BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Demilitarizacija Kosova teško ostvarljiv cilj

Demilitarizacija Kosova teško ostvarljiv cilj
21.01.2009. god.

 Kosovske bezbednosne snage sinoć i zvanično uspostavljene. Jedno generalsko mesto predviđeno za srpsku zajednicu, Srbi žele demilitarizaciju


Kosovske bezbednosne snage, koje će činiti 2.500 aktivnih i 800 rezervnih pripadnika koji će biti opremljene lakim naoružanjem, juče je su i zvanično uspostavljene. Snage su uspostavljene na osnovu plana Martija Ahtisarija, a u skladu sa ustavom i zakonima privremenih kosovskih institucija, i delovaće na celoj teritoriji pokrajine. Predviđeno je da u njihovom sastavu bude deset odsto predstavnika manjinskih zajednica.

Kako za „Politiku” kaže Ibrahim Šalja, direktor kancelarije za odnose s javnošću u Ministarstvu bezbednosnih snaga Kosova, Kosovski zaštitni korpus je i zvanično rasformiran na ceremoniji u Generalštabu korpusa, što ujedno predstavlja i početak rada novih snaga koje će biti zadužene za delovanje u „vanrednim situacijama i imaće formu civilne zaštite”.

„Bezbednosne snage Kosova formirane su po strogim standardima NATO-a, a treninzi koji će se obavljati u tri kampa na teritoriji Kosova trajaće nekoliko nedelja. Prva obuka počeće već krajem januara, a ove snage će delovati na celoj teritoriji Kosova. Još ne znamo koliko će biti generalskih činova u ovoj formaciji, ali izvesno je da je jedno generalsko mesto predviđeno za srpsku zajednicu”, kaže Šalja, podsećajući da su i „za ostale manjinske zajedice predviđeni viši rangovi oficira”. Na pitanje da li KSB predstavljaju vojnu snagu pod komandom Prištine, odnosno NATO-a, on odgovara da to „nije vojska, već organizovana snaga pod kontrolom institucija Kosova, koja blisko sarađuje sa NATO-om”.

Memlji Krasnići, portparol Vlade Kosova, Za „Politiku” kaže da će Kosovske bezbednosne snage biti instalirane na celoj teritoriji KiM. Na primedbu u da „Srbi neće dozvoliti da one funkcionišu na severa Kosova”, Krasnići je izričit: „Na severu Kosova funkcionišu paralelne strukture kojima Beograd manipuliše. Korak po korak, i KSB će biti prisutan u opštinama na severu, kao što funkcioniše i kosovska policija. Uostalom, iznad svih su kosovski ustav i zakoni Kosova”.

Stručnjaci za bezbednost veći problem u vezi sa formiranjem Bezbednosnih snaga Kosova vide u njihovoj simboličkoj moći nego u stvarnoj snazi i slažu se sa stavom srpskih vlasti da Srbi ne bi trebalo da učestvuju u njihovom radu. Nastanak tih snaga, navodi Milan Mijalkovski, profesor Fakulteta bezbednosti Beogradskog univerziteta, znak je da se prostor južne pokrajine naoružava, a ne razoružava.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da Bezbednosne snage Kosova ne ugrožavaju bezbednost Srbije, ali da u svesti Albanaca predstavljaju vojsku i da su za njih simbol samoproglašene nezavisnosti zbog čega Srbi ne bi trebalo da učestvuju u njihovom sastavu. Radić upozorava na to da bi u budućnosti ova formacija mogla da bude jezgro za razvoj albanskih oružanih snaga, jer zadržava komandnu strukturu i jedinice koje bi mogle da se razviju u vojsku sa ofanzivnim mogućnostima.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

  Srednja škola „Miloje Vasić“ iz Velikog Gradišta u novu školsku godinu ulazi sa obn


Ruski ministar spoljnih poslova pozvao je Antonija Gutereša da ostane nepristrasan u konfliktu u Ukrajini


Na Zelenskom je da odluči da li i kada će prepustiti teritoriju Rusiji, izjavio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD.

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...


Ostale novosti iz rubrike »