BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tajni ratovi Amerike

Tajni ratovi Amerike
19.11.2013. god.


Čime se bave američki vojnici u Nemačkoj? Time što organizuju odavde tajne operacije u svim krajevima zemljine kugle. A odgovarajući nemački resori se nalaze često njima na usluzi. Tako započinje nemački Zidojče Cajtung publikaciju materijala sakupljenih zajedno sa radiostanicom NDR u toku istrage koju su sprovela oba izdanja. Tokom dve godine tim novinara Zidojče Cajtung i NDR, ukupno oko 30 ljudi, brižljivo je proučavao tajne operacije američke vojske na teritoriji Nemačke. I sada učesnici ove akcije nameravaju da započnu dugoročno objavljivanje materijala koje su sakupili u vidu članaka, radijskih i TV emisija pod zajedničkim nazivom Tajni rat.

Najskandalozniji rezultat istraživanja je činjenica da američki specijalci koji se nalaze u komandnom punktu u Štutgartu, upravljaju letovima bojevih bespilotnih letelica iznad pojedinih afričkih zemalja. Između ostalog, „kopneni piloti“ SAD izvršili su napade bojevih bespilotnih letelica na pretpostavljene teroriste u Somaliji.

Kontigent američkih oružanih snaga nalazi se na teritoriji Nemačke od doba okončanja Drugog svetskog rata. Danas je u njegovom raspolaganju oko 40 vojnih baza i punktova podrške, između ostalog široko poznata velika vazduhoplovna baza u Ramštajnu i Afrička komanda ratnog vazduhoplovstva SAD u Štutgartu.

Tema tajnog rata treba da bude predmet ozbiljnih diskusija, traži danas niz poslanika nemačkog bundestaga. Posle objavljenih raskrinkavanja ne može se zabijati glava u pesak. U izvesnoj meri ovaj stav potvrđuje profesor prava sa univerziteta Gisen Tilo Maruan.

Amerikanci ne treba da traže dozvolu Nemačke, rekao je profesor u radijskom intervjuu, komentarišući letove američkih bespilotnih letelica. Ali oni su obavezni, i to proističe iz njihovog statusa u okviru sporazuma unutar NATO-a, da poštuju pravo zemlje u kojoj borave i da se suzdržavaju od dejstava koja ne odgovaraju duhu sporazuma.

Između ostalog, smatra zamenik direktora Instituta za političku i vojnu analizu Aleksandar Hramčihin, teško da će novinarske istrage delovati na Amerikance.

- To da raskrinkavanje nemačkih listova neće uticati na Amerikance sasvim je tačno. A u celini američko prisustvo se smanjilo posle hladnog rata mnogo puta. Ali ono se smanjilo do onog minimuma posle kojeg sledi potpuno povlačenje trupa, što nije realno. Da proti toga budu i sami evroljani, svojim snagama oni ni od koga nisu u stanju da se zaštite.

Za 70 posleratnih godina, rezimira Zidojče Cajtung, odnosi između SAD i Nemačke prošli su put od režima okupacije do saradnje dve suvrene države. Ali da li je Nemačka suverena? Na ovo pitanje mogu da odgovore, očigledno, samo sami partneri.

Oleg Severgin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »