U Srbiji ne postoji zakon o surogat majkama
U Srbiji je čak 200.000 parova suočeno sa sterilitetom. Nijedan od njih ne može zvanično do potomstva da dođe programom surogat-majke. Pozajmljivanje tuđe materice za nošenje i donošenje deteta na svet, nije regulisano domaćim Zakonom o porodici. Iz Ministarstva zdravlja kažu da je u toku izrada nacrta novog zakona koji će precizirati da li postoji pravni osnov za ovakav metod. U beogradskim državnim klinikama još nijedan par se nije raspitivao za program surogat-majke, rečeno je „Novostima”. Nekolicina njih koja se obraćala privatnim klinikama, odbijena je - zvanično. Specijalna bolnica za humanu reprodukciju u Beogradu donedavno je na svojoj internet-prezentaciji nudila uslugu surogat-majke. U ovoj klinici se programi surogat-majke rade samo ženama koje nemaju matericu, pa im je neophodna druga žena da umesto njih iznese trudnoću.
„Naš zakon ne odobrava program surogat-majke, a od kada radim ovaj posao nisam ni dobio takav zahtev” kaže za „Novosti” Dušan Stanojević, direktor Klinike„Narodni front”.
Različiti su razlozi zbog kojih se parovi odlučuju na takav korak - žena nikako ne može da zatrudni, nema matericu, ili ima zdravstveni problem zbog kog ne može da iznese trudnoću.
Osim u Engleskoj, ni u jednoj drugoj zemlji Evropske unije nije dozvoljeno surogat-materinstvo. Godišnje u toj zemlji ima oko 100 surogat-trudnoća. Ali, one su moguće u Rusiji i Ukrajini, Americi i Kanadi.
Mnogo je onih koji osuđuju taj čin kao nemoralan. Njegova najlošija strana je zarada na račun ljudi koji ne mogu da imaju decu. Nadoknade za surogat-majke kreću se do nekoliko desetina hiljada evra.
U matericu surogat-majke usađuje se embrion nastao veštačkom oplodnjom jajne ćelije druge žene. Materica surogat-majke narednih devet meseci služi kao inkubator. Tamo gde je to zakonom dozvoljeno pišu se opširni ugovori između naručioca i „pozajmljene” majke. Česti su primeri da surogat-majka hoće da zadrži dete posle porođaja. U slučaju kada je čitav reproduktivni materijal para koji je „zakupio” matericu, sud odlučuje šta je najbolje za dete. Dešavalo se da bolesnu bebu neće nijedna strana.
U Kanadi surogat-majka ne može biti plaćena, ali ima pravo na otplatu troškova koji se kreću od 40.000 do 50.000 dolara. Surogat-materinstvo dozvoljeno je u šest američkih država i košta od 80.000 do 170.000 dolara. Troškovi zahvata u Rusiji su 42.000 evra, u Velikoj Britaniji od 7.000 do 15.000 funti, a u Ukrajini od 25.000 do 30.000 evra.
- Izvor
- Mondo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.