Rat u Južnoj Osetiji
Najozbiljnija ruska vojna intervencija od pada Sovjetskog Saveza počela je nakon neshavtljive odluke vlasti u Tbilisiju da "povrate kontrolu" nad pobunjenom Južnom Osetijom, pri čemu je ubijeno najmanje 10 pripadnika ruskih mirovnih snaga.
Do kasno u noć ruski gubici popeli su se na 12, a istovremeno oko 150 vojnika je ranjeno. Gruzijska strana, bar za sada, nije objavila preciznije podatne o gubicima, navodeći samo da je u ruskim vazdušnim napadima poginulo 30 osoba. Ipak, na desetine gruzijskih vojnika u kamuflažnim uniformama dopremljeno je u bolnicu u gradu Gori.
Predstavnici vlasti u Tbilisiju saopštile su, oko 16 časova, da su gruzijske snage "uspostavile potpunu kontrolu" nad Ćinvalijem. Gotovo istovremeno, jedinice ruske 58. armije ušle su u predgrađe glavnog grada Južne Osetije, postavljajući scenografiju za mogući krvavi obračun dve vojske.
Sat vremena kasnije, gruzijski zvaničnici objavili su da su trupe vlade u Tbilisiju izgubile kontrolu nad delovima Ćinvalija, te da je u toku artiljerijski napad ruskih snaga.
Ruski vojnici su dva časa posle početka operacije "neutralisali" gruzijske artiljerijske položaje u Ćinvaliju, otvarajući vrata tenkovima za ulazak u glavni grad Južne Osetije. Nedugo zatim predstavnici ministarstva odbrane Južne Osetije saopštili su da gruzijskih jedinica u razrušenom Ćinvaliju više nema.
Serija kontra-udara ruskih oružanih snaga naterala je gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija da ozbiljno razmisli u uvođenju vanrednog stanja u toj državi, što će se, prema najavama iz njegovog kabineta, i dogoditi tokom noći.
U poslednjem talasu napada ruske avijacije, u noći između petka i subote, desetak jurišnih „suhoja" Su-25 raketiralo je luku Poti na Crnom Moru, kao i još tri vojne baze, ali, neposredno nakon tih događaja, nisu bili dostupni apsolutno nikakvi izveštaji o mogućim žrtvama.
Gruzijski zvaničnici objavili su oko 14 časova da su ruski borbeni avioni napali vazduhoplovnu bazu nedaleko od glavnog grada te države, Tbilisija, navodeći da taj čin predstavlja "objavu rata". Nekoliko sati kasnije, objavljeno je i da su u tom napadu ubijena tri gruzijska vojnika i uništeno nekoliko aviona.
UNHCR: Humanitarna situacija dramatična
Napad gruzijskih motorizovanih jedinica i protivnapad ruskih snaga doveli su do "dramatičnog pogoršanja" humanitarne situacije u čitavom regionu, pri čemu je Međunarodni komitet Crvenog krsta upozorio da je medicinskim ekipama, suštinski, potpuno onemogućen pristup kriznim zonama.
Dodatni razlog za brigu predstavlja činjenica da je, po početku napada, prekinuto snabdevanje strujom i vodom, te telefonske linije.
Upozorenje humanitaraca usledilo je nakon prvih izveštaja UNHCR-a i ruskih izvora iz Ćinvalija, prema kojima je u artiljerijskim napadima gruzijske vojske, praktično srušen centar grada, dok se stanovništvo posakrivalo po podrumima.
Na hiljade dobrovoljaca iz Rusije i Abhazije priključuje se borbama koje su počele u Južnoj Osetiji. Lider u Abhaziji Sergej Bagapš rekao je da je oko 1.000 dobrovoljaca iz njegovog regiona krenulo u borbu protiv gruzijskih snaga u Južnoj Osetiji.
"Ne možemo sprečiti na hiljade njih iz Severne Osetije koji žele da se priključe borbama", izjavio je lider ruske provincije Severne Osetije Tajmuraz Mamsurov.
Pentagon prati razvoj situacije
Iako su predstavnici vlasti u Tbilisiju, tokom dana, izjavljivali da su zatražili pomoć SAD, Pentagon je saopštio da "nikakav zvaničan zahtev još nije stigao u Vašington", mada postoji "stalna veza" sa gruzijskim zvaničnicima.
Do prošlog meseca, u Gruziji je bilo raspoređeno oko 1.100 američkih vojika koji su učestvovali u zajedničkim vežbama sa tamošnjim trupama, ali su te snage, u međuvremenu, napustile tu državu.
Nedugo posle početka sukoba Gruzija je najavila da će povući oko 1.000 vojnika iz Iraka, kako bi se suprotstavili nadirućim ruskim snagama. Te trupe mogle bi stiću u Gruziju narednih dana, a kontigent te države u Iraku broji ukupno 2.000 vojnika.
Južna Osetija, u kojoj na površini nešto većoj od Luksemburga živi oko 70.000 stanovnika, nalazi se na granici između Rusije i Gruzije. Stanovnici te teritorije ne smatraju se Gruzijcima, tvrdeći da su nasilno asimilovani tokom sovjetske vladavine
Medvedev optužio Gruziju za agresiju, Tbilisi uzvraća istom merom
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev upozorio je da ta država "neće dopustiti nekažnjenu pogibiju svojih državljana". "U skladu sa ustavom i federalnim zakonodavstvom, kao predsednik Ruske Federacije, obavezan sam da štitim život i dostojanstvo ruskih državljana, gde god da se oni nalaze", rekao je Medvedev, dodajući da je "gruzijska vojska u suštini izvršila akt agresije protiv ruskih mirovnjaka i civilnog stanovništva".
- Izvor
- RTS / eNovosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »