Realne šanse Srbije u Generalnoj skupštini UN
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da Srbija ima "dobre izglede" da Generalna skupština UN podrži njen predlog da Međunarodni sud pravde oceni zakonitost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ali i da je još "mnogo posla pred nama, jer treba ubediti većinu država da podrže stav Srbije".
"Mi smo od početka borbe za ovu inicijativu od skoro nepostojećih stigli do realnih šansi. Učinićemo sve da na kraju dobijemo većinu", istakao je šef srpske diplomatije u intervjuu za "Politiku".
Šef srpske diplomatije je izrazio očekivanje da će Međunarodni sud pravde dati "jasan odgovor koji će biti pozitivan za nas"- mišljenje "koje će značiti da nema alternative povratku za pregovarački sto" i da će "sadržaj tog mišljenja biti takav da su privremeni organi u Prištini nezavisnost proglasili suprotno međunarodnom pravu".
"Tada će se ispostaviti da Kosovo ne može jednostranim putem obezbediti široku međunarodnu potvrdu svoje takozvane suverenosti. Odnosno, da li može zauvek da ostane u tom nedefinisanom položaju ili da se vrati za pregovarački sto. Mislim da će mišljenje Suda pravde značiti da nema alternative povratku za pregovarački sto", rekao je Jeremić.
Jeremić je naglasio da "neke izuzetno moćne zemlje pružaju prilično živ otpor" prema srpskoj inicijativi i upozorio da bi uspeh inicijative Srbije mogao da bude neizvestan ako veliki broj zemalja bude pod jakim pritiskom.
"Neke zemlje su nas formalno obavestile da će glasati za nas - Indija, Indonezija, Brazil, Južnoafrička Republika, Kina, Alžir, Egipat i mnoge druge.
Treba ipak biti oprezan, jer je glasanje u Generalnom komitetu pokazalo da pred samo izjašnjavanje može doći do preokreta. Neke države, koje su nam nagovestile da će nas podržati, u poslednjem trenutku su odlučile da budu uzdržane", objasnio je Jeremić.
On je rekao da se, prema informacijama iz diplomatskih krugova, u EU trenutno vodi žustra rasprava o tome kako će zemlje Unije glasati o predlogu rezolucije Srbije u kojem se Generalna skupština poziva da zatraži od MSP-a mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i da EU pokušava da nađe zajednički stav.
"U ovom trenutku imamo zalet, što pokazuje i činjenica da se nijedna zemlja u Generalnom komitetu nije usprotivila stavljanju ove tačke na dnevni red. Mislim da zato imamo dobre izglede, ali daleko od toga da smo već uspeli", rekao je Jeremić.
Na pitanje da li postoji mogućnost da tekst rezolucije bude promenjen i da se u njega ubace i slučajevi Južne Osetije i Abhazije, Jeremić je odgovorio da, prema proceduri, svako ima pravo da podnese amandman, ali da je pozicija Srbije i zemalja s kojima najbliže sarađujemo da ova rezolucija "ne treba da se menja, da je ona kratka, jasna, gotovo klinička".
Jeremić je rekao da će se Srbija truditi da njen predlog rezolucije dođe na dnevni red Generalne skupštine što pre. Glasanja u Generalnoj skupštini UN počinju 6. oktobra i traju do kraja godine.
Komentarišući sugestije SAD i Velike Britanije upućene Srbiji da odustane od inicijative, ministar spoljnih poslova je istakao da "od toga ne možemo odustati, kakve god bile pretnje ili sugestije" jer je, kako je rekao, odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta za svaku zemlju vrhunski nacionalni interes.
Na pitanje da li bi Velika Britanija, na primer, zbog ovog zahteva Srbije mogla da uspori ili omete njeno dalje napredovanje ka članstvu u EU, Jeremić je ponovio da je "zvanična politika EU koja se poklapa s politikom Vlade Srbije da su proces određivanja buduđeg statusa Kosova i Metohije i proces evropskih integracija Srbije odvojeni i da ih ne treba mešati".
"Naša diplomatija će učiniti sve da tako i ostane", poručio je Jeremić.
Jeremić je rekao da bi tužba protiv bilo koje zemlje EU značila da saradnja s Haškim tribunalom više ne bi bila jedini uslov za evropsku integraciju Srbije.
"Tražilo bi se i povlačenje tužbi, a pošto mi od takve tužbe ne bismo mogli da odustanemo ako već tužite treba da idete do kraja trenutni efekat bi bilo zaustavljanje evropske integracije Srbije", rekao je šef srpske diplomatije.
Na pitanje da li je tačno da će vlada u slučaju da srpski zahtev završi pred Međunarodnim sudom pravde, prihvatiti kompromis sa EU i dozvoliti da se misija Euleks rasporedi po celom Kosovu, Jeremić je odgovorio da te dve stvari nisu povezane i da "EU može da odigra važnu ulogu na Kosovu", ali da rekonfigurisano međunarodno civilno prisustvo mora biti striktno statusno neutralno, u okviru Rezolucije 1244 i da ga potvrdi Savet bezbednosti.
"Postoje razni načini na koje Savet bezbednosti može da donese odluku", rekao je Jeremić.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.