eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Alternativni kanal plaćanja EU sa Iranom je kao divan automobil bez benzina - Teheran

RT: Alternativni kanal plaćanja EU sa Iranom je kao divan automobil bez benzina - Teheran
01.07.2019. god.


Napori EU da olakša trgovinu sa sankcijama pogođenim Iranom nisu doneli nikakve konkretne rezultate, rekao je iranski izaslanik u UN-u, upozoravajući da je njegova zemlja umorna od čekanja da Brisel ispuni svoje obaveze.

„Ja lično verujem da INSTEKS [Instrument za podršku trgovinskim razmenama] u sadašnjem stanju nije dovoljan. Ovaj mehanizam bez novca je kao divan automobil bez goriva”, izjavio je novinarima u Njujorku ambasador Taht Ravanči.


Neposredno pre izjave diplomate, evropski potpisnici nuklearnog sporazuma sa Iranom - Nemačka, Francuska i Velika Britanija su navle da je alternativni trgovinski mehanizam već operativan i da se prve transakcije "obrađuju".

Platni sistem je stvoren u januaru i trebalo je da zaobiđe američke sankcije protiv Teherana nakon što je Vašington izašao iz Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije (JCPOA), sporazumom s Iranom o ograničavanju nuklearnog programa. Međutim, do sada nije izvršena nikakva finansijska transakcija korištenjem mehanizma, navodi iranska državna novinska agencija IRNA.

Izaslanik Teherana u UN-u je rekao da puke reči podrške od EU nisu dovoljne za rešavanje iranskog problema. U maju je Islamska republika objavila da neće u potpunosti ispunjavati svoje obaveze predviđene sporazumom, te je upozorila da Evropa ima 60 dana da ublaži naftne i bankarske sankcije koje su pogodile iransku ekonomiju. Inače, Iran je zapretio da će dodatno smanjiti svoje nuklearne obaveze.


Vašington gomila sankcije protiv Teherana od njegovog povlačenja iz nuklearnog sporazuma. Ostali potpisnici su kritikovali Trampovu administraciju za taj potez, te pokušavaju da održe sporazum živim, a INSTEKS je deo tih napora.

Alternativni kanal treba da omogući kompanijama koje posluju sa Iranom da kupuju robu direktno od lokalnih partnera, i obrnuto, a plaćanja između njih ne bi bila obrađivana od strane banaka. Međutim, velike evropske kompanije su se povukle iz dogovora sa Iranom, bojeći se sekundarnih sankcija od Vašingtona i izbacivanja sa američkog tržišta.

Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • foto: © Reuters / Yuri Kochetkov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Prema regulatoru, renminbi je u maju činio 54 odsto udela na deviznom tržištu


Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom

Trend je uglavnom bio vođen sektorima koji nisu resursi, rekao je predsednik


Razvoj poslovanja uz doprinos napretku zajednice i zaštiti životne sredine

Vašington i njegovi saveznici će razgovarati o „potencijalnim šemama“ da novac prebace u Kijev, preneo je Blumberg


Pripremljena je mapa puta u očekivanju mogućeg prisvajanja ruskih državnih sredstava od strane Vašingtona


Ostale novosti iz rubrike »