BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Digitalna tehnologija protiv demokratije

Digitalna tehnologija protiv demokratije
08.02.2014. god.


Razvoj savremene digitalne tehnologije nosi opasnost po demokratiju, izjavio je sa stranica nemačke Frankfurter Algemajsne Cajtung predsednik Evropskog parlamenta i kandidat za dužnost budućeg šefa Evropske komisije u ime socijal-demokrata Martin Šulc.

Početkom 2013. godine Evropskom parlamentu je bio predstavljen projekat obnovljene direktive o zaštiti personalnih podataka. Između ostalog, kako se očekivalo, poslanici nisu uspeli da donesu odluku do kraja godine i rešili su da je predaju budućem sastavu poslanika koji će se pojaviti posle majskih izbora. Indikativno je da se sve to dešavalo u kontekstu skandala koji još nije utihnuo oko elektronske špijunaže američkih specijalnih službi običnih evropljana, ali i lidera zemalja – između ostalog nemačkog kancelara Angele Merkel. A sada su u štampu procurele činjenice i o prisluškivanju pregovora bivšeg kancelara Nemačke Gerharda Šredera, koji je istupao, kao što se zna, protiv intervencije SAD u Iraku.

Ali ipak protiv obnovljene direktive su kako „domaći“ – zbog lične zainteresovanosti – tako i strani lobisti, pre svega iz SAD. Na to je ukazao u razgovoru za Glas Rusije rukovodilac nemačkog nezavisnosnog Centra za zaštitu podataka u federalnoj pokrajini Šlezving-Holštajnu Tilo Vajhert.

- Uticaj lobista je od početka bio izuzetno jak. Pri tome, to su bili ne samo Internet-koncerni, kao što su Fejsbuk, Gugl, Microsoft ili Amazon. Postojao je pritisak i od strane američke administracije. Istina, posle skandala oko razobličenja ANB ovaj pritisak je smanjen, mada ne baš sasvim.

Ofanzivu međunarodnih Internet-koncerna koji izvlače profit iz sakupljanja podataka o ukusima potencijalnih klijenata velikih trgovinskih firmi upravo naziva u pomenutom članku šef Evropskom parlamenta Martin Šulc pretnjom od „digitalnog totalitarizma“ po demokratiju Evrope. Kada se mi kao ljudska bića pretvaramo u skup nekih podataka, između ostalog Šulc, to može da govori o pojavi novog arhetipa čoveka – staklenog birgera-potrošača. Čovek po njegovim rečima postaje samo skup refleksa, biološki zombi. Reč je u najmanju ruku o zaštiti fundamentalnih vrednosti 21. veka, o sprečavanju „postvarivanja“ ljudi, rezimira šef Evropskog parlamenta.

Vodeći ekspert Centra za situacionu analizu Ruske akademije nauka Sergej Utkin skreće istovremeno pažnju na neizbežnost tehnološkog progresa.

- Tehnologija napreduje. Živimo već u drugom svetu koji se razlikuje od onog na koji smo navikli u pogledu širenja informacionih tehnologija. I u mnogome moraćemo da živimo sa razumevanjem činjenice da bazični podaci o čoveku postaju, naravno, mnogo dostpuniji. Da, ovaj proces će biti prilično važan u unutrašnjim diskusijama u EU.

Da li će elektronski format postati zaista simbol totalitarizma u Evropi? Pitanje je gospodin Šulc u svakom slučaju postavio. Važno je ko će biti u stanju da na njega odgovori.

Oleg Severgin,



  • Izvor
  • Glas Rusije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »