BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Žalfija simbol mudrosti

Žalfija simbol mudrosti
08.06.2007. god.

Žalfija (lat. salvia officinalis) je višegodišnja polugrmovita biljka, visine 30-60 santimetara. Stabljika joj je drvenasta i četvorouglasta, a listovi srebrnastozeleni zbog obilja dlaka. Cvetovi žalfije su izrazito dvousnati, ljubičaste boje, skupljeni u cvatove poput klasova sastavljenih od pršljenova na vrhovima stabljika. Cela biljka je aromatičnog i svojstvenog mirisa.
Najbolje uspeva po kamenitim mestima u primorju, ali može da se gaji i u baštama i saksijama. Žalfija koja prekriva stotine hiljada hektara goleti od Trsta do Ulcinja smatra se najboljom na svetu! Mestimično izgleda kao neprekinut ćilim sivobeličaste boje, a kad procveta sve se oboji u ljubičasto. To je veoma otporna biljka koja izdržava dugotrajne letnje suše.

Kod nas u Sićevačkoj klisuri, sa obe strane Nišave, raste divlja žalfija, u narodu poznata kao kalaver, koja je takođe veoma lekovita. Kod nas se još zove i kadulja, kuš, lekovita slavulja, džiger trava...

Latinski naziv salvia potiče od glagola salvare – spasiti, spasavati, izlečiti, jer su je Rimljani još pre 2.000 godina veoma cenili i na razne načine upotrebljavali za lečenje; officinalis znači lekovit. Dakle, oba imena su vezana za lek, odnosno lekovitost čime se ne može pohvaliti ni jedna druga biljka.

Zanimljivo je da je Karlo Veliki izuzetno cenio žalfiju. U svom strogom istorijskom zakonu Kapitularima veliki vladar naređuje svim državnim imanjima (to su, uglavnom, bili manastiri) da moraju da gaje stotinak vrsta lekovitog bilja, a žalfija je bila na prvom mestu. I danas svaki katolički manastir mora da ima zasađenu žalfiju kao neku vrstu svete biljke.

Kroz istoriju bila je i simbol mudrosti, a engleska reč za žalfiju je – mudar. Od pamtiveka se koristi za stimulisanje koncentracije, inteligencije i pamćenja, a jedna izreka pripisuje ljudsku dugovečnost upotrebi ove biljke.

Do otkrića antibiotika, vekovima je upotrebljavan čaj od žalfije protiv tuberkuloznog znojenja. Pomaže u lečenju prehlade, upale grla, promuklosti, čisti krv i jača nerve. Ima protivupalno dejstvo i preporučuje se kod svih zapaljenja, od ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala. Žalfija reguliše znojenje i odličan je lek za čišćenje jetre, kao i kod bolesti bubrega. Ova biljka, takođe, može biti nežan, a istovremeno efikasan hormonski regulator u periodu puberteta, kao i menopauze. Posebno pomaže kod toplotnih talasa u klimaksu.

Pošto se najlekovitiji sadržaj dobija iz lista, kad žalfija počne da cveta, na primorju obično u maju, a kod nas početkom juna, posebnu pažnju treba obratiti na njegovo branje i sušenje, upozorava Predrag Spasić, inženjer poljoprivrede u Garden centru:

– Listove žalfije treba pažljivo ubrati i sušiti u hladu, u senci, na belom papiru. Nije dobro držati ih na novinama, pre svega zbog olova. Sušenje treba da traje od sedam do 15 dana, zavisno od vegetacije. Kad se uberu listovi, stabljiku treba orezati jer se žalfija formira kao žbun.

Veliku primenu list ima i u kulinarstvu. Poželjno je pre spremanja hrane list žalfije nakratko ubaciti u vrelu vodu da bi se pojačao ukus biljke. Žalfija dobro ide uz meso, a često se, sa ruzmarinom i timijanom, koristi kao začin koji obogaćuje jagnjetinu.

Med od žalfije

Tamnozelene je boje, veoma izraženog mirisa i ukusa. Koristi se za lečenje suvog kašlja jer deluje blago i umirujuće. Pomaže i kod prehlade. U Hercegovini i u Crnoj Gori med od žalfije se uvek ceni više od ostalih.

Prevencija od gripa

U sezoni gripa preporučuje se udisanje pare nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majčina dušica, lavanda i ruzmarin. Posle inhalacije tečnost može da se iskoristi za kupku.

Čaj protiv upale desni

Tri supene kašike lista žalfije popariti sa pola litra ključale vode, odmah poklopiti i ostaviti da stoji preko noći. Ujutru ocediti i tom smeđecrvenom tečnošću ispirati obolele desni i usta.

Sveže ubranim listovima žalfije protrljati predeo oko zuba i desni. Postaće zdraviji i čvršći!

Odagnava strahove

Napuniti platnenu kesicu suvim listovima žalfije i tokom noći držati pored jastuka.

Protiv sedih vlasi

Šolju suve žalfije pomešati sa dve kašike ruskog čaja, sipati u litar vode i kuvati pola sata na tihoj vatri. Ostaviti da odstoji nekoliko sati, procediti i namazati sede vlasi. Kosu ne sušiti fenom već uviti u peškir i sačekati da se sama osuši (najbolje preko noći). U početku kosu treba mazati jednom nedeljno, a kad se boja primi dovoljno je jednom mesečno!



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Ostale novosti iz rubrike »