BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vodonične ćelije umesto nafte

Vodonične ćelije umesto nafte
26.07.2009. god.
Proizvodnja automobila na pogon vodoničnih ćelija, u kojima se sjedinjavaju vodonik iz rezervoara i kiseonik iz vazduha stvarajući električnu energiju, mogla bi da oslobodi SAD zavisnosti od uvoza nafte.

Masovna proizvodnja automobila sa pogonom na vodonične ćelije oslobodila bi SAD zavisnosti od uvoza nafte, prenosi "Glas Amerike". I bivši američki predsednik Džordž Buš predlagao je ovaj alternativni izvor energije.

U takozvanim vodoničnim ćelijama sjedinjavaju se vodonik iz rezervoara i kiseonik iz vazduha, stvarajući električnu energiju koja pokreće elektromotor.

Čista voda je jedini proizvod ove reakcije. U delu južne Kalifornije takva vozila su već u upotrebi, pa ih na lokalnim televizijskim kanalima i reklamiraju.

Direktor Tehnološke laboratorije za energiju vodonika na Univerzitetu države Mičigen Livi Tompson ističe da je krajnji cilj da se vodonik dobija iz vode korišćenjem obnovljivih izvora struje, kao što su vetar, sunce i hidroelektrane.

Međutim, Tompson tvrdi da će, iako je ova metoda skupa, postati jeftinije kako se budu širili alternativni izvori struje.

Samo za kraća putovanja

Direktor američkog Sekretarijata za energiju i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku Stiven Ču kaže da vozila na vodonik mogu da se dobiju, ali da nije preporučljivo polaziti sa njima na duži put, jer za sada postoje samo dve pumpe na kojima rezervoar može da se napuni vodonikom.

"Takva infrastruktura trebalo bi da bude razgranata kao infrastruktura za benzin i dizel, što ne može da se dogodi preko noći", ističe Ču.

Ču bi želeo da ukine sve državne fondove za istraživanje pogona na vodonik jer, kako kaže, u toj oblasti ima previše krupnih problema. Pored nedostatka infrastrukture, vodonične ćelije su skupe.

Za sada najjeftiniji metod za proizvodnju vodonika oslobađa velike količine štetnih gasova. Još jedan problem predstavlja skladištenje vodonika koji je veoma zapaljiv.

Sekretarijat za energiju se nije sasvim odrekao istraživanja sa vodoničnim ćelijama. Ču kaže da bi takve ćelije mogle da se koriste u manje rasprostranjenim vozilima, kao što su viljuškari u skladištima.

Iako administracija američkog predsednika Baraka Obame želi da smanji sredstva za istraživanje i razvoj tih ćelija, poslednju reč ima Kongres, koji za sada, želi da se istraživanja nastave.

Na drugoj strani, proizvođači automobila naglašavaju da neodlučnost federalnih ustanova ne remeti njihove planove. Nekoliko kompanija kaže da će za 6 do 8 godina početi da prodaju automobile sa pogonom na vodonik, a da će zatim prepustiti tržištu da odluči sudbinu te vrste pogona.

  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »