Ima vode, ali je treba čuvati
Srbija ima ima dovoljno vode za sve potrebe građana, ali problemi nastaju jer nisu završeni svi planirani regionalni sistemi vodosnabdevanja. Vlada namerava da u narednom periodu izdvoji više novca za tu svrhu, a stručnjaci smatraju da bi povećanje cene vode obezbedilo sredstva neophodna za redovno vodosnabdevanje.
Nedavne nestašice vode u opštinama Arilje, Požega, Čačak, Lučani i Gornji Milanovac zbog niskog vodostaja Rzava pokazale su da je neophodno što pre završiti akumulaciju Svračkovo na toj reci, upozorili su čelnici Direkcije za vode.
Najavljeno je i da je Vlada spremna da uloži 70 miliona evra u taj projekat i tako trajno reši problem vodosnabdevanja ugroženih opština.
"Te akumulacije pored vodosnabdevanja građana i industrije služe i za prijem poplavnog talasa, odnosno za zaštitu ljudi od poplava, za navodnjavanje, imaju elektroenergetski kapacitet, tako se dobija i kvalitetna količina električne energije, regulišu režimi malih voda, obezbeđuju biloški minimumi nizvodno od kumulacija", objasnio je Aleksandar Prodanović iz Direkcije za vode.
Osim nedostatka akumulacija, nadležni tvrde da do nestašice dolazi i zbog nenamenske potrošnje vode.
Nije retka slika da dok neki imaju suve slavine drugi zalivaju bašte i trotoare.
Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu upozorila je da je u Srbiji potrošnja vode veća nego u drugim evropskim zemljama, dostiže gotovo 370 litara dnevno po stanovniku.
U Direkciji za vode tu cifru objašnjavaju velikim gubicima u vodovodnoj mreži.
"Naši lokalni vodovodi imaju između 35% i 40% gubitaka u mreži, a evropski standard je, odnosno, dozvoljeno je oko 15%. Tako da kažem plastično: od 300 litara vode u sekundi koja se uputi građanima, samo 180 litara stiže do građana, a onih 120 litara se gubi u mreži i vraća u zemlju", rekao je Prodanović.
Direktor Zavoda za vodosnabdevanje, kanalizaciju i zaštitu voda Zoran Marjanović kaže da će Srbija imati dovoljno vode za piće pod uslovom da je čuva.
Ipak, smatra da nema dovoljno sredstava za održavanje sistema za vodosnabdevanje i da je za to neophodna viša cena vode.
"Danas je cena vode u Srbiji potcenjena i smatram da ako bi npr. u ovom trenutku cena vode bila po kubiku zajedno sa otpadnom vodom oko evro da je to jedna cena koja bi garantovala našoj državi da očuva sve kapacitete u vodosnabdevanju", uveren je Marjanović.
I dok se nedostatak vode u centralnoj i istočnoj Srbiji može rešiti izgradnjom akumulacija na rekama, u Vojvodini su rešenje regionalni vodosisitemi.
To podrazumeva povezivanje opština koje nemaju dovoljno vode na svojoj teritoriji sa opštinama i delovima u kojima se nalaze bogata izvorišta.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.