BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Javni servis, javna bruka

Javni servis, javna bruka
02.03.2009. god.

Retorika koja svakog ponedjeljka isijava s ekrana Federalne televizije kroz emisiju "60 minuta", urednika Bakira Hadžiomerovića, nije primjerena novinarskim kodeksima, jer rječnik koji se koristi smišljeno srozava ugled građana BiH sa ciljem montiranja njihovih daljih sudbina, procjenjuju novinarske organizacije i mediji iz BiH.

Naveli su primjer po kojem se u svakoj emisiji političari, poslovni ljudi, ali i vjerski lideri oslovljavaju epitetima hohštaplera, kriminalaca i bandita u situaciji kada protiv njih nema čak ni krivičnog procesa, što je kako su naveli, samo po sebi nelogično.

Složili su se da bi ovom emisijom trebalo da se pozabave u Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH.

- Najviše čudi što se takvi epiteti šalju sa Federalne TV, koja se finansira iz budžeta svih građana BiH. I da takve uvrede stižu od nekog tabloida, kakav je svojevremeno bio "Prst", bilo bi neoprostivo - procijenili su naši sagovornici.

Činjenicu da je Federalna TV izgubila kompas potvrdio je i "Dnevni avaz", u kolumni Fatmira Alispahića, koji je konstatovao kako ni u jednoj postkomunističkoj zemlji ne postoji TV emisija koja uličnim žargonom blati nevine ljude, huška policiju i pravosuđe, naređuje im kako će raditi i unaprijed donosi presude.

- Za realizaciju zločina SDP alijansa sa Zalatkom Lagumdžijom na čelu ustoličila je gebelsovski projekat "60 minuta". Od marta 2002. godine ova emisija plasirala je na hiljade laži i kleveta, platila desetine sudskih odšteta, pa je sumnjivo zašto se menadžment FTV nije upitao zašto plaća ceh koji fakturiše jedna emisija - kaže Alispahić.

Željko Kopanja, vlasnik "Nezavisnih novina" kaže da ne gleda emisiju "60 minuta", te ističe kako nagradu koju su "Nezavisne" prije dvije godine dodijelile Hadžiomeroviću za istraživačko novinarstvo, sada ne bi uručio.

- Mislim da je u to vrijeme Hadžiomerović zaslužio tu nagradu - kratko je rekao Kopanja.

Vlatko Meniks, sekretar Udruženja hrvatskih novinara, rekao je da retorika u emisiji "60 minuta", ali nerijetko i drugim emsijama na FTV, potpuno izlazi izvan okvira novinarskog kodeksa.

- RAK BiH trebalo je odavno da reaguje, što bi se bez sumnje dogodilo da se ovakvim terminima služi neka regionalna televizija. Na sceni su različiti aršini između javnog servisa i manjih televizija. Kada bi se na privatnoj televiziji samo jednom izreklo ono što se kaže u svakoj emisiji "60 minuta", kazne bi bile astronomske - rekao je Meniks.

Brane Božić, predsjednik Udruženja novinara RS, procijenio je kako retorika u emisiji "60 minuta" najviše odgovara tabloidima.

- Po mom uvjerenju sve plasirano u toj emisiji jeste nevjerodostojno. Činjenica jeste da se ta emisija emituje na javnom servisu, ali to ne začuđuje, znajući da su servisi zapravo ogledalo nas samih. BiH je očigledno duboko podijeljena kada ima takve medije kakve ima - naveo je Božić.

Pejo Gašparević, dugogodišnji član Vijeća časti Udruženja novinara BiH ističe da novinarstvo, pored hrabrosti i odvažnosti, koju ima ekipa emisije "60 minuta", treba i metodološki korektno da postupa.

- Principijelno govoreći, mediji ne bi trebalo na sebe preuzimatu ulogu arbitra i sudija s obzirom da je to posao pravosudnih tijela. To naročito važi za javne medije koji se finansiraju putem pretplate, pa bi trebalo da obrate dodatnu pažnju da se preko njih ne vode privatni ratovi - rekao je Gašparević.

Gašparević je posebno naglasio da se u sređenim društvima novinari obično ne konfrontiraju međusobno na javnoj sceni, ali da jednako tako predstavnci sedme sile ne treba da prešućuju međusobne manjkavosti.
RAK mudro ćuti

Amela Odobašić, portparol RAK BiH, rekla je da je program "60 minuta" u nekoliko navrata bio predmet utvrđivanja eventualnih kršenja Kodeksa o emitovanju RTV programa, a izrečene su četiri odluke o sankcijama.

- Prigovori su se najčešće vezali za upotrebu neadekvatnih termina u programima. Upućivali smo dopise kojima ih podsjećamo na obaveze javnog servisa i na potencijalno neprimjerene izraze koji se koriste u ovom programu - navela je Odobašićeva.

Činjenicu da se u ovoj emsiji koriste ulični žargoni prilikom vrijeđanja zvaničnika, u RAK BiH pojašnjavaju stavom po kojem treba imati u vidu da osnovni principi slobode izražavanja podržavaju istraživačko novinarstvo i prihvaćenu praksu da javne osobe moraju imati viši prag tolerancije u pogledu izvještavanja o njihovim aktivnostima, s obzirom da im na raspolaganju stoji više sredstava za demantovanje neprimjerenih izvještavanja.

- Agencija ne daje ocjene pojedinačnih izraza koji se koriste u programima RTV stanica, već se, po primljenom prigovoru na konkretan program, u cijelosti preisputuje - rekla je Odobašićeva.
 



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »