Startovala ekspedicija po arktičkoj maršruti Semjona Dežnjova
Devet ruskih učesnika krenuće na jedinstvenu ekspediciju - plovidbu po Severnom morskom putu. U okvirima projketa „Čukotka - teritorija otkrića“ oni će na drvenim brodovima iz luke Tiksi u Jakutiji do Anadira na Čukotki ploviti po legendarnoj maršruti ruskog moreplovca Semjona Dežnjova.
1648.godine u vreme svoje ekspedicije Dežnjov je otkrio Beringov moreuz, koji deli Aziju i Ameriku.
Nekoliko nedelja imaće učesnici ove ekspedicije na raspolaganju, kako bi prešli 4000 kilometara po surovim, čak i tokom letnje sezone, arktičkim morima. Oni će preći preko Laptevskog mora, potom Istočno-Sibirsko i Čukotsko more, obići će oko rta Dežnjova i proći čitav Beringov moreuz do Anadira. Jedinstvenost ovog putovanja je u tome što niko posle Semjona Dežnjova nije ovaj put prevalio u drvenim barkama- brodovima.
Specijalno za ovu ekspediciju, prema starim crtežima, bila su sagrađena dva broda „Sveti Nikola“ i „Apostol Andrej“. Ovi brodovi su kopije starih ruskih jedrenjaka na kojima su u 16.i 17.veku ruski moreplovci širili granice Rusije nakon geografskih otkrića. Savremene kopije su opremljene motorima i navigacionim sistemima.
Ipak, o svim izazovima koji očekuju učesnike ekspedicije govori ua „Glas Rusije“ kapetan broda „Sveti Nikola“ Aleksej Volovoj:
- Sada se nalazimo oko istočne obale zaliva Buor-Haja. To je blizu luke Tiksi. Nažalost, veoma složena situacija sa ledom ne daje mogućnost da se prođe Janskijski zaliv, upravo sada mi pokušavamo da obiđemo još jedno ledeno polje, leda uopšte ima mnogo, ali, srećom vetar nam ide na ruku i nije bilo velikh talasa.
Ove godine se navršava 365 godina od momenta kada je Semjon Dežnjov stigao do Beringovog moreuza između Čukotke i Aljaske. „Mi smo rešili da čitav svet podsetimo na ovo“- govori šef komiteta sporta i turizma Čukotskog autonomsnog okruga i idejni tvorac Irina Rjabuhina:
- Ovo je znametini događaj za Rusiju i čitav svet. Mi smo shvatili da je ime ovog čoveka poptuno zaboravljeno. Pokušali smo da ovom događaju damo novi impuls i da privučemo pažnju. Takva imena kao što su Dežnjov, Habarov, Popov mnogi gotovo i ne pamte. Hteli smo da napravimo takav projekat, koji bi mogao da bude lajtmotiv za turističku kampanju. Rešili da pokušamo da ponovimo ovaj pohod.
Finiš ekspedicije je planiran za septembar ove godine. U to vreme u Anadiru će biti održane svečanosti posvećene Semjonu Dežnjevu i njegovom velikom geografskom otkriću.
Svetlana Kalmikova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: ratnikjournal.narod.ru/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.