BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Velika Britanija će pobediti Kinu?

Velika Britanija će pobediti Kinu?
21.01.2014. god.


Narodnooslobodilačka armija Kine (NOAK) broji 2,3 miliona vojnika, a britanska armije svega 225.000. Bez obzira na to, Britanija, koju niko već odavno ne smatra velikom vojnom državom, ima sve šanse da pobedi Kinu, ako bi se konflikt dogodio na istoj udaljenosti od obe države, izjavio je profesor britanskog Kraljevskog instituta ujedinjenih službi Malkom Čalmers.

Razvoj NOAK poslednjih godina privlači pažnju celog sveta, a britanske oružane snage, istovremeno, preživljavaju neprekidnu fazu rezanja budžeta i brojnosti. Bez obzira na sve to, Britanija i dalje ima veće mogućnosti prebacivanja svoje vojske u udaljene regione sveta, a na nivou pripreme pojedinačnih jedinica i njihove tehničke opremljenosti prevazilazi Kinu.

Mogućnosti Britanije po pitanju prebacivanja snaga u udaljene regione, na primer, u Afriku ili na Bliski istok, i dalje prevazilaze kineske. Radi se ne samo o količini tehnike, koju bi Kina mogla brzo da poveća, nego i o ogromnom iskustvu koje Britanci imaju u ratovanju u udaljenim regionima sveta, a koje su sticali još pre nekoliko stotina godina i do danas ga pažljivo čuvaju i razvijaju.

Uprkos trenutnim smešnim razmerama, britanske oružane snage su konstantno prisutne u raznim regionima sveta i klimatskim zonama, uspešno rešavaju pitanja snabdevanja, tehničke podrške, borbene gotovosti i zdravlja ličnog sastava. Osim prisustva, Britanci imaju i iskustvo skoro konstantnog vođenja realnih borbenih dejstava u tim regionima. Ukupno gledano, s tačke gledišta iskustva i pripreme vojnika za realna borbena dejstva u udaljenim tačkama planete s Britancima se mogu porediti samo Amerikanci i, u manjem stepenu, Francuzi.

Bez obzira na smanjenje budžeta, čak ni tehničke mogućnosti Britanaca u prebacivanju snaga ne ustupaju kineskim. Broj brodova britanske flote se postepeno smanjuje i oni sada nemaju čak ni jedan nosač aviona u borbenoj gotovosti. Istina, planirano je da se do 2020. godine izgrade i postignu borbenu gotovost dva nosača aviona tipa CVF (Queen Elisabeth), koji bi mogli poneti do 50 letećih aparata svaki.

Jedini kineski nosač aviona je za sada nesposoban. Kina je zauzeta pripremom kadrova palubnih pilota i trebaće još dosta vremena da bi oni dostigli sposobnost da intenzivno dejstvuju u teškim uslovima. Imajući u vidu iskustvo koje poseduju Britanci i mogućnost tehničke saradnje sa SAD, britanski nosači aviona će mnogo ranije biti spremni za lociranje u udaljenim tačkama planete u odnosu na dva nova kineska broda koji se tek grade.

Britanija poseduje moćniju i opremljeniju stratešku vojno-transportnu avijaciju, koja uključuje i 8 aviona C-17A Globemaster II i 32 aviona C-130, kao i najnovije C-130J. Velika Britanija i dalje ima više (6 naprema 5) nuklearnih višenamenskih podmornica, a njihov tehnički nivo i priprema posade su istovremeno na mnogo većem nivou od kineskih. Ne treba zaboraviti da je Britanija jedina zemlja na svetu koja je upotrebila nuklearnu podmornicu u realnom morskom boju, kada je 1982. potopila argentinsku krstaricu „General Belgrano“.

S tačke gledišta ekonomskog prisustva u udaljenim tačkama sveta, Kina je odavno prestigla Veliku Britaniju i Francusku. Međutim, s tačke gledišta sposobnosti obezbeđivanja bezbednosti svojih građana i imovine u inostranstvu Kina je daleko iza njih. Britanija je aktivno uvučena u rat s terorizmom, koji vode SAD. Njene snage su prisutne ne samo u Avganistanu, nego i na Kipru, na Bliskom istoku i u britanskim prekookeanskim teritorijama. Francuska je obavila uspešnu kampanju u Maliju i sada dejstvuje u Centralnoafričkoj republici. Za sada je teško zamisliti da bi NOAK bila u stanju da uradi nešto slično.

Istovremeno se vidi da Kina svrsishodno rešava probleme, koji smetaju NOAK da raširi geografske okvire borbenih dejstva. Kineski vojnici sve aktivnije učestvuju u mirovnim operacijama širom sveta. Kroz školu službe na drugim kontinentima je prošlo nekoliko hiljada kineskih vojnika, gde su osim inženjerskih i medicinskih jedinica, učestvovale i vojne jedinice kineske armije. Kina brzo povećava broj jedinica vojno-transportne avijacije i radi na vlastitom teškom transportnom avionu. Ratna avijacija NOAK dobija iskustvo u drugim zemljama sveta u toku zajedničkih vojnih vežbi sa Rusijom i Turskom. Gradi se okeanska flota. Tehnička pitanja se često rešavaju brže od organizacionih i kadrovskih. Uprkos svemu, NOAK već u sledećih desetak godina može postati globalna snaga. I pobediti Veliku Britaniju…

Vasilij Kašin,



  • Izvor
  • Glas Rusije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »