Tražimo da bude vraćeno sve što je od crkve oduzeto
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski gospodin Nikolaj rekao je da je dobio zvanični poziv da u septembru učestvuje na sastanku o vraćanju zgrade sarajevske Bogoslovije i druge nacionalizovane imovine Srpskoj pravoslavnoj crkvi /SPC/ i da će predstavnici Crkve učestvovati u razgovorima ukoliko budu ispunjeni njihovi uslovi.
"Tražimo da bude vraćeno sve što je od Crkve oduzeto. Vraćanje zgrade Bogoslovije u Sarajevu nema alternativu i jedino rješenje koje će Crkva prihvatiti jeste njeno potpuno i bezuslovno vraćanje u vlasništvo SPC" - istakao je mitropolit Nikolaj u intervjuu Srni.
On je izjavio da će o ovom pitanju SPC biti veoma oprezna i da će je predstavljati ozbiljna grupa ljudi, koji će u svim razgovorima i pregovorima učestvovati sa odgovarajućom dokumentacijom, kako je to već mnogo puta činjeno.
"Ukoliko naši zahtjevi ne budu uvaženi, odgovorne ćemo morati da tužimo za povrat imovine u cjelini, ali i Bogoslovije posebno. Tražićemo i da nam za 17 godina budu plaćene kirije za korištenje zgrade Bogoslovije" - rekao je gospodin Nikolaj.
Mitropolit Nikolaj naveo je da su komunističke vlasti od SPC samo u Sarajevu poslije Drugog svjetskog rata oduzele i nacionalizovale 24 stambene kuće sa oko 6 400 metara kvadratnih, pet stambeno-poslovnih zgrada sa oko 11 500 metara kvadratnih, 12 poslovnih prostora sa oko 1 500 metara kvadratnih i više od 40 hiljada metara kvadratnih zemljišta.
"Iz ovog spiska možemo izdvojiti palatu crkveno-školske opštine, koja se nalazi preko puta Stare pravoslavne crkve, zgradu sarajevske Bogoslovije u kojoj je sada smješten Ekonomski fakultet, zemljište na Marijin dvoru od oko 19 000 metara kvadratnih na kojem su sada izgrađene zgrade Parlamentarne skupštine i Savjeta ministara BiH, te hotel `Holidej in`, i zemljište na Koševu - dio pravoslavnog groblja koje je ekshumirano i preko njega izgrađen nadvožnjak, pijaca i dio sportskih terena" - napomenuo je mitropolit Nikolaj.
Prema njegovim riječima, kad je riječ o ostaloj nacionalizovanoj crkvenoj imovini u Mitropoliji dabrobosanskoj i njenoj vrijednosti nije moguće napraviti čak ni grubu procjenu.
Govoreći o srušenim hramovima, grobljima i drugim objektima SPC u posljednjem ratu, gospodin Nikolaj je naveo da je na području Mitropolije dabrobosanske do temelja srušeno pet parohijskih crkava, od kojih su dvije potpuno obnovljene, dok je obnova tri u toku, te 25 filijalnih crkava, od kojih je samo jedna obnovljena.
"Spaljeno je i teško oštećeno 11 parohijskih crkava, od čega je šest obnovljeno, dok je obnova ostalih u toku, te 20 filijalnih crkava, od čega su samo četiri obnovljene. Lakše je oštećeno 14 parohijskih crkava i četiri filijalne, a oštećenja su, uglavnom, sanirana" - istakao je mitropolit Nikolaj.
On je podsjetio na podatak iz knjige "Duhovni genocid" dr Slobodana Mileusnića da je na području BiH porušeno ukupno 125 pravoslavnih crkava /parohijskih i filijalnih/, a 172 oštećene, te da je je porušeno 66 parohijskih domova i ostalih crkvenih zdanja, a da ih je 50 oštećeno.
Kad je riječ o pravoslavnim grobljima, prema njegovim riječima, gotovo da nema nijednog na području Federacije BiH /FBiH/ koje tokom rata pa sve do današnjih dana nije pretrpjelo značajna oštećenja, dok su neka potpuno sravnjena.
Mitropolit Nikolaj je podsjetio da se sa područja Mitropolije dabrobosanske u toku i poslije rata iselilo 280 hiljada pravoslavnih vjernika.
"Iako se podaci o povratku često politički zloupotrebljavaju, mi znamo da se naši vjernici ne vraćaju na svoja ogljišta" - rekao je gospodin Nikolaj, navodeći kao primjer da je prošle godine na području Mitropolije dabrobosanske u FBiH kršteno samo 140 lica, a sahranjeno 416, te vjenčano 30 bračnih parova.
Mitropolit Nikolaj smatra da bi značajno bilo provesti popis stanovništva, pa da se tačno utvrdi koliki je stvarni broj Srba u FBiH.
On je status i život Srba u FBiH ocijenio kao dosta težak i složen.
"U FBiH je svega dva odsto Srba zaposleno. Mnogima su kuće izgorjele. Ima dosta domaćina koji se u novoj situaciji nikako ne mogu snaći" - istakao je mitropolit Nikolaj.
On je trenutnu situaciju u BiH ocijenio kao veoma ozbiljnu i zabrinjavajuću.
"Pogotovo je zabrinjavajuća situacija na planu međusobnog poštovanja i uvažavanja ljudi, gdje se ne pokazuje neki napredak. Nikada narodi nisu stvarali probleme, to je rabota političara i ekstremista" - naglasio je mitropolit Nikolaj.
Prema njegovim riječima, ovih dana političari iz Republike Srpske čine i predlažu dobre stvari, "ali drugi to slabo čuju i međusobni odnosi se veoma komplikuju, što i u SPC stvara veliku brigu".
- Izvor
- SRNA
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.