Srbija ne odustaje od zahteva
Beograd, London -- Uprkos kritikama iz pojedinih zemalja EU, Srbija ostaje pri zahtevu da se Međunarodni sud pravde izjasni o nezavisnosti Kosova.
Da bi pitanje da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom bilo stavljeno pred sudije Međunarodnog suda pravde, Srbija najpre mora da dobije podršku većine prisutnih članica UN na septembarskom zasedanju Generalne skupštine, koja je nadležna da se obrati Međunarodnom sudu pravde.
Sud ne donosi presudu, već daje samo "savetodavno mišljenje", kaže stručnjak za međunarodno pravo Vladimir Đerić.
“Znači, nije pitanje spora, nego je pitanje jednog mišljenja koje Sud daje i kojim pomaže organima UN u njihovom radu tako što će razrešiti neko pravno pitanje koje je komplikovano, nejasno ili sporno. Nema pravne sankcije za nepoštovanje savetodavnog mišljenja, ali postoji jedna velika, da tako kažem, pravna ili moralna snaga koja stoji iza njega i nesumnjivo je da će takvo mišljenje imati vrlo veliki značaj“, smatra Đerić.
Inicijativa Srbije da pitanje otcepljenja Kosova bude razmotreno i u Međunarodnom sudu naišla je na žestoke kritike Velike Britanije i Francuske, odakle se vlastima u Beogradu poručuje da obraćanje tom sudu predstavlja "izazivanje Evropske unije" koje bi moglo da ugrozi nastavak evropskih integracija Srbije.
Đerić kaže da zemlje koje su priznale nezavisnost mogu da lobiraju za to da inicijativa Beograda ne bude prihvaćena, ali je, po njegovoj oceni, začuđujuće da Srbiji osporavaju pravo da se obrati Sudu.
“Posebno čudi kada takve izjave dolaze od zvaničnika EU. Podsetiću da je jedan od osnovnih principa EU vladavina prava i da u samoj EU ogromnu ulogu igra Evropski sud pravde. Isto tako, niko ne može da odriče pravo nekoj zemllji da traži tumačenje od suda“, kaže on.
Podršku inicijativi Srbije već su najavile Indija i zemlje članice Pokreta nesvrstanih, a moguće je da će je podržati i neke od evropskih zemalja koje nisu priznale nezavisnost.
Lobiranje zvaničnika iz Beograda biće nastavljeno i u Kini, gde u petak počinju Olimpijske igre. Dan pre toga, predsednik Srbije Boris Tadić sastaće se sa predsednikom Narodne Republike Kine Huom Đintaom.
- Izvor
- B92, Beta
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.