eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Japan se zatrpava u plastičnom otpadu nakon što je Kina obustavila uvoz svetskog otpada

RT: Japan se zatrpava u plastičnom otpadu nakon što je Kina obustavila uvoz svetskog otpada
22.10.2018. god.

 
Izvor: Vostok / RT

Zemlje širom sveta počinju da pate od gomilanja otpada, nakon što je Kina ove godine prestala da uvozi otpad koji se može reciklirati. Japan je postao poslednja zemlja u nizu koja je prijavila preterano opterećenje industrije reciklaže.

Kineska zabrana uvoza za 24 vrste čvrstih otpadnih materijala, kao što su boce, papir, reciklirani čelik, uticala je na reciklažni lanac širom sveta. Japan, koji je prošle godine izvezao oko polovine od svojih 1,5 miliona tona godišnjeg plastičnog otpada, sada je nagomilao još više, te se još više guši u vlastitom otpadu, pri čemu se mnoge lokalne vlasti bore da se suoče sa ovim velikim problemom.


Oko četvrtine od 102 lokalne samouprave izvestile su o prekomernom akumuliranju plastičnog otpada, što je u mnogim slučajevima prevazišlo sanitarne norme, podaci su Ministarstva životne sredine Japana. Najmanje 34 opštine su saopštile da ne uspevaju da pronađu nove destinacije za odlaganje otpada nakon što su troškovi prerade u zemlji značajno porasli.

Odbijanje Kine da prihvati otpad primoralo je japansku industriju reciklaže, da 34,9 procenata kompanija ograniči ili razmišljaju o ograničavanju količine otpada koje mogu da prihvate. Da bi se rešio problem, japansko ministarstvo je saopštilo da će proširiti domaće kapacitete za procesiranje plastičnog otpada. Vlada takođe namerava da uvede mere za sprečavanje ilegalnog odlaganja i proširenje upotrebe bioplastike, koje su biorazgradive.

Sličan problem je objavljen ovog vikenda i u Velikoj Britaniji, koja je prošle godine izvezla otprilike dve trećine svojih reciklažnih sredstava. Asocijacija lokalne uprave je osudila kinesku zabranu uvoza koja je prisilila lokalne vlasti da dodaju dodatnih 500.000 funti godišnje za reciklažu.

"Jasno je da bi zabrana Kine na uvoz otpada, mogla uskoro da se implementira i u drugim zemljama, a što može imati značajan uticaj na sposobnost lokalnih upava da recikliraju otpad", rekao je Martin Tet, portparol 
Asocijacija lokalne uprave za ekologiju.

Kina, koja je u poslednjih 25 godina preuzela 45 odsto kumulativnog uvoza plastike, bez sumnje ima veliki uticaj na globalni sistem reciklaže. Iako su mnoge kineske kompanije premeštale svoje poslovanje u Maleziju, azijska zemlja nema kapacitete da zameni Kinu, a ove nedelje je nametnula tromesečnu zabranu uvoza.

"Mi ćemo učiniti sve da osiguramo da Malezija ne postane kanta za smeće razvijenih zemalja", rekao je ministar za nauku, tehnologiju, ekologiju i klimatske promene Jeo Bi Jin.


Vijetnam, koji je nekada pozdravljao strane pošiljke otpada, takođe je počeo teško da se nosi sa reciklažnim materijalima, te je namtnuo privremenu zabranu uvoza otpada od juna do oktobra. Tajland, druga svetska destinacija za plastične proizvode će zabraniti uvoz do 2021. godine. Zatvaranje azijskih zemalja za otpad takođe će uticati na SAD, koje su u prvih šest meseci ove godine izvozile otpad na Tajland, Maleziju i u Vijetnam.
 


  • Izvor
  • foto: © Reuters / Baz Ratner / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skupština akcionara NIS a.d. Novi Sad usvojila je na danas održanoj vanrednoj sednici Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva ukupne nominalne vrednosti 5.855.000.000 dinara. U skladu sa ovom...


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte zelene energije u lokalnim zajednicama


Transakcije Nju Delhija sa ključnim partnerima, uključujući Rusiju, postale su otežane zbog Vašingtona, izjavio je Subrahmanijam Džajšankar

Investicija NIS-a vredna više od 30 miliona evra


Ni Tramp ni Harisova neće ukinuti ograničenja prema Moskvi, predvideo je bivši predsednik Rusije


Ostale novosti iz rubrike »