BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iran uoči predizbornih bitaka

21.05.2013. god.


U utorak iranski Posmatrački savet za poštovanje Ustava predstaviće ministarstvu unutrašnjih poslova konačni spisak kandididata za predsednika Islamske republike. To će značiti zvanični početak predizborne kampanje koja će biti završena 24 sata pre početka glasanja, zakazanog za 14. juni.

U kom stadijumu se nalazi politička borba u Iranu za predsedničku fotelju 25 dana pre glasanja?

686 Iranaca registrovano je u svojstvu predsedničkih kandidata. Najmlađi pretendent ima svega 19 godina. Najstariji 87. Među kandidatima koji su podneli prijave je oko 30 žena. Ima li bar neko od njih šanse da dospe na konačni spisak i ako ne da pobedi, onda bar da se bori za predsedničku dužnost? Teško. Član Posmatračkog saveta Mohamed Jazdi objasnio je da zakon ne pušta žene da učestvuju u predsedničkim izborima kao kandidati.

Po mišljenju eksperata, u ustavu Irana postoji izvesna neodređenost u pogledu ovog pitanja. Žene Irana mogu da se kandiduju za parlament i da budu članovi vlade, a da li mogu da zauzimaju dužnost predsednika u ustavu nije direktno rečeno. Na kraju sve zavisi od oni koji trenutno tumače aktuelni ustav. I ako se realno procenjuje situacija, sada žene kandidatkinje praktično nemaju šanse.

Neće proći sito i rešeto Posmatračkog saveta koji je potpuno pod kontrolom vrhovnog lidera Hamneija ni sasvim nepoznata lica, politički nepouzdani ljudi, političari očigledno neprijatni režimu. Zato analitičari razmatraju mogućnost za konačnu pobedu pre svega nekoliko najverovatnijih pretendenata. Ko su oni?

78-godišnji Ali Akbar Hašemi Rafsandžani – bivši predsednik Irana, koji sprovodi politiku liberalizacije ekonomije i poboljšanja odnosa sa Zapadom. Kako ističu politikolozi, Rafsandžini je postao nada za mnoge nezadovoljne: za umerene konzervativce, nezadovoljne upravom Ahmadinedžada i čak za neke od opozicinog Zelenog pokreta. Drugi bivši predsednik liberal-reformator Mohamad Hatami je pozvao svoje pristalice da glasaju za Rafsandžanija.

Said Džalili – sekretar Višeg saveta nacionalne bezbednosti nalazi se na čelu pregovora o iranskom nuklearnom pitanju. On se smatra potencijalnim kandidatom vladajućeg establišmenta.

Mohamad Baker Kalibaf je gradonačelnik Teherana. Imajući iza sebe vojno iskustvo rada u policijskim strukturama, Kalibaf je pre sklon konzervativnom prilazu, ali pri tome poznate su njegove reči o mogućem dijalogu sa SAD.

Od drugih kandidata treba takođe navesti diplomatu Alija Akbara Velajatija, kao i bivšeg predsednika medžlisa Golama Alija Hdad Adela. Poslednja dvojica su članovi grupe 2+1, tačnije spremni su da daju glasove svojih birača u korist Mihamada Kalibafa.

Ipak realni raspored snaga političkih grupacija i njihovih predstavnika na polju bitke za predsedničku fotelju biće relativno jasno tek posle objavljivanja zvaničnog spiska kandidata od strane Posmatračkog saveta. Tada će moći da se na konkretnijoj bazi nagađa o tome kome daje prednost duhovni lider Hamnei, kao i o šansama kandidata koje je odobrio.

Vladimir Sažin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »