BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bradina - pomen za oko 50 stradalih Srba

Bradina - pomen za oko 50 stradalih Srba
25.05.2008. god.

BRADINA - U Bradini kod Konjica danas je služen parastos za 45 Srba, koje su u trodnevnom napadu na ovo selo, započetom na današnji dan prije 16 godina, ubili pripadnici tadašnje Teritorijalne odbrane iz Konjica, Zelenih beretki, Hrvatskog vijeća obrane i regularnih oružanih snaga Hrvatske iz Splita.

U prisustvu preživjelih Bradinjana, parastos u porti djelimično obnovljenog hrama Vaznesenja Gospodnjeg, koji je spaljen u ratu, služio je sveštenik Srpske pravoslavne crkve iz Konjica Milan Bužanin.

Pomenu stradalim Srbima iz Bradine prisustvovali su predstavnik Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske (RS) Đorđe Lučić, predsjednik Kluba srpskih delegata u Narodnoj skupštini RS Staša Košarac, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Mihajlo Parađina i predstavnik Područne kancelarije Instituta za traženje nestalih u Istočnom Sarajevu Slobodan Škrba.

Košarac je rekao da srpske žrtve u proteklom ratu u BiH nemaju jednak tretman kao stradali Bošnjaci i Hrvati i najavio da će biti zagovaran jednak tretman u istraživanju stradanja Srba i ostalih naroda u BiH.

Osvrnuvši se na činjenicu da niko od predstavnika međunarodne zajednice nije prisustvovao današnjem pomenu u Bradini, Košarac je izrazio nezadovoljstvo odnosom međunarodne zajednice prema stradalim Srbima u proteklom ratu u BiH.

Parađina je rekao da je Boračka organizacija RS nezadovoljna, jer Tužilaštvo BiH i kompletno pravosuđe nisu ništa učinili na procesuiranju nalogodavaca i počinioca zločina u Bradini.

"Bradinjani su ubijeni samo zato što su bili Srbi", naglasio je Parađina i ocijenio da su na djelu dvostruki standardi prema stradalim žrtvama rata u BiH.

On je ocijenio da bi institucije RS trebalo da se više angažuju na procesuiranju odgovornih za zločine nad Srbima u cijeloj BiH.

Trinaest godina nakon zaključivanja mira u BiH, u Bradinu se nije vratio ni jedan predratni stanovnik. Oko 400 nekadašnjih stanovnika ovog srpskog sela iselilo se u Australiju i Ameriku.

Vlasti iz Konjica još nisu ništa učinile kako bi pomogle povratak prijeratnih stanovnika Bradine na svoja ognjišta.

U organizovanom trodnevnom napadu muslimansko-hrvatskih oružanih snaga iz Konjica, koji je počeo 25. maja 1992. godine, ubijeno je 45 Srba od kojih je u jami iskopanoj ispred crkve bagerom zatrpano njih 26.

Preživjeli muškarci iz sela odvedeni su u logore u Čelebiću i Konjicu u kojima su mnogi ubijeni ili umrli od posljedica zlostavljanja.

Poslije pada sela u ruke muslimansko-hrvatskih snaga, zlostavljanja nisu bili pošteđeni ni djeca, žene i starci, dok su sve srpske kuće zapaljene.

U prošlom ratu iz Bradine je stradalo ukupno 76 Srba računajući i stradale u logorima.

Srbi iz Bradine koji su preživjeli logore i stradanja nezadovoljni su što ni domaće ni međunarodno pravosuđe nije učinilo više na procesuiranju odgovornih za zločine nad stanovnicima ovog sela.

Zbog zločina počinjenih u logoru Čelebići, Haški tribunal osudio je pripadnike tadašnje teritorijalne odbrane Hazima Delića na 18 godina zatvora, Esada Landža na 15 i Zdravka Mucića na devet godina zatvora, dok je Zejnil Delalić oslobođen krivice.



  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »