BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pokušaji osujećenja štafete Olimpijske vatre bili su uzaludni.

Pokušaji osujećenja štafete Olimpijske vatre bili su uzaludni.
06.08.2008. god.

U Pekingu se bliži kraju završna etapa putovanja baklje koju su u nizu gradova iz političkih motiva pokušavali ukrasti, ugasiti, utopiti, pa čak i izgaziti. Temu nastavlja naš komentator Konstantin Garibov.
Olimpijska vatra je putovala preko svih 5 kontinenata. U Rusiji je štafeta održana u Sankt-Peterburgu u potpunom skladu sa odredbama Olimpijske povelje. U Francuskoj, Velikoj Britaniji, SAD i Australiji nošenje baklje sa Olimpijskom vatrom praćeno je antikineskim akcijama isprovociranim od strane organizacija boraca za ljudska prava. Medjutim, pokušaji pretvaranja Olimpijade u arenu političke borbe i orudje medjunarodnog pritiska na kineske vlasti pretrpeli su neuspeh. Kretanje Olimpijske vatre nisu omele ni antikineske demonstracije za otcepljenje Tibeta od Kine, ni akcije protiv politike Pekinga u oblasti ljudskih prava. Samo majski razorni zemljotres na jugozapadu Kine privremeno je prekinuo štafetu. U elementarnoj nesreći poginulo je 70 hiljada lica. Nakon toga su bakljonoše u svakoj etapi širom Kine dočekivane minutom ćutanja u spomen žrtvama zemljotresa. Zvuči ekskluzivna izjava potpredsednika Evropskog olimpijskog komiteta Aleksandra Kozlova za Glas Rusije.
"Olimpijski pokret je odneo redovnu pobedu. Ostali su u prošlosti povici koji su se graničili sa histerijom, apeli boraca za ljudska prava da se političari uzdrže od učešća u otvaranju Igara u Pekingu. Nadam se i verujem da će to biti izvanredan i sportski, i kulturni, i politički dogadjaj. Jer, još jednom demonstrira volju naroda sveta ne za podelom iz političkih motiva i zbog konflikata, već za mirom. Mnogo se nadam da će biti jedinstven Igre u mnogo čemu".
U prilog ovom mišljenju ide i činjenica da Kina uspešno završava najzamašniju štafetu Olimpijske vatre kroz čitavu istoriju Igara. Nema presedana ni broj počasnih gostiju koji će 8. avgusta prisustvovati otvaranju Igara u Pekingu. Biće, naime, preko 100 šefova država i vlada, te monarha, posebno predsednici SAD i Francuske. Nikola Sarkozi je ranije više puta stavljao na znanje da može bojkotovati ceremoniju otvaranja zbog upotrebe sile od strane kineskih vlasti za vreme nereda na Tibetu. A Džordž Buš je doneo odluku o dolasku u Peking i pored negativnog stava mnogih sunarodnika.
Rusiju će na ceremoniji otvaranja Igara zastupati premijer Vladimir Putin. Na inicijativu kineske strane, sa njim će se sresti sve najviše rukovodstvo zemlje. Ova čast će biti ukazana samo pojedinim stranim gostima i Moskva pridaje veliki značaj ovom koraku kineske strane – izjavio je danas izvor u vladi Rusije.  



  • Izvor
  • Glas Rusije
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ova plovila bi pomogla Kijevu da proširi svoje mogućnosti širom Crnog mora, tvrdi načelnik mornarice


Ruske snage su ponovo izvele raketne udare na pozicije ukrajinske PVO u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije su, sa svoje strane, napale bespilotnim letelicama naftne baze u stanicama Pavlovska i...


U ovom vremenu, kada je predsjednik Dodik iznio prijedlog o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Muslimansko-Hrvatske Federacije i to kao odgovor na razvlašćivanje Srpske i na proces stvaranja države...

  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »