Srbi u policiji i sudstvu
Policajce i sudije u srpskim opštinama imenuje Unmik, na prelazima kod Leposavića i Zubinog Potoka međunarodni carinici; o saobraćaju, infrastrukturi, bezbednosti granica i zaštiti kulturne baštine još će se razgovarati
Srbi u policiji i sudstvu
Izveštaj generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki-Muna o kome se sinoć izjašnjavao Savet bezbednosti UN (a čija sednica nije završena do zaključenja ovog izdanja „Politike”), treba da otvori vrata za raspoređivanje misije Evropske unije na Kosovu i Metohiji, ali i za bitno popravljanje položaja srpske zajednice. Time su se Srbija i kosovski Srbi „vratili u igru”, ponovo se snažno uključivši u diplomatske aktivnosti koje se vode uz posredovanje međunarodne zajednice.
Izveštaj generalnog sekretara sadrži šest tačaka na kojima je insistirala srpska strana, pri čemu nije bilo nikakvih promena u formalnom statusu pokrajine. Tih šest tačaka treba da omoguće da se, u prvoj fazi razmeštanja Euleksa, nadležnosti važne za srpsku zajednicu i područja na kojima ona živi zadrže pod okriljem Unmika.
Pregovori o detaljima (uz posredovanje međunarodnih faktora) biće nastavljeni kada je reč o saobraćaju i infrastrukturi, kontroli granica i zaštiti baštine, dok je status policije, pravosuđa i carine definisan u okviru šest tačaka navedenih u izveštaju Ban Ki Muna.
1. U izveštaju Ban Ki-Muna je navedeno da će policijske stanice i podstanice biti otvorene u svim opštinama u manjinskim oblastima i da će biti pod nadzorom međunarodne policije. U praksi to znači da će policajce u srpskim opštinama imenovati i nadzirati rekonfigurisani Unmik i da će etnički sastav policije biti u skladu sa etničkim sastavom stanovništva.
2. U skladu sa Rezolucijom 1244 biće imenovani lokalne sudije i tužioci iz različitih zajednica. To znači da će Unmik imenovati i sudije i tužioce u Kosovskoj Mitrovici, čime će biti uspostavljeni uslovi za normalan rad tog suda.
3. Po pitanju carine Kosovo će i dalje funkcionisati kao jedinstvena carinska oblast. Međunarodni carinici će, u skladu sa Rezolucijom 1244, biti vraćeni i na punktove 1 i 31 (Zubin Potok i Leposavić), navedeno je u izveštaju. Na tim punktovima, dakle, neće biti carinici koje imenuju privremene kosovske vlasti.
4. Razgovor o saobraćaju i infrastrukturi biće nastavljen, a srpska strana, između ostalog, traži da se omogući nesmetano kretanje vozila sa tablicama koje nisu dale vlasti u Prištini.
5. Kfor će, u skladu sa Rezolucijom 1244, nastaviti da ispunjava mandat na celom Kosovu, uključujući i poštovanje granica. Time se stvaraju uslovi da snage koje obezbeđuju administrativnu granicu na severu budu pod međunarodnom upravom, a ne pod upravom vlasti u Prištini.
6. Međunarodna zaštita srpske kulturne baštine mora biti nastavljena, navedeno je u izveštaju Ban Ki-Muna. Pregovori o modalitetima te zaštite takođe će biti nastavljeni.
Ukoliko šest tačaka na kojima insistira srpska vlada bude zaista primenjeno, prava Srba na Kosovu i Metohiji biće bitno unapređena, a vlada se može pohvaliti da je dobro pregovarala i da je isposlovala važne ustupke. Činjenica da će misija EU biti statusno neutralna, za srpski vladajući blok ima veliki značaj i kada je reč o pariranju nastojanjima opozicionih stranaka da sve što se događa u vezi sa uspostavljanjem Euleksa znači faktičko priznavanje samoproglašene nezavisnosti Kosova.
Protivljenje Prištine planu o raspoređivanju Euleksa koji je Beograd prihvatio, a generalni sekretar UN uključio u svoj izveštaj Savetu bezbednosti stavlja kosovske vlasti u neugodan položaj. Misija bi mogla da bude raspoređena uprkos protivljenju vlasti kosovskih Albanaca a ukoliko bi raspoređivanje te misije kasnilo, Priština bi neminovno snosila značajan deo odgovornosti.
Manevarski prostor za ustupke i popuštanja svakako postoji. Činjenica da misija EU treba da bude statusno neutralna znači da ona ne može da ospori jednostrano proglašenu nezavisnost, kao što ne može da ospori ni stav Beograda da je Kosovo sastavni deo Srbije. Otuda se, i nakon odluke Saveta bezbednosti, može očekivati nastavak razgovora i traganje za kompromisom u okviru koji odrede UN.
Polazne tačke u razgovorima će ostati uglavnom neizmenjene.
Međunarodni predstavnici će nastojati da u primeni rešenja na terenu nađu modele prihvatljive za obe strane, Priština će tražiti ingerencije na celom području Kosova, uključujući i srpske enklave, a Srbija će nastojati da enklave čvrsto veže uz Beograd. Odluka o raspoređivanju Euleksa, dakle, neće doneti rešenje problema nego će dovesti do novih okolnosti u kojima će srpska i albanska strana i međunarodna zajednica nastaviti da tragaju za kompromisom.
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »