KANDINSKI I NEMAČKA
O uzajamnim vezama Vasilija Kandinskog (1866-194) i Nemačke govori Helmut Fridel,direkotr minhenske Lenbchhaus galerije koja raspolaže najvećom na svetu zbirkom dela ovog slavnog ruskog slikara.
Povod za razgovr Helmuta Firdela sa ruskim novinarima bila je unikatna izložba Vasilija Kandinskog koja je pre izvesnog vremena pod nazivom “Plabvi jahač “( Der Blaue Reiter) održana u Državnom muzeju “Puškin “ u Moskvi.
Na ovoj reprezentativnoj postavci likovnoj publici su bila predstavljena 62 platna iz unikalne zbirke Galerije Lenbchhaus iz Minhena uklkučujući i simbolističke radove Franca Štuka i 30 slika Kandinskog.
Osim toga, bilo je izloženo i stvaralaštvo svih glavnih učesnika grupe „Plavi jahač“ kao što su Paul Kle,Avgust Make, Aleksej Javljenski.
Pošao u Minhen plašeći se da se ne izgubi u Parizu
Odgovararajući na pitanje reporetra zbog čega je Kandinski 1890. g. odabarao baš Minhen, kad su svi ostali ruski slikari žudeli za Parizom, Fridel je rekao:
-Mislim da se Kandinski plašio da se ne izgubi u Parizu. Minhen je u to doba bio veoma privlačno mesto za ruske i uopšte za istočnoevropske slikare. Grad je bio čuven po svojoj slikarskoj akademiji.Sam Kandinski se oduševljavao slikama Kloda Monea koje je video u Moskvi kao i Vagnerovim operama. On je trpeo neku mešavinu nemačkog i francuskog uticaja.I konačno, sliakr je voleo nemačku kulturu, prelepo je znao jezik Šilera i Getea,na kojemu je napisao većinu svojih teorijskih radova.
Jedan od lidera nove umetnosti staje na čelo “Plavog jahača”
Na molbu da objasni kako je baš Kandinski stao na čelo grupe „Plavi jahač“ koja je nastala u Nemačkoj, dirtektor Minhenske galerije je odgvorio :
-Došavši u Mihnen, Kandinski je postao jedan od lidera nove uemtnosti. Najvažniji njegov saradnik u „Plavom jahaću“ je bio Franc Mark.Povezivala ih je zajednička ideja –umetnost mora naći ravnotežu između „velike apstrakcije „ i „velikog realizma „. U grupi su takođe bili Nemac Avgust Make i ruski sliakri Aleksej Javljenski i Marina Verjovkina.
Neki zapadni likovni kritičari smatraju da je Kandinski bio u znatnoj meri više nemački nego ruski slikar?
-To nije tako.Pre svega on je bio ruski umetnik, veoma je voleo Moskvu.Uopšte uzevši, on je simboličlna figura za Evropu.Godine 1921. Kandinski se vratio ponovo iz Rusije u Nemačku, dobio je nemačko državljanstvo.Polse dolaska nacista na vlast, 1933.g.uspeo je da se prebaci u Pariz gde je dobio francuski pasoš.( Umro je u francuskom predgrađu Neji Sir Sen 1944.g.)
Počeo da slika apstraktne radove upravo u Nemačkoj
Kandinski je izabrao apstrarkciju i pošao je drugačijim putem nego ruski slikari.On je uvek isticao da za njega apstrakcije skrivaju realno svet nevidljivog.
U galeriji Lenbchhaus u Minhenu čuvaju se 54 platna Knadionskog, više nego i u jednom drugom muzeju u svetu
U brzini napuštajući Nemačku na početku Prvog svetskog rata, on je ostavio veliki broj radova Gabrieli Muter sa kojom je bio veren.Vrativši se kasnije u Nemačku sa prelepom Ruskinjom Ninom, tražio je da mu se vrate njegove slike.Ali Muter je rekla:”Ti si obećao da ćeš se sa mnom oženiti.Sada tvoja platna ostaju kod mene i neću ti ih vratiti.”I Kandinski je bio prinuđen da vodi sudski proeces sa Gabrijelom oko tih slika koji je potrajao punih pet godina.Na kraju je sastavio dokumenat u kome sve svoje slike ostavlja frau Munter.Ona pak nije otuđila nijednu sliku i povodom svog 80. rođendana 1957. sve ih je predala galeriji Lenbchhaus u Minhenu.
Kandinski je danas popularniji na Zapadu nego u Rusiji?
To je sasvim moguće. Njegove slike su se razišle u Rusiji po raznim muzejima.Nema jedinstvenog centra u kome bi bili skupljeni njegovi radovi… Kandinski je veoma popularan u Nemačkoj, Francuskoj, SAD,zato što muzeji u tim zemljama-Gugenhajm u Njujorku, Nacionalni centar umetnosti i kulture “ Žorž Pompidu “ u Parizu i galrija “Lenbchhaus “ u Minhenu sve vreme istrajavaju u pripređivanju njegovih izložbi, izdaju mu monografije.
Razumevanje apstraktnih slika Kandinskog nije nimalo jednostavno
Za to je neohodna posebna priprema, kao i za razumevanje klasične muzike.Osim toga, treba čitati njegove glavne teorijske radove, kao na primer traktat “O duhovnom u umetnosti “.
Postoji li kakav odnos između Kandinskog i Maljeviča?
Maljivič je bio daleko radikalniji slikar koji je odricao bilo kakvu sliku. Takav je njegov poznati “Crni kvadrat”.Kandinski je bio veliki romatičar.Emocionalno, jer bio vezan sa Šagalom, Gončarevom.Celog svog života on se sa posebnim interesovanjem odnosio prema novim oblicima samoizražavanja, zalažući se za različite pristupe kreativnosti.Na ovaj ili na onaj način, on je bio jedna od ključnih figura u svetskom slikarstvu prošlog veka, “rekao je na kraju susreta sa ruskim novinarima Helmut Fridel, direktor čuvene galerije “Lenbchhaus” iz Minhena iz koje su 62 unikalna platna među kojima 30 radova Kandinskog izložena na reperezentativnoj izložbi u Muzeju likovnih umetnosti “Puškin” u Moksvi koja je 5. oktobra oztvorena pod nazivom “Kandinski i ‘Plavi jahač’”.
Pravnik u 30. godini počeo da uči slikarstvo
Vaslij Kandinski je rođen 1866. g. u Moskvi, završio je pravni fakultet Moskovskog državnog univerziteta (MGU), ali je u 30. godini odlučio da bude slikar i otputovao u Minhen gde je učio slikarstvo.Tamo je 1911. bila oformljena slikarska grupa“Plavi jahač”. Udruženje je odbacivalo tradicije akademskog slikarstva i bavilo se savremenim pravcima-fovizmom i kubizmom.
U galeriji “Lenbchhaus” čuvaju se radovi slikara iz XVIII - XIX veka koji su stvarali u Minhenu, kao i slike učesnika minhenskog secesionizma. Međutim, muzej je najpoznatiji po zbirci udruženja “Plavi jahač”.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.