EU- SAD: u čiju korist partnerstvo?
„Obustaviti pregovore o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP)“- mogao se pročitati u nemačkim medijima poziv grupe građanskih aktivista. Radi se o otkazivanju predstojećeg sporazuma između EU i SAD o stvaranju zone slobodne trgovine.
„Kada razgovor počne o TTIP, u Evropi odmah počinje panika. Građani, društvene organizacije, sindikati i parlamentarci smatraju socijalne, demokratske i ekološke standarde najvažnijim prioritetima. A za komesara EU za trgovinu Karela de Guhta, kao i za lobiste transnacionalnih korporacija, sve su to samo dosadne „netarifne trgovačke barijere“ koje što je pre moguće treba ukloniti u ime bezgranične slobode tržišta“
Trebalo bi pomenuti da je prvi put, o nameri formiranja zone slobodne trgovine između SAD i EU govorio šef Belog doma Barak Obama u februaru 2013.godine. Delegacija obe strane su sele za pregovarački sto u Vašingtonu u julu. Od onda i do današnjeg dana među dvema moćnim ekonomsikim silama nastavlja se pregovarački maraton.
Tačnije rečeno- maraton sa preponama. U samom početku veliki atlanstski brat je uverio evropske saveznike da će nastupati „otvoreno i časno“ i da će takav biti i karakter njihove buduće razmene robe i usluga. Ipak, već prvo zasednje je bilo održano iza zatvorenih vrata, a ovaj tajanstveni režim se pojačava i oko sporazuma koji se priprema, gde je vodeću ulogu zaista na sebe uzeo „veliki brat“ – što sve više ljuti evropske partnere.
Naime i nešto ranije je američka strana odgovorila odbijanjem molbe Evropske komisije da se njeni poslanici upoznaju sa preliminarnim predlogom budućeg sporazuma, koji se kroji u SAD. Poslanicima je u najboljem slučaju bilo dozvoljeno da bace pogled na neke već usaglašene odredbe ugovora i to u ambasadama SAD, u specijalno opremljenim prostorijama za iščitavanje materijala. Nedavno, istina, prema pisanjima „Neues Deutschland“, Evropska komisija je uspela da izdejstvuje da se mala grupa poslanika Evropskog parlamenta upozna sa određenim tačkama sporazuma, ali da se ne prave nikakve beleške i da se sve pročitano čuva u najstrožoj tajni.
To je to, što se tiče „otvorenosti“. A na račun „časnosti“, Evropljani takođe imaju dosta pitanja. Jedno od najbolnijih je takozvana „investiciona napomena“ u nacrtu sporazuma. Ona daje mogućnost američkim investitorima u sličaju gubitka, zbog delovanja nekog nacionalnog suda članice EU, slučaj predaju pred „treći sud“. Tamo, saglasno medijima, debelo plaćeni advokati nastupaju i u ulozi tužioca i sudija i pravnika. Procesi su zatvoreni, žalbe se ne mogu podnosti.
Ali, teško da će, smatraju eksperti, sada moći da se zaustavi proces pregovora. Pri tome je javlja još jedna nijansa, u vezi sa uvedenim sankcijama protiv Rusije. Na ovo nam je posebno skrenuo pažnju, tokom razgovora za „Glas Rusije“ Ivan Rodionov, profesor Više škole ekonomije:
- Mislim da će pregovori biti nastavljeni. Ipak će strane tražiti neke kompromise. Pri tome sam uveren da će deo retorike tokom traženja kompromisa biti u vezi sa sankcijama protiv Rusije. Evropa nosi veliki teret sad povodom uvedenih sankcija i naravno da će tokom pregovora sa SAD pokušati nešto da izdejstvuje u svoju korist.
U svoju korist? Eksperti misle da ako EU konačno bude „ispod repa“ SAD, uskoro će joj zakucati politički i ekonomski bankrot na vrata. Dobivši uz pogodbu još i TTIP.
Oleg Severgin,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.