BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kilogram maline do tri evra

Kilogram maline do tri evra
04.06.2008. god.

U ariljskom kraju otkupljivači iz Šapca i Valjeva na neviđeno nudili 200 dinara uuu Sve ispod dva evra za kilogram proizvođačima neprihvatljivo jer je litar nafte 100 dinara, poskupela su zaštitna sredstva, a ovo voće je proletos izvoženo po pet evra - kaže Dragiša Terzić, predsednik Unije malinara. Iako je do berbe maline i početka kampanje otkupa ovog voća u zapadnoj Srbiji ostalo još desetak dana, proizvođači u užičkom, ariljskom, ivanjičkom kraju već uveliko trljaju ruke očekujući više nego dobru otkupnu cenu. Ispostavilo se da je prognoza da bi malina u junu, u otkupu mogla da vredi i 150 dinara po kilogramu, odnosno nešto manje od dva evra, koliko je pominjano pre samo dva meseca, bila loša.Među proizvođačima se naveliko priča da bi malina mogla da košta i 240 dinara, odnosno do tri evra. Ono što sigurno znam jeste da su u ariljski kraj nedavno dolazili otkupljivači iz Šapca i Valjeva koji su ljudima, na neviđeno, nudili 200 dinara, odnosno 2,5 evra za kilogram. Ipak, još nije sklopljen nijedan
takav ugovor jer svi čekaju da vide šta će se desiti kada otkup počne - kaže Dragiša Terzić, predsednik Unije malinara Srbije.
On dodaje da će otkupna cena biti formirana u prvih pet - šest dana kampanje i da će ove godine ona biti - ‘’veoma, veoma visoka, za neke verovatno i neočekivano visoka’’.- Sve ispod dva evra za kilogram za nas proizvođače je potpuno neprihvatljiva cena. Malina je u našem kraju trenutno u jako lošem, bolje rečeno katastrofalnom stanju, jer je posle obilnih padavina i jakog sunca počela da žuti, pa će se smanjiti rod. S druge strane ni cena od 200 dinara po kilogramu nije preterana kada se zna da litar nafte već košta 100 dinara, kada su poskupela zaštitna sredstva, i kada se uz sve to ima u vidu i činjenica da je proletos u izvoz išla i po ceni od pet evra za kilogram - kaže Terzić.U Udruženju hladnjačara, odnosno otkupljivača maline, kažu da još nisu razgovarali o ovogodišnjoj otkupnoj ceni i da sastanka na tu temu verovatno neće ni biti.Moguće je da se pojave ljudi koji nude i tri evra za kilogram, u Srbiji je sve moguće, ali, ja pozivam proizvođače maline da razmisle da li će više verovati onima koji podižu cene do neba, ili onima koji otkupljenu malinu stvarno isplaćuju - kaže Rade Ljubojević, predsednik Udruženja hladnjačara.
Vlasnik velike hladnjače blizu Užica smatra da je realna cena ovogodišnjeg roda maline od 1,70 evra ili maksimalno do 150 dinara po kilogramu i da bi sve preko toga, moglo da se pretvori u - tragediju, pre svega po hladnjačare.Jedno su naše želje, drugo cene na svetskom tržištu. Prosečna cena „rolenda“ u izvozu u aprilu ove godine bila je - 2,38 evra. Treba imati u vidu i činjenicu da je prošle godine cena u otkupu išla do 1,30 ili 1,40 evra, ali da je to bila godina kada je u Poljskoj rod bio jako loš, kada je Čile imao veliku sušu... Ove godine u Poljskoj rod će biti sasvim dobar i ponuda će biti mnogo veća. Ono što je izvesno jeste da će cena maline biti formirana u prvih pet-šest dana otkupa i da će je ozbiljni proizvođači prihvatiti - kaže ovaj hladnjačar.
Ljubojević tvrdi, međutim, da će dobro razmisliti hoće li otkupljivati malinu ako njena otkupna cena bude - viša od tri evra po kilogramu.Neverovatno, ali prošle godine neki proizvođači nudili su mi da potpišemo ugovor na pet godina prihvatajući cenu od evro za kilogram maline. Sada ti isti proizvođači kažu da je sve ispod dva evra - neprihvatljivo. Šta se to desilo za godinu dana da malina poskupi duplo - pita Ljubojević.Naš drugi sagovornik, vlasnik hladnjače blizu Užica, siguran je da oni koji ‘’preko maline peru prljav novac’’ mogu ove godine ponuditi i - ‘’tri ili četiri evra za kilogram maline’’, ali da se tako nešto može desiti samo u Srbiji. Prihvatamo činjenicu da je otkupna cena maline tržišna kategorija i tako ćemo se i ponašati. Vraćam se sa svetskog kongresa malinara koji je održan u Poljskoj i otuda donosim dva zaključka - prvi je da cena maline verovatno neće više padati i to ponajviše zbog učešća radne snage u proizvodnji, a drugi da u zahtevima za povećanje cene treba biti i te kako oprezan jer veoma visoke cene mogu da izazovu zamenu maline drugim voćem. Najveći problem Srbije jeste što smo verovatno poslednja zemlja u kojoj je ova delatnost potpuno neuređena, tako da se u otkupu ravnopravno pojavi hladnjačar koji je uložio više od 100.000 evra u pripremu hladnjače i uvođenje HCCP standarda i onaj koji ima samo stočni kamion sa ciradom. Nesreća je što takva konkurencija ovde jeste deo tržišne utakmice - kaže Ljubojević. 



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »