Buhenvaldski alarm
11. aprila se obeležio Međunarodni dan oslobođenja zatočenika nacističkih koncentracionih logora. Ovaj dan je ustanovljen od strane Generalne Skupštine UN u znak sećanja na otpor logoraša u Buhenvaldu 1945.godine.
To je bio jedan od najvećih koncentracionih logora na teritoriji Nemačke. Od 1937.godine kroz Buhenvald je prošlo 239 hiljada zatočenika. 56 hiljada njih, raznih nacionalnosti je umrlo ili bilo ubijeno. U aprilu 1945. godine u logoru je izbila pobuna. Logoraši su oteli oružje od esesovaca i vojnika koji su čuvali logor. Internacionalni komitet logoraša kontrolisao je logor nekoliko dana, do dolaska američkih vojnika 11. aprila. Posle završetka rata, mnogi nacisti koji su kontorlisali ovaj logor bili su optuženi pred međunarodnim Nirnberškim tribunalom. Nacistička ideologija je kao meru utvrdila masovno ubijanje ljudi, govori direktor Fonda „Istorisjko sećanje“ Aleksandar Djukov:
- Najpoznatija metoda su bili upravo koncentracioni logori- logori smrti, u kojima su živote izgubili milioni ljudi svih nacionalnosti. Sećanje na te strašne zločine, naravno, ne smeju izbledeti. Mi svi pamtimo šta je to Osvencim, šta je to Dahau. Mnogi, posebno sa teritorije Rusije, Belorusije i Ukrajine, znaju šta je Trostenec.
Prema podacima istraživača, među 18 miliona iz hitlerovskih logora, 5 miliona su poticali iz SSSR-a. Mnogi nisu doživeli oslobođenje. 11.aprila u Moskvi, u Parku pobede, tradicionalno se održava memorijalni skup oko spomenika „Tragedija naroda“. Svake godine ovde dolazi i Ina Haralamova, bivša zatočenica logora Igrenj, koji se nalazio nedaleko od Dnjepropetrovska. Ona je tamo kao dete dospela sa svojom majkom:
- Ne znam kako je moja majka uspela da nas spase. Kasnije, uvek bi plakala, nije volela da se seća ni da priča. Samo suze. Sada tamo stoji spomenik na mestu logora koji su nacisti uništili pri povlačenju u oktobru 1943.godine. U Dnjepropetrovsku postoji društvena organizacija koja okuplja bišve maloletne logoraše. 11.aprila gde god da žive članovi ove organizacije- i u Ukrajini i u Belorusiji, Rusiji, Uzbekistanu, Moldaviji, Kazahstanu- uvek obeležavamo ovaj dan svečano. Nikada se ne sme zaboraviti. I sve se snagemoraju usmeriti na to da na Zemlji vladaju mir i čisto nebo.
11.april se obeležava u gradovima- herojima,Rusiji, pribaltičkim zemljama i ZND gde se okupljaju bivši maloletni logoraši. Njima se pridružuju hiljade mladih ljudi, kako bi odali počast onima koji su prošli strašna iskustva, kako bi se setili imena onih koji su poginuli u nacističkim zatvorima.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.