Tri godine nakon Izvještaja parlamentarne komisije nema istrage o zloupotrebama sredstava doniranih BiH
BANJA LUKA, SARAJEVO - Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Milorad Živković izjavio je da odgovornost za to što se još uvijek ne zna gdje su završila velika donatorska sredstva za BiH snose nadležne istražne institucije, a najviše Tužilaštvo BiH.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić tvrdi, međutim, da Tužilaštvo ne vodi istragu o zloupotrebi donacija, "jer im Izvještaj parlamentarne Istražne komisije za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstava nikada nije dostavljen".
Predsjedavajući te komisije Tihomir Gligorić kaže da to što iz Parlamenta BiH izvještaj i zaključci komisije nisu dostavljeni Tužilaštvu BiH može značiti samo da je to "neko stopirao".
- Tada je potpredsjednik Stranke demokratske akcije Šefik Džaferović bio član kolegijuma Predstavničkog vijeća Parlamenta. Njemu i kao pravniku treba postaviti pitanje odgovornosti i ko je taj lobi unutar Parlamenta koji je spriječio volju skupštine - kaže Gligorić.
On dodaje da takva situacija odgovara i Tužilaštvu, jer da je htjelo, ono je moglo da pokrene istragu i na osnovu informacija medija.
- Ljudi koji su zloupotrijebili novac od donacija i danas su u vlasti. Tužioci koji rade u Tužilaštvu preko stranačkih lista čuvaju političare koji su izvršili zloupotrebe - kaže Gligorić.
Rad Komisije prekinut je 2005. godine. "Glas Srpske" saznaje da je utvrđeno da je BiH do početka 2005. godine ukupno dobila 14,8 milijardi maraka pomoći, a da su njeni organi evidentirali ulazak oko sedam milijardi. Gdje je završilo sedam milijardi KM, ostalo je nepoznato.
I visoki predstavnik međunarodne zajednice Pedi Ešdaun svojevremeno je rekao da su "kriminalci u BiH ukrali više od sedam milijardi maraka".
- Ključna stvar bila je nedostatak političke volje da se stvarno istraži količina sredstava koja je dobijena od donacija i način na koji su ta sredstva utrošena. Komisija je u zaključcima insistirala da sve institucije na svim nivoima posebnu pažnju posvete kontroli načina trošenja tih donacija. To, nijedna od njih nije ispoštovala - kaže Milorad Živković, koji je bio član Istražne komisije Predstavničkog doma Parlamenta BiH za utvrđivanje trošenja donatorskih sredstva u BiH od 1996. do 2005. godine.
Dodaje da je Parlament BiH donio zaključak da Savjet ministara organizuje prezentaciju podataka o svim doniranim sredstvima, ali da ni predstavnici međunarodne zajednice nisu bili previše zainteresovani da dostave svoje podatke koliko sredstava su dali BiH.
U zaključku 3. Izvještaja Istražne komisije od 7. novembra 2005. godine stoji da Predstavnički dom sugeriše svim institucijama i organima u BiH, u čijoj je nadležnosti kontrola zakonitosti finansijskog poslovanja i suzbijanje kriminala, a prije svih kancelarijama revizora na svim nivoima u BiH, SIPA, OBA, MUP-u na svim nivoima i tužilaštvima da u sklopu redovnih aktivnosti posebnu pažnju posvete kontroli načina trošenja donacija.
Sekretar Istražne komisije Milan Zjajić kaže da ta komisija nikad nije ni počela sa stvarnim radom.
- Taj projekat je trebalo da košta oko 300.000 maraka, ali Savjet ministara nije dozvolio sredstva za realizaciju i tako je to zaustavljeno. Kao razlog navedeno je da postoji neki projekat evidencije donacija pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Istražna komisija je ukazala na sve slabosti te evidencije ministarstva - kaže Zjajić.
Dodaje da je angažovana i revizorska kuća iz Norveške, koja je izvršila reviziju projekta, ali da je na kraju prepisala primjedbe Istražne komisije.
Terzić: 90 odsto novca potrošili stranci
Predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić, suočen s pokušajem Hasana Čengića da ugrozi njegovu lidersku poziciju u SDA, na jednom od kongresa ove stranke uzvratio je prijetnjom da će se utvrditi ko je zloupotrebljavao donacije.
Bivši predsjedavajući Savjeta ministara BiH Adnan Terzić kaže da Savjet ministara nije mogao da izdvoji 300.000 KM za rad Istražne komisije za utvrđivanje trošenja donacija.
- A ako je tačno da je gospodin Ešdaun rekao da je nestalo sedam milijardi maraka, onda je 90 odsto te sume potrošeno unutar međunarodnih institucija - kaže Terzić.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.