.11.2020. god.


Rusija je zemlja koja prodaje najviše pšenice na svetu. Takođe, ne treba zaboraviti da tražnja pšenice raste i na domaćem tržištu. Zato, hajde da pogledamo, na koji način je u poslednjih nekoliko godina Rusija uspela da napravi tako ozbiljan pomak u izvozu pšenice, piše Russia beyond

Rusija je 2020. godine zadržala titulu najvećeg izvoznika pšenice na svetu, potvrđuju podaci Agencije za spoljnu politiku Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Država.

U oktobarskom izveštaju resor je povećao prognoze prinosa pšenice u Rusiji za pet miliona tona, do 83 miliona tona (izuzimajući Krim). Izvozni potencijal u sezoni 2020/2021 povećan je sa 37,5 do 39 miliona tona. SAD koje slede iza Rusije ove godine bi mogle da izvezu 27 miliona tona pšenice, a zemlje Evropske unije 25,5 tona.

 

Na kom mestu se nalazi Rusija kao izvoznica pšenice?

U poslednjih nekoliko godina Rusija se nalazi u prvih deset zemalja izvoznica žitarica kao što su pšenica, ječam, kukuruz, raž i ovas. Najveći uspeh postigla je u isporukama pšenice. U periodu 2017-2020 Rusija zauzima lidersku poziciju u svetu kontrolišući 20 odsto globalnog izvoza.

U poslednjoj deceniji Rusija je uvećala izvoz pšenice više nego dvostruko, dok je svetsko tržište poraslo tek za trećinu. Udeo ove zemlje na svetskom tržištu u tom periodu praktično je udvostručen, rekao je naučni saradnik Centra za agroprehrambenu politiku Instituta za primenjena ekonomska istraživanja Ruske akademije nauka za narodnu privredu i državnu administraciju Denis Ternovski.

Da li je Rusija uvek bila izvoznica žita?

Od šezdesetih godina prošlog veka, SSSR je bio neto izvoznik žita. Tako je 1963. godine SSSR kupio od Sjedinjenih Država 10,4 miliona tona žita i 2,1 milion tona brašna. Obim uvoza se pritom polako povećavao:

- 1972. godine uvezeno je 23 miliona tona žita,

- 1975-te 27 miliona tona, a 1979-te 31 milion tona

- 1980-te 43 miliona tona.

- Rekordna je bila 1985. godina kada je kupljeno 47 miliona tona pšenice.

Zavisnost Sovjetskog Saveza od uvoza pšenice bila je jedan od uzroka za uvođenje „perestrojke“ i ekonomskih reformi, a zatim i raspada Sovjetskog Saveza. Zbog oštrog pada cena nafte u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog veka sovjetska vlast nije imala dovoljno deviza za kupovinu pšenice, pa je bila prinuđena da drastično poveća obim stranih kredita. Nedostatak pšenice doveo je do ozbiljnog deficita hrane i rasta nezadovoljstva među stanovništvom.

Koju vrstu žitarica Rusija isporučuje na svetsko tržište?

Ključna žitarica u svetu je pšenica. Rusija je jedan od najvećih dostavljača pšenice na planeti.

Po obimu proizvodnje pšenice Rusija se prošle godine našla na trećem mestu, iza Indije i Kine, podseća rukovodilac analitičkog odeljenja IK „Rus-Invest“ Dmitrij Bedenkov.

Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu UN u Rusiji je 2018-2019. godine proizvedeno više od 72 miliona tona pšenice. Rekordni prinos od 86 miliona tona zabeležen je 2018-2019. godine.

Koliko Rusija prodaje pšenice?

Prošle godine, prema podacima FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu UN) Rusija je bila na prvom mestu po obimu izvoza pšenice, kada je prodala 34,5 skoro miliona tona.

SAD i EU sa isporukom od 26,6, odnosno 23,7 miliona tona znatno zaostaju za liderom. Rusija plasira na strano tržište skoro polovinu proizvedenog žita. Od 2013. godine kada je izvoz bio ispod 14 miliona tona, obim izvoza ruske pšenice porastao je skoro 2,5 puta. To se delimično može objasniti rastom cene pšenice na globalnom nivou i povećanjem nivoa proizvodnje pšenice u Rusiji. Obim proizvodnje pšenice u Rusiji 2012-2013. godine iznosio je 37,8, odnosno 52,14 miliona tona.


Kome Rusija prodaje pšenicu?

Prema podacima Federalne carinske službe u prvom polugođu ove godine Rusija je najviše pšenice prodala Turskoj, u ukupnoj vrednosti od 818,3 miliona dolara, zatim Egiptu 514,7 miliona, dok je na trećem mestu Saudijska Arabija (167,5 miliona dolara).

Pored toga Rusija velike količine pšenice isporučuje:

- Vijetnamu (129,8 mln dolara),

- Bangladešu (105,1 mln dolara)

- Sudanu (102,4 miliona dolara)

- Ujedinjenim Arapskim Emiratima (95,7 mln dolara)

- Azerbejdžanu (83,5 mln dolara)

- Maroku (77,8 mln dolara)

U prvih šest meseci ove godine Rusija je na isporukama pšenice zaradila ukupno 3,56 milijardi dolara, odnosno 14,3 odsto više nego u odgovarajućem periodu prošle godine. A u fizičkom obimu isporuke su porasle još više, za 23,1 odsto, do 17,3 miliona tona.
Prema podacima analitičkog centra Rusagrotrans od jula do septembra ove godine samo Egipat je od Rusije kupio 2,44 miliona tona pšenice.

Na koji način su postignuti takvi rezultati?

Rast izvoza u potpunosti je bio obezbeđen na račun nove proizvodnje. Potražnja pšenice na domaćem tržištu ne samo da se nije smanjila zbog povećanja izvoza, nego je tokom poslednje decenije porasla za deset odsto.

„Rast proizvodnje povezan je, pre svega, sa unapređenjem agrarnih tehnologija, i kao rezultat, rastom prinosa”, objašnjava Denis Ternovski.

Kako je on istakao ulogu stimulansa i neophodnih uslova rasta izvoza ruske pšenice odigralo je stvaranje odgovarajuće logističke infrastrukture (lučkih terminala) kao i devalvacija rublje koja je podržala konkurentnost pšenice, prilikom pada svetskih cena pšenice posle 2014. godine.

Aleksej Losan,
Russia beyond


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Ilja Najmušin/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte zelene energije u lokalnim zajednicama


Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar

Investicija NIS-a vredna više od 30 miliona evra


Ni Tramp ni Harisova neće ukinuti ograničenja prema Moskvi, predvideo je bivši predsednik Rusije


Ostale novosti iz rubrike »