BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rikerov savetnik žestoko kritikuje Unmik i Euleks

Rikerov savetnik žestoko kritikuje Unmik i Euleks
26.04.2008. god.

Portugalski general tvrdi da nezavisnost Kosova vodi nestabilnosti Balkana

Najviši oficir Unmika na Kosovu portugalski brigadni general Raul Kunja (56), žestoko je kritikovao „nekoherenciju” međunarodne misije na Kosovu fokusirajući oštricu svojih opservacija na račun priprema Evropske unije da Euleks „počne s radom” i zaključak da način na koji EU, na čelu sa visokim zvaničnikom Havijerom Solanom, vodi proces nezavisnosti Kosova ne doprinosi stabilnosti Balkana, nego obrnuto. „Šta je svih ovih godina Evropska unija postigla na Kosovu na privrednom polju izuzev što je privatizovala nekoliko preduzeća i dala ih u ruke nekolicini osoba koje imaju spornu prošlost?”, upitao je Kunja u razgovoru za italijanski onlajn magazin „Oservatorio Balkaniko”.

General Kunja na sopstvenu dilemu odgovara: „Baš ništa!”. Po njegovom mišljenju, situacija na Kosovu daleko je od „briljantne”, jer je međunarodna zajednica „investirala novac na najgori mogući način” ne vodeći računa o novcu: „EU je na Kosovu do sada protraćila oko četiri milijarde evra. Od toga je 80 odsto otišlo za savetodavne svrhe i razne infrastukturne projekte, iako, praktično, nismo izgradili nikakve kapacitete. Taj novac je upotrebljen jako loše… Što znači da se 3,2 milijarde evra vratilo tamo odakle je došlo, znači u džepove dve ili tri države koje imaju interes da se zatečeno stanje, kakvo je, ne menja... Ne može se prikrivati da se unutar samog Unmika dešava mnogo spornog, a kad govorimo o velikoj korupciji, ona se odvija prevashodno u privredi, a ona je na Kosovu u nadležnosti EU.”

Portugalski general već treću godinu glavni je savetnik šefa Unmikove misije Joahima Rikera, a pre toga je od 1991. godine naovamo učestvovao u različitim misijama na Balkanu. Posle 17 godina službovanja u regionuodlučio je da više ne ćuti o onome čemu je bio svedok, a to su brojne greške „zapadne međunarodne zajednice” u obezbeđivanju nezavisnosti i tranzicije na Kosovu. Skeptičan je u pogledu optimizma visokog predstavnika EU Havijera Solane. „Solana insistira na tvrdnji da nezavisnošću Kosova postavljamo temelj trajnoj stabilnosti na Balkanu, ali način na koji se vodi taj proces – ne vodi ka stabilnosti, već u suprotnom smeru”, tvrdi general Kunja za „Oservatorio Balkaniko”.

Iako nije uobičajeno da vojna lica komentarišu poteze civilnih vlasti, a još manje da se mešaju u politiku, portugalski general upozorava da su Ujedinjene nacije, odnosno Unmik jedina institucija koju Srbi priznaju na Kosovu, uz napomenu da bi po važećoj rezoluciji SB UN 1244 Euleks morao da deluje unutar Unmika i uspostavljenih struktura policije i pravosuđa, dok bi funkcija međunarodnog civilnog predstavnika mogla da pređe neposredno u ruke vođe Unmika, i dodaje da bi „takvo rešenje bilo mnogo više u skladu sa međunarodnim pravom”.

Osvrnuvši se na reči Karla Bilta, švedskog ministra spoljnih poslova, da će „UN morati da ostanu na Kosovu kao tampon između država koje priznaju nezavisnost Kosova i država koje ne priznaju nezavisnost Kosova”, general Kunja kaže: „Ne bih rekao da će to biti tampon zona između tih država, ali zato to jeste jedini legitimni autoritet koji priznaje srpska manjina, bar u onim područjima gde ta manjina ima u rukama praktično svu izvršnu vlast. Govorim o opštinama u kojima su gradonačelnici Srbi i koji ne priznaju albansku vlast. U tim područjima je Unmik pravni okvir za kontrolu tih predsednici opština i nadzor njihovih aktivnosti. Ukoliko tamo ne bi bilo Unmika, ti gradonačelnici bi bili predsednici autonomnih vlada unutar Kosova, što mi se ne čini logičnim. Stoga je gospodin Bilt verovatno u pravu, UN će morati da ostane bar u nekim područjima Kosova toliko vremena dok ne dođe do prenosa vlasti koji bi bio prihvatljiv i za srpsku manjinu, za šta neću reći da je nemoguće, nego gotovo nemoguće; ili bar dok jednom el dorado Evropske unije ne postane stvarnost. To je način na koji bi srpska manjina možda na kraju mogla da prihvati prisustvo EU. Ali biće potreban priličan broj godina dok se ne dogodi EU el dorado, ako se ikada desi.”



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »