Ponovo se čuju zahtevi za uvođenje sankcija Srbiji
Fudbalska utakmica između mladih reprezentacija Srbije i Engleske u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koja se nedavno igrala u Kruševcu, nakon pobede gostujuće ekipe završila se incidentom kada su se sukobili igrači dve selekcije. Čitav slučaj je trajao nekoliko minuta i okončan je sa jednim crvenim kartonom. Ovakve žalosne, ali ipak manje-više uobičajene scene, mogu se videti na mnogim sportskim terenima širom evropskog kontinenta, i obično kod nikoga ne izazivaju prevelike emocije, niti posebnu pažnju medija, s obzirom na učestalost njihovog dešavanja. Međutim, ovog puta se podigla prilično velika prašina, i to ne samo u sportskm krugovima, već i kod najviših političkih zvaničnika. Brojni pozivi na uvođenje sportskih sankcija Srbiji, donekle su podsetili na ranija vremena kada su sankcije već bile primenjivane prema Srbiji od strane međunarodne zajednice.
Nakon saopštenja engleske fubalske asocijacije, da UEFA treba da zabrani Srbiji učešće na sledećem Evropskom prvenstvu za igrače mlađe od 21 godine i da nametne stroge sankcije i za seniorsku reprezentaciju, kao što je igranje utakmica u naredne četiri godine bez prisustva publike, tim povodom su se oglasili i najviši političari, pa je tako tamošnji ministar sporta zatražio od Evropske fudbalske unije da oštro kazni srbski fudbalski savez zbog rasističkih ispada navijača. A zatim je i sam britanski premijer izjavio da je zgrožen scenama iz Srbije i zatražio da UEFA uvede „oštre sankcije ukoliko se uspostavi da je tačno da je reč o rasizmu“. Njegov portparol je dodao da neće biti dovoljne simbolične kazne kakve su izricane u prošlosti, i da takođe očekuje oštre sankcije. I član britanskog parlamenta je Srbiju nazvao, kako se izrazio, serijskim prestupnikom na tom polju.
Potpredsednik svetskog fudbalskog saveza FIFE je sa svoje strane rekao da se nada da će Srbija biti drastično kažnjena zbog ponašanja svojih navijača, te se založio i za to da se ona izbaci iz nekog budućeg evropskog takmičenja. U istom tonu, pojedini britanski mediji su apelovali da se srbska reprezentacija i klubovi izbace iz svih međunarodnih takmičenja. I drugi političari su dali svoje mišljenje u vezi te utakmice, pa je tako šef delegacije Evropske unije u Srbiji ocenio da takvi incidenti loše utiču na imidž Srbije, ali je pored toga priznao da se takve stvari ne dešavaju samo u Srbiji, nego i u mnogim drugim zemljama.
Žestina kojom se komentariše taj događaj, neodoljivo podseća na poslednju deceniju 20. veka, kada su na snazi bile, pored političkih i ekonomskih, i sportske sankcije protiv tadašnje Jugoslavije, odnosno Srbije. Podsetimo, srbski sportisti su bili isključeni iz međunarodnih takmičenja tokom embarga u vremenskom periodu od 1992. do 1995. godine. Tada se desilo da fudbalska reprezentacija Jugoslavije, iako se kvalifikovala, nije mogla da učestvuje na Evropskom Prvenstvu u Švedskoj 1992. godine. Zbog nastavka sankcija sportisti Srbije i Crne Gore nisu mogli niti da se takmiče na Zimskim olimpijskim igrama koje su bile održane 1994. godine u Lilehameru, a isto tako ni na brojnim drugim takmičenjima.
Što se tiče ovog nedavnog incidenta u Kruševcu, Fudbalski savez Srbije je negirao da je na toj utakmici bilo vređanja gostujućih igrača na rasnoj osnovi. On je najkonkretnije odbio i demantovao da je na stadionu u Kruševcu, pre i za vreme utakmice, bilo ma kakvih pojava rasizma. Fudbalski savez Srbije je još naveo da vezivanje viđenog incidenta – tuče između članova dve ekipe, sa rasizmom, nema apsolutno nikakvog osnova i da ih smatra potpuno zlonamernim.
Kontrolna i Disciplinska komisija UEFA će raspravljati o tom slučaju na redovnom sastanku koji je zakazan za 22. novembar. Tada će biti jasnije da li će se obistiniti mogućnost da srbski fudbal bude isključen iz svih takmičenja UEFA, kao što je to već ranije bilo najavljeno iz sedišta Evropske fudbalske unije u Nionu. Takođe, tada će biti nešto jasnije da li je ovaj događaj zaista izašao iz čisto sportskih okvira, i prešao u sferu koja ima malo manje veze sa samim sportom, a malo više sa suptilnim političkim pritiscima.
Ratko Paić,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: SXC.hu/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.