Generalna skupština UN usvojila nacrt rezolucije Srbije
Političari u Srbiji ocenili su da je Srbija danas odnela veliku diplomatsku pobedu u UN. Predstavnici vlasti kosovskih Albanaca ne dele njihovo mišljenje.
Prve reakcije stigle su ubrzo pošto je u Generalnoj skupštini UN većinom glasova usvojen nacrt rezolucije Srbije kojim se od Međunarodnog suda pravde traži da odgovori na pitanje „da li je nezavisnost Kosova koju su jednostrano proglasile privremene institucije samouprave u skladu s međunarodnim pravom”.
Premijer Srbije Mirko Cvetković ocenio je da je to „još jedna potvrda da je diplomatska inicijativa Vlade Srbije pokazala uspeh” i da je, na taj način Srbija, kao mala zemlja, došla u samu žižu svetskih diplomatskih događanja.
„Veoma smo zadovoljni što se pokazalo da naši napori nisu bili uzaludni, već da su od međunarodne zajednice prihvaćeni kao legitimni i logični”, ocenio je Cvetković.
„Glasanjem za rezoluciju većina zemalja je pokazala da je reč o slučaju koji zaslužuje da bude razmatran od strane Međunarodnog suda pravde”, ocenio je on.
Cvetković je istakao i da to istovremeno znači da ukoliko neka zemlja odluči da prizna nezavisnost Kosova i Metohije nakon odluke UN, to može da se tumači i kao nedavanje značaja ulozi koju Međunarodni sud pravde ima u konkretnom slučaju.
Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ocenio je da izglasavanje rezolucije predstavlja, posle dužeg vremena, veliku diplomatsku pobedu Srbije i međunarodnog prava.
On smatra da, ukoliko bi Sud poštovao temeljne principe međunarodnog prava onda se Srbija, može nadati pozitivnom mišljenju Međunarodnog suda pravde u Hagu.
I ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović zadovoljan je ishodnom sednice UN. On je izjavio da rezultati glasanja potvrđuju „ispravnost borbe Srbije” za očuvanje Pokrajine i načina na koji se ta borba vodi.
„Zadovoljni smo što je, uprkos ogromnom pritisku koji je vršen sve vreme, a naročito je pojačan poslednjih dana, Srbija ipak dokazala da su na njenoj strani pravo i pravda”, rekao je Bogdanović.
Prema njegovim rečima, ishod glasanja u UN doprineće tome da sve države koje su se do sada uzdržavale da priznaju nezavisnost Kosova sačekaju odluku suda kako bi njihova odluka bila u skladu sa međunarodnim pravom.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović ocenila je da je izjašnjavanje u Generalnoj skupštini UN odraz pozitivne diplomatske aktivnosti Srbije.
„Tek nam predstoje dalji koraci kako bi se izborili da se međunarodno pravo poštuje i na Balkanu”, rekla je Đukić-Dejanović.
Njeno mišljenje deli i šefica poslaničke gupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija koja je ocenila da je ishod glasanja velika, ali ne i konačna diplomatska pobeda Srbije. „Pred nama je još poslova. Važno je da Međunarodni sud pravde svoju odluku donese zaista poštujući pre svega međunarodno pravo”, kazala je Kolundžija.
Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić ocenio je da je ishod glasanja u UN velika diplomatska pobeda Srbije u očuvanju njenog teritorijalnog integriteta i dodao da očekuje i pozitivno savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu.
Čedomir Jovanović, predsednik LDP-a, smatra da je ovakav ishod bio očekivan i da predstavlja, u velikoj meri, i izraz poštovanja koje države članice UN imaju prema institucijama ove organizacije, uključujući i Međunarodni sud pravde.
„Za LDP je najvažnije da u Srbiji i u odnosima sa drugim državama i EU obezbedimo da budući postupak pred Međunarodnim sudom ne bude uzrok novog usporavanja procesa pridruživanja zemlje Evropskoj uniji”, dodao je on.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da će prihvatanje rezolucije Srbije za posledicu imati smanjenje broja država koje će se odlučiti da priznaju nezavisnost Kosova. On je, međutim, izrazio rezervu kada je reč o formulaciji savetodavnog mišljenja koje će izneti Međunarodni sud pravde. Prema njegovim rečima, postoji opasnost da u periodu do donošenja savetodavnog mišljenja izvestan broj država pod pritiskom SAD prizna nezavisnost Kosova.
„Pre svega tu mislim da Crnu Goru, Makedoniju, čak i i na neke od zemlja koje su glasale da Međunarodni sud da svoju ocenu”, rekao je Todorović, i dodao da usvajanje rezolucije ne bi smelo da bude izgovor da Srbija ne posegne za diplomatskim merama protiv država koje su priznale nezavisnost Kosova.
Predsednik poslaničkog kluba Napred Srbijo Tomislav Nikolić ocenio je da je dobro da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ali je istovremeno ukazao i na moguću opasnost tog postupka.
„Postoji opasnost da se u tom sudu pokrene pitanje apsolutne ugroženosti svih ljudskih prava, koju su tobože Albanci imali na teritoriji Srbije. Postoji jedna praksa primenjena u svetu da narod koji nema nikakvih prava u okviru jedne države ima pravo da se otcepi i pravi svoju državu”, rekao je Nikolić za Radio-televiziju Srbije. On je dodao da „normalni sud” ipak ne bi mogao da bude na strani onoga ko otcepljuje deo teritorije.
Potpredsednica Nove Srbije Dubravka Filipovski smatra da je sama inicijativa Srbije došla prekasno jer je prošlo sedam meseci od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, a u međuvremenu su mnoge zemlje priznale nezavisnost. Prema njenim rečima, evenutualno pozitivno mišljenje Međunarodnog suda pravde će ojačati srpske argumente u razgovorima sa državama koje se još nisu izjasnile o nezavisnosti Kosova.
Funkcioner DSS Slobodan Samardžić rekao je da se ne može omalovažavati uspeh inicijative Srbije u UN, ali da bi efikasnije rešenje ipak bila tužba protiv nekih zemalja koje su priznale Kosovo.
„I u najboljem slučaju - da Međunarodni sud pravde izda mišljenje koje je povoljno za Srbiju - to mišljenje je neobavezujuće i nema izvršni karakter na zemlje koje su priznale Kosovo, a ni na samo Kosovo”, rekao je Samardžić.
Priština: Nezavisnost Kosova je nepovratna
Predsednik, premijer i ministar spoljnih poslova Kosova Fatmir Sejdiju, Hašim Tači i Skender Hiseni ocenili su da je nezavisnost Kosova nepovratna, ali su i izrazili žaljenje zbog rezultata glasanja Generalne skupštine UN.
Na vanrednoj konferenciji za novinare u Prištini, oni su istakli da je Kosovo do sada priznala većina zemalja članica EU, NATO-a i sve članice G7, kao i da očekuju i nova priznanja.
„Verujemo da razmatranje ovog pitanja pred Međunarodnim sudom pravde neće omesti zemlje da ocene stalni napredak na Kosovu i donesu odluke o priznavanju Kosova”, izjavio je Sejediju.
On je istakao da Kosovo namerava da bude aktivno uključeno u predstavljanje tog slučaja pred Međunarodnim sudom pravde i da očekuje da će Sud biti nepristrasan i pravičan.
„Takođe, verujemo da će se potvrditi naša pozicija”, istakao je Sejdiju.
Tači je rekao da će, nezavisno od odluke Generalne skupštine UN, biti novih priznanja Kosova koja će iznenaditi, ali i naljutiti Srbiju.
On je rekao da se od zvaničnog Beograda nije mogla očekivati neka druga inicijativa osim zahteva da Međunarodni sud pravde oceni legitimitet proglašnja nezavisnosti Kosova.
- Izvor
- Beta
Komentara (4) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »