Predmet Kosovo: U Hagu 18 kontra 15?
Međunarodni sud pravde u Hagu treba danas da objavi koje su države dostavile podneske u postupku za utvrđivanje legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.
Prema nezvaničnim saznanjima B92, u procesu će učestvovati 18 država od onih koje su priznale i 15 od onih koje ne priznaju nezavisno Kosovo.
Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić kaže da je veliki broj zemalja sa svih kontinenata najavio učešće u ovom procesu i ocenjuje da zbog toga Beograd može biti optimista.
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose ne očekuje da će Međunarodni sud pravde doneti konačnu odluku kada je nezavisnost Kosova u pitanju.
Janjića, međutim, iznenađuje brzina s kojom sud reaguje, s obzirom na to da neki slučajevi već godinama čekaju na početak procesa.
„Očigledno je da je veliki interes u međunarodnoj zajednici, odnosno u onim zemljama koje su se umešale u proces priznavanja Kosova, da se stvar što pre raščisti”, ocenjuje Janjić.
Lajčak: Pogaženo međunarodno pravo
Šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak izjavio je u Londonu da čvrsto veruje da će Međunarodni sud pravde u oceni legalnosti nezavisnosti Kosova poštovati međunarodno pravo i naglasio da Slovačka nije priznala novu državu upravo zato što je ono pogaženo.
„Slovačka nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, jer je taj čin sproveden bez dogovora sa srpskom stranom i pogazio je međunarodno pravo”, kazao je Lajčak u uvodnom istupanju na konferenciji o pravu naroda na samoopredeljenje u Kraljevskom institutu za međunarodna pitanja u Londonu.
Lajčak je naveo da je u kosovskom slučaju pogažen princip da se pravo na samoopredljenje odnosi samo na narode, a ne na manjine.
Kritikovao je takođe i to što je proces priznavanje te nezavisnosti prepušten državama, a UN nije prethodno rešila sukob dva ključna principa - prava na samoopredeljenje i prava na teritorijalni integritet.
„To je teško prihvatljivo”, kazao je Lajčak i dodao je da „u slučaju kada dve strane imaju problema da se dogovore važno je da međunarodna zajednica predstavljena Ujedinjenim nacijama i Savetom bezbednosti preuzme inicijativu u tom procesu”.
„Sigurni smo da će Međunarodni sud pravde potvrditi ključne principe međunarodnog prava”, kazao je Lajčak agenciji TASR objašnjavajući šta Slovačka, koja Kosovo ne priznaje i kako za sada tvrdi ni neće, očekuje od ocene legalnosti nezavisnosti Kosova koju je pred sudom zatražila Srbija.
Šef slovačke diplomatije je kao primere mirnog razlaza u kojima nije pogaženo međunarodno pravo naveo raspad Čehoslovačke i osamostaljenje Crne Gore, dodajući da zvanična Bratislava ne priznaje otcepljenje Abhazije i Južne Osetije iz istih razloga zbog kojih ne priznaje Kosovo.
- Izvor
- MONDO
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.