BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izbori u Japanu: protiv svih

Izbori u Japanu: protiv svih
08.12.2012. god.

16. decembra u Japanu će biti održani vanredni parlamentarni izbori. U tradicionalno nadmetanje dve najjače partije u zemlji, Demokratske i Liberalno-demokratske, može se umešati treća sila – „Savez za Preporod“. Iako birači nezavisno od toga ko bude pobedio neće glasati zato što im se određena stranka sviđa, već zato što su se razočarali u sve ostale.

Redovni parlamentarni izbori u Japanu trebalo je da budu održani 2013. godine. Međutim, količina kritike koja se obrušila na vladu demokrata primorala je premijer-ministra Josihiko Noda da raspusti parlament. Predizborna trka obećava da će biti kratka i žestoka. Demokrate su najmanje spremne za ovaj sprint. Na vlasti su se održale samo tri godine i teško da će Japanci moći da se sete nekih njihovih zasluga, smatra profesor Instituta za zemlje Istoka Anatolije Koškin.

Oni su menjali sastav vlade, ali to ništa nije dalo, uprskos očekivanjima. Ne samo to, u sastav vlade je kao ministar pravde ušao čovek koji je kasnije optužen za veze s japanskim organizovanim kriminalom. Podrška stanovništva je padala i po najnovijim podacima, zaustavila se na nivou od 17%, a kritična tačka je 20%.

Demokrate nisu imali sreće da upravljaju zemljom u nekom uspešnom periodu istorije. Nisu morale samo da se razabiraju s dugovima prethodnika, već i da se bore s posledicama svetske ekonomske krize i nesreće na nuklearci „Fukušima-1“. Njihova usporenost i neodlučnost je podvrgnuta kritici, kako na međunarodnoj sceni, tako i u zemlji. Demokrate su konačno same presekle granu na kojoj sede usvojivši niz zakona koji se nisu sviđali stanovništvu. Poslednju kap je predstavljao novi porez, objasnio je Anatolije Koškin.

- Demokrate su uprkos svojim obećanjima koja su dali pre tri godine, povećale takozvani potrošački porez do 10%. To znači da prilikom svake kupovine ili svake usluge Japanci osim navedene cene plaćaju još 10%, koji idu u budžet zemlje.

Svi stručnjaci smatraju da će pobedu na ovim izborima odneti Liberalno-demokratska partija (LDP). To je najstarija i najmoćnija politička snaga zemlje koja je praktično neprekidno rukovodila u periodu od 1955. do 2009. godine. Specifika stranke je u tome što nema jasan program, već samo nekoliko opštih principa, a konkretnu politiku u konkretnom vremenskom periodu određuje lider. Sudeći po najnovijim izjavama vođe japanskih liberalnih demokrata Sindzoa Abea, u najskorijoj budućnosti zemlju može očekivati reforma Centralne banke i njeno potčinjavanje vladi. Takođe, i ulazak Japana u Transokeansko partnerstvo radi zadovoljavanja SAD, što se može negativno odraziti na poljoprivredu. Ali, ma koliko čudno to bilo, ovi predlozi neće zaustaviti partiju na putu ka pobedi, smatra šef katedre za poznavanje Istoka MDIMO Dmitrij Streljcov.

- Najverovatnije će pobediti LDP zbog izbornog ponašanja Japanaca, koje se karakteriše talasnim kretanjem. Birači podržaaju jednu političku snagu, zatim se razočaraju u nju i počinju da podržavaju drugu zbog duha protivrečnosti, želeći da kazne za izneverene nade.

Predstojeći izbori su zanimljivi zbog toga što u spor demokrata i liberalnih demokrata prvi put u toku dugog vremena može da se umeša treća sila. Ovo je koalicija dve mlade partije: „Saveza Preporoda“ i Partije Sunca. U toku poslednjih godina one se bave time što kritikuju iskusne političare i predlažu prilično skandalozne reforme. Na primer, lider „Saveza Preporoda“ Toru Hasimoto je već više puta nastupao s inicijativom za uvođenje direktnih izbora premijer-ministra zemlje, smanjenje broja mesta u parlamentu, ponovo razmatranje ustava. Zahvaljujući ovim nastupima stekao je popularnost, ali za pobedu saveza dve stranke na izborima to neće biti dovoljno, smatra rukovodilac Centra za japanska istraživanja Instituta za Daleki istok RAN Valerije Kistanov.

- Oni praktično ništa nemaju. Nemaju ozbiljan program, nemaju viziju o budućnosti, nemaju kadrove. Nastupaju samo s nizom populističkih parola. Međutim, mislim da će za njih glasati oni građani Japana koji su se razočarali u Demokratsku i Liberal-demokratsku partiju, postupajući u skladu s principom „što dalje od obe vaše kuće“.

Japanci su danas kao nikad pre ravnodušni prema spoljnoj politici svoje zemlje. Potrebne su im adekvatne unutrašnje reforme i ozdravljenje ekonomije. Stručnjaci sumnjaju u to da bilo ko od pretendenata na pobedu na izborima može da ispuni ovaj zahtev. Međutim, brigu izaziva druga stvar – u situaciji sveopšte ravnodušnosti za međunarodne odnose političari su se odjednom zainteresovali za njih i već su se istakli nizom gromoglasnih izjava. Između ostalog, to se tiče lidera liber-demokrata Sindzoa Abea, koji je obećao da će vatreno braniti japanske interese u teritorijalnim sporovima. Tako da rezultat parlamentarnih izbora u Japanu može postati – ne poboljšanje unutrašnje situacije, već pogoršanje spoljne.

Anastasija Perškina,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »