BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Uzrok protivljenja Prištine Euleksu je droga?

Uzrok protivljenja Prištine Euleksu je droga?
03.12.2008. god.

Srž neslaganja Prištine i Brisela oko Misije EU na Kosovu (Euleks) nije to što je ona dobila mandat kroz ustupke Beogradu, nego „narko operacije koje čine pravi unosni resurs Kosova”, ocenjuje američka agencija Stratfor.

Na Misiju EU, koja je ranije u Prištini smatrana „poželjnim zaklonom” od Srbije, sada se, navodi Stratfor, sumnjičavo gleda dok istovremeno EU počinje da preusmerava svoje prioritete s Kosova i „kosovske podzemne ekonomije zasnovane na krijumčarenju”.

Odlaganje razmeštanja Euleksa poklapa se sa „anti-EU protestima u Prištini usred opiranja kosovskih političara podršci mandatu Euleksa, koji je finalizovan u Savetu bezbednostu UN”, navodi agencija.

„Borba oko Euleksa se zapravo vodi oko kontrole nad nastalom nezavisnošću od Srbije”, ocenjuje se u analizi u kojoj se navodi da Priština, „ironično”, više nije u sukobu s Beogradom nego da počinje da se sukobljava s Briselom.

S druge starne, podrška Beograda Euleksu predstavlja poslednji pokušaj Srbije da kroz zvanične kanale opstruiše nezavisnost Kosova, ocenjuje teksaška agencija.

„Sada kada je nezavisnost skoro utvrđena, interesi Kosova se razilaze od interesa EU. Priština želi suverentet nad celom svojom teritorijom - uključujući jogunaste oblasti sa srpskom većinom - dok Brisel želi da počne da vrši pritisak na neobuzdane operacije krijumčarenja narkotika i ljudi u novoj zemlji”, navodi se u analizi.

Kosovo se nalazi, kako ocenjuje Stratfor, na svetskoj najunosnijoj ruti kijumčarenja droge i ljudi, a taj put šverca dovoljno je izolovan da bude „praktično neosvojiv i izvesno neukrotiv, a ipak dovoljno blizu istorijskim trgovinskim rutama da bi bio savršeno utočište krijumčara”.

Prema analizi, mlade devojke iz Moldavije i Ukrajine redovno se transporutuju kroz Balkan i Kosovo. „Glavni izvor prihoda Kosova” čini, međutim, transport heroina koji iz Avganstana i centralne Azije ulazi na Balkan preko Turske, a u Evropu se distribuira preko Kosova.

Jedna od glavnih krijumčarskih ruta ide preko italijanske luke Bari, gde heroin preuzima italijanska mafija, ali je „ipak, za Kosovo najunosniji metod distribucuje onaj preko mreže dijaspore u Turskoj, Grčkoj, Italiji, Nemačkoj i Švacarskoj”.

Stratfor izdvaja Švajarsku kao ključnu, budući da u toj zemlji kosovska dijaspora ima više od 100.000 ljudi, a kosovska mafija kontroliše do 90 odsto ukupnog heroina. Ta je zemlja posebno značajna otkada je ušla u Šengen.

„Evropske vlasti, koje su se decenijama bavile kosovskom mafijom, sasvim su svesne strateškog značaja Kosova za krijumčarske operacije. Kosovska mafija je brutalno delotvorna i teško je u nju prodreti usled kosovskih mreža zasnovanih na klanovima i porodicama”, navodi Stratfor.

U srži problema je činjenica da Kosovo nema alternativnih materijala ili resursa dovoljno unosnih za podršku drugim plodnim industrijama koje bi mogle biti konkurent krijumčarenju, navodi Stratfor i dodaje da je situacija dodatno otežana time što su „mnogi iz sadašnjeg kosovskog liderstva direktno povezani s operacijama trgovanja drogom”.

„Većina sadašnjih kosovskih lidera, uključujući premijera Hašima Tačija, ima prošlost u Oslobodilačkoj vojsci Kosova, koja je uglavnom bila finansirana iz trgovine drogom”, kaže se u analizi i dodaje da mnogi na Kosovu smatraju da je trgovina drogom opravdana jer je to „bio jedini način za prikupljanje sredstava za borbu protiv navodnog ugnjetavanja”.

Stav Prištine prema Eulesku, nakon prvobitnog prihvatanja kao sredstva za ublažavanje pritska iz UN, gde saveznica Srbije Rusija ima pravo veta, promenjen je na gore.

„Nezavisnost je ostvarena i Kosovo vidi NATO kao dovoljnu sigurnosnu garanciju od povratka srpske agresije. Priština stoga smatra misiju EU za sporovođenje zakona nepotrebnom za održanje suvereniteta - i Euleks sasvim izvesno nije dobrodošao iz perspektive narko trgovine i njenih pomagača”, navodi se u analizi.

Stratfor dodaje se da su u EU svesni toga i da su države članice već pojačale obaveštajne operacije protiv krijumčarenja unutar Kosova „i njegovih mogućih veza s kosovskom vladom”.

Navodi se da je „pripremljena scena za značajan sukob Brisela i Prištine, samo nagovešten poslednjim protestom protiv Euleksa u centru Prištine i bombaškim napadom 14. novembra na sedište EU” za koji je preuzela odgovornost nova paramilitarna grupa „Armija Republike Kosovo”, što je zapretila da će nastaviti napade na objekte EU.

„Iako je na površini nespokojstvo usmereno protiv pristajanja EU na ono što se na Kosovu smatra ´made in Serbia´ mandatom Euleksa, pravo pitanje su narko operacije koje čine jedini pravi unosni resurs Kosova”, zaključuje Stratfor.

Inače, ministri spoljnih poslova članica NATO-a založili su se u sredu za hitno razmeštanje misije Euleks širom Kosova i zatražili od Srbije i vlasti na Kosovu da „u potpunosti sarađuju sa svim relevantnim akterima tokom i nakon perioda prenosa nadležnosti”.



  • Izvor
  • Beta
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »