BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Svetska mreža“ teatra

„Svetska mreža“ teatra
24.09.2012. god.

Ruski teatar započinje u novoj sezoni svoju veliku internet ekspanziju, tako da i internet- tehnologije ulaze u pozorišni život. Ipak, ova „hibridizacija“ nije svim pozorišnim trupama bliska, i predstavlja fatum, koji bi rado izbegli.

„Ne možemo da ne primećujemo postojanje interneta“- podvukao je umetnički rukovodilac Aleksandrinskog teatra u Petergburgu Valerij Fokin u intervjuu za ruske novine „Izvestija“. Mnogi pozorišni umetnici smatraju da „ulazak u mrežu“ nosi sa sobom brojne prednosti: od popularizacije predstava do stvaranja novog pozorišnog jezika. Gledaoci koji nemaju novca ili vremena, mogu jednostavno na internetu da pogledaju pozorišne predstave.

Glavni ruski muzički teatar- Boljšoj- ima svoj kanal na Youtube, tako da se baleti i opere sada mogu pratiti u režimu realnog vremena po celoj Rusiji. Na istom sajtu postoji i kolekcija najlepših predstava.

„Čak i ako predstava bude na repertoaru celih 10 godina, nju vidi svega nekoliko stotina hiljada ljudi,- govori osnivač festivala „Teatarska paučina“- teatrolog Igor Ovčinikov.

- Ipak, skeptici tvrde, da nikakav „internet teatar“ ne postoji. Makar ne u Rusiji. Prenos preko interneta izvođenja predstave ili postavljanje video snimka na internet u suštini je samo nova forma starog žanra televzijskih predstava. „Predstavljati inetrnet-teatar kao novu formu postojanja umetnosti još je rano. To su spektakli 21. veka, i uzgred, prilično nevešto napravljeni“- govori režiser koncerata i pozorišnih predstava Ekatarina Fjodorova.

- Ima smisla da se pozorišne predstave prenose direktno i emituju u bioskopima, kao što to biva u drugim zemljama, govore mnogi eksperti. „Gledaoci mogu da kupe jeftine karte i vide uživo premijeru, koja se na primer održava u nekom moskovskom umetničkom teatru, objašnjava Ekaterina Fjodorova.- Takvi prenosi makar malo podsećaju na pozorišnu atmosferu.“

Kritičari često sa mnogo sumnje ocenjuju i interaktivne predstave, koje se mogu videti na društvenim mrežama. U januaru je ovakav eksperiment sprovelo berlinsko pozorište Maksim Gorki, postavivši predstavu „Efi Brist“ na Fejsbuk. Tačnije na svojoj stranici „onlajn scena“, postavili su video zapis i fotografije glumaca.

Dalje, mora se reći da pozorišni festivali na globalnom nivou, prolaze kroz krizni period. Organizacija i učešće na festivalima nije jeftina. Zato su pozorišta primorana da traže nove platforme za međusobnu komunikaciju. A jedna od takvih zgodnih platformi je upravo Internet.

Ipak, mnogi ruski režseri ne veruju u internet- tehnologije. Neki pozorišni umetnici misle da posle odgledanog „trejlera“ na internetu, gledalac nema više želju da ode u pozorište i vidi tu predstavu uživo. Drugi, naprotiv smatraju da je ovakav pristup „marketinčki opravdan“ i da više ljudi upravo na ovaj način biva motivisano da ode u pozorište.

I to je jasno. Na kraju krajeva, pozorište - to nije samo ono što se dešava na sceni, već i sinergija koja se rađa među glumcima i publikom. Teatar je umetnost kolektivne percepcije - objašnjava Igor Ovčinikov. „Sedite u sali i vaša reakcija na ono što vidite na bini utiče na druge ljude koji sede pored vas“- govori ovaj pozorišni kritičar. I sve ovo utiče na glumce na sceni. Takve čarolije na internetu, naravno nema. Ipak, za nekoga su i društvene mreže vid pozorišne scene na kojoj svako ima svoju ulogu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov


Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima

Ruske trupe su izvršile udare na ukrajinske industrijske objekte u Odesi: verovatno je pogodak bio u oblasti fabrike teških dizalica Krajan. Zauzvrat, OSU su ponovo napale teritoriju Rostovske oblasti...


Francuski vojnici neće biti poslati da se bore u Ukrajini u doglednoj budućnosti, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron.

Ruski predsednik je insistirao da je Moskva otvorena za rešavanje ukrajinskog sukoba kroz pregovore sa Kijevom


Na Krimu ne može biti „mirnog života“, upozorio je Mihail Podoljak


Ostale novosti iz rubrike »