BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Romantizam na holandski i ruski način

Romantizam na holandski i ruski način
01.11.2013. god.


Moskovska Tretjakovska galerija priprema izložbu koja završava unakrsnu Godinu Holandije u Rusiji. Ona se naziva Više od romantizma i predstavlja publici slikarstvo holandskih umetnika, čije stvaralaštvo je poznato samo ruskim stručnjacima. To su autori prve polovine 19. veka. Pri tome holandska platna na izložbi slažu se sa slikama ruskih autora istog perioda.

Takvo poređenje nije nov postupak za Tretjakovsku galeriju, kaže njen direktor Irina Lebedeva.

- Uvek se trudimo da prikažemo dela dovezena iz zapadnih muzeja, u kontekstu dijaloga kultura sa domaćom umetnošću. Zato što to pruža nov pogled i na našu istoriju umetnosti, i na neke zajedničke korene. Otvaramo izložbu koja se naziva Više od romantizma, poređenjem dela holandskih slikara prve polovine 19. veka i dela naših slikara tog doba. Šta je bio romantizam kod nas, šta se podrazumevalo pod romantizmom u holandskoj umetnosti? Uvek je vrlo zanimljivo pogledati neke slične sižee i motive.

Između ostalog, zajedničkog, sličnog ispostavilo se da ima mnogo više nego različitog. Dovoljno je uporediti radove poznatog holandskog portretiste Kornelisa Kruzemana i Rusa Karla Brilova: obojica vide u čoveku najpozitivnije crte. Sa istom pažnjom i ushićenjem se odnosi prema svojim modelima i drugi ruski portretista Orest Kiprenski. Ne, umetnici ništa ne ukrašavaju i ne pokušavaju da laskaju uglednim ljudima, jednostavno takav je pogled na svet romantičara. Ili još: šumski pejzaži Holanđanina Barenda Kornelisa Kukuka puni su zagonetki, njegovi šumski čestari skrivaju čas razrušeni zamak, čas ljude koji se udaljavaju u čudnoj odeći. Ali ništa manje nije tajanstvena ni slika Oluja ruskog slikara Maksima Vorobjova: tamna šuma, olujno nebo i udar groma u drvo, od kojeg beži prizračna ženska figura.

Još jedan objedinjujući faktor je Italija. Svaki od ovih umetnika predstavljenih na izložbi Više od romantizma je neko vreme živeo i radio u toj zemlji. I svako ima svoje italijanske pejzaže. Stručnjak za rusku umetnost 18. i 19. veka Svetlana Usačova naziva to posebnim žanrom.

- Italijanski pejzaž je oznaka ne konkretnog predela Italije, već neki pojam idealnog pejzaža uopšte. Za umetnike italijanski pejzaž je bio norma, spoj pravila: kako slikati i šta slikati.

Italijanski pejzaž se svojevremeno vrlo dobro prodavao. A svi holandski umetnici predstavljeni u Tretjakovskog gleriji pripadaju poznatim dinastijama za koje je slikarstvo bilo porodični biznis. Na primer, majstor mrtve prirode Johanes van Os, jedan od šest predstavnika ove porodice koje su ušle u istoriju umetnosti. Od ruskih pisaca samo Silvester Ščedrin mi mogao da pretenduje na dinastičnost, pošto je poticao iz poznate umetničke porodice.

Slike za izlaganje u Moskvi dao je najstariji javni muzej Holandije Teylers Museum. Njegova istorija se takođe preseca sa istorijom riznice ruske nacionalne umetnosti – Tretjakovske galerije. Oba muzeja su potekla iz privatnih trgovačkih kolekcija. U Holandiji takav mecena bio je trgovac svilom Piter Tejler van der Hulst. U Rusiji industrijalac Pavel Tretjakov.

Tatjana Zavjalova,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »