Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Ekstra zarada kroz rupe u zakonu
09.07.2008. god.
Naći stan ili sobu u Banjaluci po povoljnim cenama, bliže centru i sa dobrim stanodavcima - prava je lutrija. Domino-efekat poskupljenja prate i stanodavci pa i za najlošije stanove, bez grejanja i daleko od grada, mesečno traže i do 300 maraka. A s obzirom na činjenicu da za rentiranje stanova samo retki plaćaju porez državi - više je onih koji i te kako profitiraju.
Potražnja za smeštajem je mnogo veća od ponude, što iznajmljivači neumoljivo koriste. Studenti, ali i sve više radnika koji, tražeći posao dolaze u Banjaluku, doprineli su da stanodavci, iznajmljujući stanove poprilično dobro zarađuju.
Međutim, mnogi od njih ne plaćaju dažbine državi i ne prijavljuju stanare, osim možda za potrošnju vode koja se plaća po članu domaćinstva.
U Poreskoj upravi RS su lane na osnovu prihoda od podzakupa pokrente i nepokretne imovine na nivou RS prikupili 1.642.805 KM, od čega u Banjaluci 849.749 maraka. Na području Banjaluke ima tek nešto više od 1.000 registrovanih stanodavaca, a među njima je najviše onih koji stanove iznajmljuju Ministarstvu odbrane BiH pa zbog procedure mora da postoji pisani trag o zakupu.
„Postoje još 723 ugovora sklopljena između pravnih lica sa drugim pravnim licima ili građanima. Po Zakonu o porezu na dohodak RS prihodi od kapitala su prihodi ostvareni izdavanjem u zakup i podzakup pokretne i nepokretne imovine“, objašnjava portparol Poreske uprave RS Ivan Vučković. On kaže da stopa poreza zavisi od iznosa neto zakupnine koja se pre obračuna poreza umanjuje za određene troškove.
Ako zakupnina iznosi koliko prosečne četiri plate u protekloj godini, onda je stopa 10 odsto, a ako je veća od tog iznosa, stopa je 15 odsto.
Ipak, neuporedivo je više stanodavaca koji, osim što ne plaćaju porez državi, ne potpisuju ni ugovore sa stanarima. Nije redak slučaj da se stanari ne prijavljuju na adresama stanovanja iako su dužni da svaku promenu boravka prijave u nadležnoj policijskoj stanici. Time Poreska uprava RS ne može da uđe u trag stanodavcima i ne može ih kontrolisati ako nisu podneli prijavu.
S druge strane, često se stanarima u poslednji čas otkazuje stan, zbog čega se nađu u škripcu sa vremenom jer nemaju ugovor sa iznajmljivačima. Inače je praksa da se odlazak iz stana ili otkaz najavljuje najmanje 15 dana pre roka.
„Gazdarica mi je samo poslala SMS da u roku od deset dana napustim stan u kojem sam bila skoro tri godine i redovno plaćala obaveze. Sve se desilo pred kraj meseca kada je prosto nemoguće pronaći drugi smeštaj“, žali se radnica Nataša Kostić.
Podstanari, očigledno, još nisu u poziciji da se izbore za malo više dostojanstva u svom iznuđenom potucanju po tuđim stanovima.
- Izvor
- BLIC
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.