Rosnjeft i Statojl formiraju mešovito preduzeće za rad u priobalnom pojasu
Najveća ruska naftna kompanija Rosnjeft i norveški Statojl potpisali su akcionarski i operacioni sporazum za formiranje mešovitih preduzeća na 4 područja ruskog priobalnog pojasa.
Jedno od područja sa licencom se nalazi u zapadnom sektoru Barencovog mora, a njegovi prognozirani resursi iznose preko 2 milijarde tona u naftnom ekvilalentu. Još tri područja se nalaze u severnom delu Ohotskog mora. Ukupan obim resursa ovde iznosi milijardu i 400 miliona tona. Norvežani u mešovitom preduzeću će dobiti trećinu, dve trećine Rosnjeft. Statojl u potpunosti finansira troškove u etapi izviđanja, koji podrazumeva bušenje šest probnih bušotina. Norveška kompanija smatra se jednim od svetskih lidera u tom pravcu, mada za ruski naftni gigant Statojl nije prva strana kompanija sa kojom se razvija saradnja, ističe ekspert Dmitrij Ljutjagin:
- Rosnjeft je odabrala ovu kompaniju zato što Norvežani odavno rade u severnim morima upravo na priobalnim nalazištima. Ona ima kolosalno iskustvo u pogledu uređenja nalazišta i transporta dobijene sirovine. Zato je logično da ruska kompanija bira upravo takvog partnera.
Osim velikog iskustva rada na priobalnim nalazištima, norveška kompanija može u okviru zajedničkog sporazuma da ponudi ruskim partnerima razmenu aktiva. Pri tome upravo na područjima koja Statojl poseduje u severnim morima. Što se tiče dalje saradnje dve kompanije, već posle obavljanja geološkog izviđanja, ovde najverovatnije postoje neki dogovori. Pošto i Statojl i Rosnjeft treba da unapred usaglase sve uslove – ne samo izviđanja, već i ekspluatacije, kao i podele dobijene sirovine, ističe Dmitrij Ljutjagin:
- Mislim da će se uslovi graditi polazeći od onih deova koji su danas raspoređeni među kompanijama. Tačnije Rosnjeft ima nešto više od 60% datog mešovitog preduzeća. I prirodno da će u odnosu na obim koji poseduje kompanija dobijati prihode, profit ili snositi gubitke ako oni budu postojali u radu mešovitog preduzeća.
Po ocenama eksperata, arktički resursi nafte i gasa su ogromni, to je 25-30% svih svetskih rezervi. I nije slučajno što se za njih interesuju Ameriknaci, Englezi, Norvežani i čak i Kinezi. Rusija ovde nije izuzetak. Rosnjeft i EksonMobil su već započeli zajednički rad u Karskom moru, gde dubina nalazišta nije tako velika kao u Ohotskom moru. Novi projekti će verovatno biti isto tako složeni i teški, ako ne i složeniji.
- Izvor
- Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.