Manastir Aleksandra Nevskog obeležava 300 godina postojanja
U Sankt Peterburgu praznuju jubilej manastira Aleksandra Nevskog. Glavna svečanost je održana danas, 12. septembra, u ovom najvećem ruskom manastiru, na dan kada su bile prenesene mošti svetog blagovernog kneza Aleksandra Nevskog. Liturgiju je ovim povodom u Sveto - Trojickoj sabornoj crkvi služio patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril.
Prvi put manastir Aleksandra Nevskog pominje se 1710. godine. Predanje glasi da je car Petar Prvi naredio da se podigne manastir na mestu Nevske bitke 1240.godine. Tada je vojska kneza Aleksandra Nevskog pobedila Šveđane. Zvanični podaci kažu da je manastir osnovan 1713. godine, upravo onda kada je bila osveštana drvena crkva Blagovešenskog hrama, govori istoričar Igor Garkavi:
- Manastir Aleksandra Nevskog se razlikuje od ostalih manastira i isposničkih ćelija u kojima su se u prethodnim veku okupljale duhovne snage stare Rusije. Manastir je bio zamišljen kao gradski, koji je od samog početka bio povezan kako sa carskim dvorom, tako i sa misionarskim projektima Ruske pravoslavne crkve. Nisu slučajno upravo u ovaj manastir bile prenesene mošti kneza Aleksandra Nevskog. Prema ideji Petra Prvog, Veliki knez je trebalo da bude sahranjen upravo tamo odakle je on krenuo u pobedu nad Šveđanima.
Tokom godina izrazitog ateizma, početkom i sredinom 20.veka, boljševici su poštedeli manastir - on je tada bio jednostavno zatvoren, a monasi prognani, imovina nacionalizovana, no ipak ni jedna crkva nije stradala. Čudom je i tokom Drugog svetskog rata ovaj manastir ostao netaknut iako je Lenjingrad tada bio bombardovan. Veliki duhovni centar- manastir Aleksandra Nevskog- bio je i ostao spomenik svetske arhitekturne baštine, govori direktor Muzeja gradske skulpture Vladimir Timofejev:
- U manastirskoj porti nalaze se dve jedinstvene nekropole. Nekropola iz 18.veka- jedinstveno groblje ne samo u Sankt Peterburgu, već i u celoj Rusiji, koje se očuvalo u svom prvobitnom vidu- nadgrobne spomenike su pravili vodeći skulptori evropskih i ruskih umetničkih škola. Drugo groblje je mesto gde su sahranjeni majstori umetnosti- Dostojevski, Glinka, Čajkovski, Borodin i mnogi drugi pisci, poete, umetnici i muzičari.
Prvi ruski naučnik Mihail Lomonosov, nemački matematičar Leonard Ajler, veliki vojskovođa Aleksandar Suvorov- to je tek mali deo onih važnih ličnosti koje su svoje poslednje utočište našli upravo u okrilju ovog manastira. Mnogi ne znaju da su upravo u manastirskoj porti položene i kosti članova carske dinstije Romanov.
Na dan kada se bude slavio jubilej manastira Aleksandra Nevskog, svečanosti će se održavati ne samo u Sankt Peterburgu, već i na nekoliko tačaka na drugim svetskim meridijanima. Čitava će svečanost biti završena velikim koncertom u Severnoj prestonici, kaoi grandioznim vatrometom.
Milena Faustova,
- Izvor
- Glas Rusije/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- pravoslavlje
- religija
- spomenik
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.