Francuska pred blokadom
Stotine hiljada radnika izašlo je na proteste u gradovima širom Francuske zbog, kako kažu organizatori, nedovoljnih mera Vlade da sačuva i zaštiti radna mesta i plate. Posledice svetske ekonomske krize izazvale su talas nezadovoljstva, a na udaru građana našle su se vlade mnogih država.
aerodrom-francuska.jpg
Nekoliko desetina hiljada građana okupilo se danas u centru Pariza, gde su počele demonstracije u okviru generalnog štrajka, organizovanog širom zemlje na poziv francuskih sindikata, za odbranu radnih mesta koja su ugrožena ekonomskom krizom.
Kolona demonstranata formirana je na trgu Bastilja iza velike parole sa porukom: "Zajedno suočeni sa krizom. Zaštitimo radna mesta, kupovnu moć i javni servis. Stop otpuštanju i za generalno povećanje plata i penzija".
Osam sindikata podržalo je štrajk koji je odraz straha od nezaposlenosti i nezadovoljstva vladinim paketom mera za stimulisanje privrede, za koji se naširoko misli da zapravo nagrađuje bankare i špekulante optužene da su glavni krivci za krizu.
Masovne demonstracije jutros su organizovane u Bordou, Marseju i Lionu, a širom Francuske bi tokom dana trebalo da bude organizovano oko 200 protesta.
Fransoa Šerek iz sindikata CFDT opisao je proteste u oko 200 gradova kao "najveće radničke skupove u posljednjih 20 godina".
Bernar Tibol, šef najvećeg francuskog sindikata CGT tvrdi da je na ulice izašlo više od milion ljudi, kako bi pokazali neslaganje sa Sarkozijevom desničarskom Vladom.
"Odbijamo da plaćamo zbog kapitalističke krize", pisalo je na jednom transparentu u Lionu, gde se okupilo 25 do 30 hiljada ljudi, prema podacima policije i organizatora.
Otežan saobraćaj u Francuskoj
U gradskom saobraćaju u Parizu većina metro linija funkcioniše uz velike zastoje, a štrajkuju i vozači autobusa i taksisti.
Železničke linije u pariskoj oblasti i regionalni vozovi posebno su pogođeni sa samo 35 odsto vozova koji saobraćaju, saopštila je Francuska železnica.
Od srede uveče nijedan nacionalni ili međunarodni voz nije pušten u saobraćaj. Pariski metro radi sa oko 75 odsto kapaciteta, a autobus sa 85 odsto.
Francuska železnica obezbedila je, međutim, da ne budu pogođeni vozovi "Eurostar" i "Talis" koji povezuju Francusku sa Engleskom i Belgijom.
U vazdušnom saobraćaju 10 odsto letova na aerodromu "Šarl de Gol" će biti otkazani i 30 odsto na aerodromu "Orli".
Saobraćaj nije potpuno paralisan, zahvaljujući takozvanom minimalnom servisu koji su preduzeća obavezna da organizuju prema poslednjim izmenama zakona, donetim nakon što je predsednik Nikola Sarkozi stupio na vlast.
Litvanija-neredi.jpg
Neredi ispred Parlamenta u Litvaniji
Talas nezadovoljstva potresa Evropu
Nezadovoljni građani mnogih evropskih držva protestuju zbog otpuštanja, reorganizacija preduzeća i drugih posledica svetske ekonomske krize.
Firme širom sveta prave spiskove za otpuštanje radnika zbog teške finansijske situacije u kojoj su se našle, a vlade mnogih zemalja suočavaju se sa velikim izazovima. Prve političke žrtve su već pale, nove se tek očekuju.
Vlada Islanda je pala pošto je zemlja praktično bankrotirala. Posle višemesečnih demonstracija, premijer Geir Harde bio je primoran da podnese ostavku. Analitičari, ali i građani strahuju da vanredni izbori neće ništa rešiti.
Predsednik republike poverio je mandat Socijaldemokratskoj alijansi da formira novu koalicionu vladu i da bez odlaganja pokuša da izvuče zemlju iz ekonomskog ćorsokaka.
Talas protesta zbog mera štednje koje vlade preduzimaju kako bi ublažile udar finansijske krize, zahvatio je i druge evropske zemlje. Građani Grčke, Bugarske, Litvanije i Letonije nezadovoljstvo izražavaju na demonstracijama.
protest-grcka.jpg
Nezadovoljni grčki zemljoradnici
Posle decembarskih protesta anarhista, đaka i studenata, već desetak dana protestuju i poljoprivrednici u Grčkoj.
Blokirane su glavne saobraćajnice i granični prelazi, a učesnici protesta zahtevaju poreske olakšice i garantovane, povoljnije cene svojih proizvoda. Vlasti su ogorčenim poljoprivrednicima ponudili pomoć u visini od 500 miliona evra, ali to zasad nije prihvaćeno.
Vlada Grčke prisiljena je da preduzima mere štednje zbog usporenog privrednog rasta. To je dovelo do povećanja stope nezaposlenosti, pogotovo među mladima od kojih svakii peti sada traži posao.
Pod pritiskom demonstranata premijer Kostas Karamanlispočetkom meseca izvršio je promene u Vladi, ali još nije jasno da li će uspeti da izbegne vanredne izbore jer protesti još traju.
U Bugarskoj su građani u poslednje vreme dva puta protestovali ispred Parlamenta tražeći brže ekonomske i socijalne reforme, kako bi se ublažile posledice globalne finansijske krize.
Studenti, nastavnici, lekari i zaposleni u javnim službama zatražili su od socijalističke vlade, na poslednjem okupljanju ispred zgrade Parlamenta, da nešto hitno preduzme ili podnese ostavku.
Kamenjem na Parlament
Demonstracije potresaju i Letoniju posle odluke Vlade da smanji plate kako bi dobila međunarodnu finansijsku pomoć.
Više od 10.000 građana nezadovoljstvo je izražavalo ispred Parlamenta, a posle pokušaja grupe demonstranata da uđe u zgradu, policija je bila prisiljena da interveniše.
U susednoj Litvaniji policija je imala pune ruke posla kada su građani koji protestuju zbog smanjenja socijalnih davanja počeli da gađaju kamenicama zgradu Parlamenta. Više od 80 demonstranata završilo je u pritvoru, a 20 u bolnici.
Sindikati traže veće plate i očuvanje radnih mesta i najavljuju izlazak na ulice.
Ekonomski stručnjaci tvrde da je ovo samo početak, da najteže tek dolazi.
Prvo su se na udaru našle banke, a sada su na redu kompanije koje, zbog pada potražnje, već prave spiskove za masovno otpuštanje radnika.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.