BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odmoriti se na vulkanu

02.03.2013. god.

Planirano je otvaranje baze za prijem turista u blizini eruptivnog vulkana Ploski Tolbačik na Kamčatki. Za one koji žele da se dive očaravajućem prizoru biće opremljen kamp za šatore. Nedaleko od njega nalaziće se vulkanolozi i radnici MVS kako bi osigurali bezbednost turističkih grupa.

Skoro tri meseca kamčatski džin visine od preko 3.000 metara izbacuje ognjene fontane lave. Naučnici ovaj vulkan nazivaju „nervoznim“, jer se njegova aktivnost čas utišava, čas pojačava. Tolbačik je „spavao“ preko trideset godina i „progovorio“ je neočakivano za stručnjake, ističe naučni saradnik Instituta za vulkanologiju i seizmologiju RAN Metodije Maguskin:

- Prvih godina nakon prošle erupcije Tolbačina pretpostavljalo se da ovde neće biti erupcija još nekoliko stotina godina. Međutim, desila se.

U blizini vulkana ne dežuraju samo stručnjaci. Za vreme erupcije ovde je boravilo već preko 2000 ljubitelja ekstremnih događaja i ljudi koji jednostavno žele da se dive opasnim prirodnim pojavama. Neorganizovane turističke grupe koje hitaju u zonu širenja bujica lave „imaju velike šanse da dospeju u nevolju“, smatra šef pokrajinske Agencije za turizam Gevork Šhijan. Po njegovom mišljenju, u rejonu Tolbačika treba organizovati specijalnu zonu s bezbednim maršrutama i šatorima za turiste:

- To će biti bazni kamp privremenog tipa, pošto tamo ništa ne sme da se gradi: nije moguće predvideti šta će se desiti sutra i prekosutra. Ako dođe lava, baza će morati da se premesti pod hitno. Potrebni su toaleti, drva, voda, mesto za kamp sa šatorima. I što je glavno, kontrola izlaska grupa, njihove bezbednosti, stalna veza s njima.

Na vulkanu se može živeti ako se čovek ne približava previše mestu erupcije. Opasnost ne krije samo užarena lava, koja se kreće brzinom od nekoliko stotina metara na sat, već se kriju i otrovni gasovi – iz pukotina se izdvaja sumpor-dioksid. Ipak, Tolbačik je mirniji od svoje sabraće, koja duže spavaju. Na primer, poznati Kavkaski Elbrus je poslednju erupciju imao pre 1000 godina. U ovom veku se može probuditi i tada niko ne bi trebalo da mu se približava radi efektne fotografije, objasnio je za „Glas Rusije“ šef laboratorije za geodinamiku na Institutu „Štermberg“ MDU Vadim Miljukov:

- Smatra se da će što duže vulkan spava tim moćnija biti erupcija. Tolbačik erupcije ima manje-više redovno, zato ne predstavlja veliku opasnost. To je kao Etna koja jednom u dve-tri godine izbacuje lavu. I to je svojevrstan šou: svi gledaju, dolaze. Zanimljivo je s turističke tačke gledišta.

U poslednje vreme se na Kamčatki aktiviralo istovremeno nekoliko vulkana. Tri od njih: Ševeluč, Kizimen i Ploski Tolbačik su dobili „narandžastu“ oznaku vazduhoplovne opasnosti. Na pitanje zašto sve privlači upravo Tolbačik stručnjaci odgovaraju: erupcija iz 1975-76. godine je na ovom džinu okupila sve vulkanologe sveta, zato je i zapamćena. Osim toga, ovde se može videti retka pojava – jezero uzavrele lave. Ovakva jezera lave postoje samo na vulkanima Antarktide i Havaja. Na Kamčatki do sada nije bilo ničeg sličnog.

Bez obzira na to što je Tolbačik uništio dva sanatorijuma dalekoistočnog Instituta za vulkanologiju, naučnici se ne ljute na njega. Oni smatraju da je erupcija poklon za 50-godišnjicu instituta. Čak su mu dali vlastito ime – „Izbacivanje kroz pukotinu na 50-godišnjicu Instituta za vulkanologiju i seizmologiju“.

Jelena Kovačić,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...

Predsednik je predložio nekoliko novih kriterijuma koji bi mogli opravdati nuklearni odgovor


Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...

Ruske snage drugi dan za redom izvode masovne udare po industrijskim objektima OSU u Zaporožju i Harkovu, kao i u privremeno okupiranoj Slavjansko-Kramatorskoj aglomeraciji.


Margarita Simonjan optužila je SAD da se bave „skrivenom propagandom nacizma“


Ostale novosti iz rubrike »