BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nenuklearni akcelerator u nuklearnoj trci

10.04.2013. god.


Brzi napredak u oblasti stvaranja konvencionalnog naoružanja visoke preciznosti i nadzvučnog oružja, borbenih robota i bespilotnih letelica, koji se razvijaju u SAD u okviru koncepcije globalnog napada, dozvolio je Vašingtonu da ostvari apsolutnu dominaciju u vojnoj oblasti. Pomislilo bi se da ne-nuklearno precizno oružje ima pozitivnu ulogu, pomažući u smanjenju uloge nuklearnog oružja i, shodno tome, u njegovom smanjenju. Međutim, na delu se vidi i suprotna tendencija. Ogromna prednost u konvencionalnom naoružanju nekih država podstiče želju drugih država da steknu nuklearno oružje, mišljenja je ekspert Instituta za međunarodne studije, MGIMO Andrej Ivanov:

- Iskustvo američkih intervencija u poslednjem kvartalu XX i početkom XXI veka, pokazalo je da zemlje koje nemaju savremene sisteme naoružanja nisu u stanju da se odupru stranoj invaziji uz pomoć konvencionalnog naoružanja. Dakle, posedovanje nuklearnog oružja je za njih možda jedina garancija za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Stvaranje visoko preciznog oružja je, na takav način, postalo jedan od faktora koji podriva sistem nuklearnog neširenja.

Ne-nuklearno precizno oružje, poput krstarećih raketa, nadzvučnih aviona i bespilotnih letelica, već se proizvode masovno, i to ne samo u SAD. U stvari, precizno oružje je postalo sastavni deo strateškog ofanzivnog potencijala. U kombinaciji sa sistemom protivraketne odbrane (PVO), ono može radikalno da promeni vojno-političku ravnotežu na planeti.

Raketni odbrambeni sistem u određenoj meri obezvređuje postojeće suzdržavanje u ne širenju nuklearnog potencijala. Ono može ostaviti utisak da u slučaju direktnog napada, zemlja-inicijator može pouzdano zaštititi svoju teritoriju od odmazde. Time se značajno povećava verovatnoća upotrebe nuklearnog oružja u sukobu.

Zato razmeštanje američkog antiraketnog odbrambenog sistema izaziva ozbiljnu zabrinutost, i to ne samo Rusije, smatra Andrej Ivanov:

- Rusija i Kina su zabrinute aktivnostima SAD i njenih saveznika po pitanju razmeštanja PVO u regionu Azije. Ova zabrinutost je izazvana napretkom u razvoju sistema koji, na prvi pogled, sa protivraketnom odbranom nema nikakve veze: visoko precizno oružje i nadzvučno oružje, borbeni roboti i bespilotne letelice, konstruišu se u SAD, u okviru tzv. koncepta munjevitog globalnog napada. Moskva i Peking su se saglasili da prodube saradnju u oblasti odbrane i pozvali međunarodnu zajednicu da se, po mogućnosti, uzdrži od raspoređivanja ovih sistema.

Nametnuta devalvacija funkcija nuklearnog neširenja, razlog je zabrinutosti u Moskvi i Pekingu. Ovo ih tera da se uključe u trku u naoružanju u oblasti preciznog naoružanja. A zemlje koje još uvek ne poseduju naučno-tehnološke mogućnosti, kao što je slučaj sa Severnom Korejom, fokusirale su se na ubrzano stvaranje "klasičnog" nuklearnog oružja.

Evgenija Moisjejeva,



  • Izvor
  • Glas Rusije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »