RT: Nije samo Venecuela, šta se desilo sa zlatom Australije?
Izvor: Vostok / RT
Geopolitičke i trgovinske tenzije, zajedno sa američkim sankcijama, potresle su poverenje u američki dolar tokom proteklih godina. Kao rezultat toga, brojne globalne centralne banke povećavaju svoje nacionalne rezerve zlatnih poluga.
Prošle godine, svetske centralne banke su dodale 651,5 tona zvaničnim zlatnim rezervama, pošto je veći broj banaka prešao na plemeniti metal kao diverzifikator, podaci su Svetskog saveta za zlato. Neke zemlje, poput Rusije i Turske, povećale su svoje zlatne rezerve, dok su istovremeno znatno smanjile udeo u dolarima. Indija, Kina, Kazahstan, Irak, Poljska i Mađarska bile su među ostalim velikim kupcima žutog metala.
Dok se neke zemlje odlučuju da zadrže svoje zalihe u zlatnim polugama na domaćem nivou, druge još uvek vjeruju svojim dragocenim rezervama u centralnim bankama drugih zemalja. Držanje ovih vrednosti u Parizu, Njujorku i Londonu postalo je popularno skladišta zlata za mnoge zemlje u razvoju.
Engleska Banka već godinama čuva 80 tona australijskog zlata. Međutim, britanski regulator nije dozvolio Australiji da izvrši odgovarajuću reviziju svojih zaliha zlatnih poluga. U pokušaju da sazna šta se desilo sa australijskim zlatom, RT je razgovarao sa Ronanom Manlijem, analitičarem za plemenite metale kopmanije "Bulion star" u Singapuru.
"Nikada nije bilo nezavisnih fizičkih revizija ovog zlata, što znači da ne postoji način da se potvrdi tvrdnja Banke Australije da poseduje zlato, za koje tvrdi da ima", rekao je Manli za RT.
Najnovija, delimična, revizija australijskih rezervi zaliha zlata je navodno sprovedena 2013. godine, ali rezultati provere nikada nisu objavljeni ni od strane Banke Engleske ni od strane Banke Australije, a zahtev za informaciju je odbijen.
„Tokom poslednjih 20 godina, Banka Australije takođe priznaje da je veliki deo njenih zaliha zlata posuđen na tajnovitom londonskom tržištu pozajmljivanja zlata, ali ne postoje nikakve informacije o bilo kojoj od ovih transakcija pozajmljivanja", dodaje Manli.
Prema rečima Menlija, podnošenje dokumenata o poslednjoj reviziji količine zlata „bi, ili se može razumno očekivati, prouzrokovati štetu" dobrim odnosima između Bane Engleske i banke Australije.
„Pravi razlog zbog kojeg Banka Engleske ne dozvoljava pravilnu reviziju zlatnih poluga i pravi razlog da nikada neće pružiti korisnicima centralne banke odgovarajuće izveštaje je da Banka Engleske želi potpunu tajnost o pozajmljivanju zlata i gde posuđeno zlato“, rekao je Menli za RT.
- Izvor
- Britanska kraljica Elizabeta obilazi zlatne rezerve tokom posete Banci Engleske, foto: 2012 © Reuters / Eddie Mulholland / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Britanija
- Australija
- zlato
- resursi
- finansije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...
Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova
Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.