eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Trgovinski rat sa SAD potiskuje Kinu da „zasladi“ odnose sa Indijom

RT: Trgovinski rat sa SAD potiskuje Kinu da „zasladi“ odnose sa Indijom
27.11.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Američki i kineski trgovinski spor je podstaknuo drugu po veličini privredu u svetu da proširi svoje veze s Indijom. Kineske rafinerije šećera već rade na kupovini do dva miliona tona sirovog proizvoda od svog suseda.

Kineska delegacija treba da poseti Indiju već sledećeg meseca, izjavio je potpredsednik Udruženja proizvođača šećera Kine Liu Hande. Cilj posete je da se provere infrastrukturni objekti i pregovara o cenama šećera.

Potencijalni dogovor dolazi za vreme dok tekući rat recipročnim carinama iniciran od strane Vašingtona prema Pekingu nastavlja da eskalira.

Indijska proizvodnja šećera je, kako se izveštava, ove godine oborila još jedan rekord i očekuje se povećanje domaćih zaliha u zemlji. Prema najnovijim podacima američkog Ministarstva poljoprivrede, Indija može čak i da prevaziđe Brazil kao prvog proizvođača šećera u svetu po prvi put za 16 godina.


Ranije je Ministarstvo trgovine Indije saopštilo da je, osim šećera, Kina nedavno potpisala još jedan sporazum o poljoprivrednoj proizvodnji sa Indijom - za uvoz pirinča.


"Kina treba da pokaže svoj otvoreni stav prema trgovinskim partnerima i verovatno će kupiti simboličnu količinu kao gest dobre volje, s obzirom na zastij trgovine sa SAD", rekao je Zan Ksiao, menadžer fonda "Shanghai Buyun Investment".


Prema rečima analitičara, obim neće biti tako veliki kao što očekuje Nju Delhi, s obzirom da državne kineske rezerve iznose oko sedam miliona tona. Međutim, kineska vlada može odbaciti indijski šećer, s obzirom na to da su rezerve "i dalje prilično visoke", a Peking traži smanjenje zaliha, a ne povećanje, kazao je Liu Hande.


Prošle godine Kina je uvela visoke carine na uvoz kako bi zaštitila domaću industriju. Uvoz šećera iznad godišnjih kvota trenutno se oporezuje na 90 posto.

"Ne znamo koliko će se uvozna kvota biti na snazi, ili će Kina i Indija potpisati neki sporazum o niskim tarifama za uvoz", rekao je Liu.

Prema indijskom udruženju "Sugar Mills Association", zalihe šećera u državi dostigle su najviši nivo u deceniji - 10,7 miliona tona tokom žetve u oktobru, u odnosu na 3,9 miliona prošle godine. Indija planira da proda do dva miliona tona kineskom tržištu, saopštilo je Ministarstvo trgovine Indije.

"Želimo da Kina odmah izda uvozne dozvole svojim rafinerijama", rekao je Prakaš Naiknavare, generalni direktor Nacionalne federacije zadruženih fabrika šećera.


  • Izvor
  • foto: © Global Look Press / Olaf Kruger / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Prema regulatoru, renminbi je u maju činio 54 odsto udela na deviznom tržištu


Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom

Trend je uglavnom bio vođen sektorima koji nisu resursi, rekao je predsednik


Razvoj poslovanja uz doprinos napretku zajednice i zaštiti životne sredine

Vašington i njegovi saveznici će razgovarati o „potencijalnim šemama“ da novac prebace u Kijev, preneo je Blumberg


Pripremljena je mapa puta u očekivanju mogućeg prisvajanja ruskih državnih sredstava od strane Vašingtona


Ostale novosti iz rubrike »