BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stanovnici Kosova ne veruju UNMIK policiji

Stanovnici Kosova ne veruju UNMIK policiji
02.07.2008. god.

Stanovništvo Kosova gotovo da nema nikakvo poverenje u tamošnju međunarodnu policiju, ali bezbednosnu situaciju, koja je proteklih godina bila jedan od glavnih problema, procenjuje kao relativno stabilnu, navodi se u novom izveštaju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, OEBS. Uprkos dubokim podelama, kosovski Albanci i Srbi deluju ujedinjeno oko mišljenja o delotvornosti UNMIK policije, čiji je rejting pao naverovatno niskih tri odsto, navodi se u „Proceni poverenja” OEBS-a, objavljenoj u ponedeljak u Prištini. Istraživanje javnog mnenja obavljeno je krajem prošle godine, i u njemu je učestvovalo 1.900 stanovnika Kosova, svih etničkih grupa, te različitih godina, polova, stepena obrazovanja, te socijalnog statusa. Stanovništvo Kosova, obzirom da je anketa sprovedena krajem prošle godine, smatralo je da će pregovori između Beograda i Prištine o statusu te pokrajine predstavljati najozbiljniji bezbednosni izazov, ali, u konačnom zbiru, svega petina ispitanika smatra da je stepen opasnosti visok.

Pojavljivanje oružanih grupa, poput fantomske Albanske nacionalne armije koja se periodično pojavljuje u zapadnim i severnim delovima Kosova, svega osam odsto stanovnika Kosovo smatra za faktor destabilizacije, a nešto više ispitanika za izvor budućih problema drži ekonomske probleme.

Prema podacima raznih međunarodnih organizacija, stopa nezaposlenosti na Kosovu iznosi između 35 i neverovatnih 65 odsto.

Ispitanici, kako se navodi u istraživanju, najviše veruju međunarodnim snagama, Kforu, čijih je oko 16.000 vojnika raspoređeno širom pokrajine, ali su svi ostali instrumenti međunarodne zajednice, poput UNMIK-a, međunarodne policije i pravosuđa dobili ocene koje se teško mogu opisati kao zadovoljavajuće.

Kosovski Srbi i Albanci su, istovremeno, podeljeni oko uloge koje u tamošnjem društvu imaju Kosovski zaštitni korpus, odnosno jedinica nastala demilitarizacijom Oslobodilačke vojske Kosova, i Kosovske policijske službe, pri čemu albansko stanovništvo te dve formacije smatra ozbiljnim činiocem stabilnosti, dok je srpske generalno nezadovoljno njihovim učinkom.

Istraživanje OEBS-a obuhvatilo je i dve „rizične grupe”, poput Srba koji žive u enklavama u centralnom Kosovu i Albanaca iz severnog, srpskog dela Kosovske Mitrovice, koji su listom izrazili ozbiljno nezadovoljstvo bezbednosnom situacijom u svom okruženju.



  • Izvor
  • RTS
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »