Naplatne rampe kao rudnici zlata
U Specijalnom sudu u Beogradu, pred većem kome predsedava sudija Vladimir Vučinić, juče je počelo suđenje članovima takozvane „drumske mafije”, kojima se pripisuje da su malverzacijama sa naplatom putarine za strane šlepere, sebi u džepove stavili oko 528 miliona dinara. Optužnica je podignuta protiv 53 osobe, od kojih je polovina u pritvoru, i po broju okrivljenih najveća je ikad napisana u našem pravosuđu. Kao vođe grupe koja je od jula 2004. do 14. maja 2006. godine u Beogradu i Nišu, uz pomoć kompjuterskog programa i specijalne tehničke opreme, prisvajala novac iz kase JP „Putevi Srbije”, označeni su Milan Jovetić, Živojin Đorđević i Goran Stojanović.
U optužnici se kao četvrti organizator pominje pokojni Zoran Nedeljković, koji je po otkrivanju ove afere, prošle godine, izvršio samoubistvo.
Sudija Vučinić pozivao je redom okrivljene da stanu za govornicu i saopšte sudu svoje lične podatke. Samo ova faza postupka trajala je skoro dva časa. Iako im se pripisuje da su u džepove stavili ogromne sume novca, niko od optuženih, prema onome što su izjavili, nije posebno imućan. Neki su saopštili da imaju stanove na svoje ime, a mnogi su tvrdili da su ostali bez posla i da ih sada izdržavaju supružnici ili roditelji.
Optužnica navodi da su vođe grupe osmislile da uz pomoć firme AD „Mikros elektronik” iz Niša i radnika Odeljenja naplate putarine, koji su zaduženi za održavanje elektronskog sistema naplate, izrade kablove i računarski program koji omogućava štampanje duplih naplatnih kartica za teretna motorna vozila stranih registarskih oznaka i priznanica o naplati, bez registrovanja prolaska vozila pri podizanju rampe. Prevara je funkcionisala tako što su optuženi prisvajali novac od naplate duplih odnosno „kloniranih” kartica na delu autoputa Beograd-Niš, između naplatnih stanica „Bubanj potok” i „Trupale”, jer one nisu bile evidentirane u računskom sistemu naplate.
Radnici interne kontrole su, prema optužnici, svesno propuštali da u vreme takvog izdavanja i naplate kartica obavljaju kontrolu, iako su bili u obavezi da to čine, dok su radnici Odeljenja naplate izbegavali da analizom podataka iz elektronskog sistema i sprovođenjem vanrednih kontrola takve malverzacije blagovremeno otkriju.
U optužnici se precizira da je Jovetić, kao kontrolor u Odseku unutrašnje kontrole Odeljenja za naplatu putarine JP „Putevi Srbije”, po uputstvima pokojnog Nedeljkovića najpre postigao dogovor sa sedmoricom smenovođa na rampama, Goranom Stojanovićem, Živojinom Đorđevićem, Savatijem Jovićem, Radenkom Kecojevićem, Amirom Šehovićem, Vukmanom Vukašinovićem i Goranom Lazarevićem. Živojin Đorđević je, po navodima optužnice, angažovao elektroinženjera Aleksandra Đorđevića, inače servisera kompjuterskih uređaja na stanici „Trupale”, da osmisli način kako da se prolazak vozila devete kategorije, odnosno stranih šlepera, čiji vozači plaćaju putarinu od 6.000 dinara, ne evidentiraju u postojećem elektronskom sistemu naplate.
Aleksandar Đorđević, kako se navodi u optužnici, napravio je kablove sa prekidačem za štampanje duplih kartica istog serijskog broja i povezivanje takozvanog gornjeg i donjeg štampača i kablova za podizanje rampe na naplatnoj stanici bez registrovanja prolaska vozila. On je u računarski program ugradio dodatni nelegalni program za izdavanje priznanica o naplati, bez evidentiranja te naplate u sistemu. Ovi uređaji i programi ugrađeni su u određene naplatne kabine u „Bubanj potoku” i na „Trupalama”, a optuženi su ih demontirali ako bi postojala opasnost da dođe do otkrivanja.
Tužilac dalje navodi da su smenovođe o ovoj zamisli obučile inkasante, radnike na izdavanju i naplati kartica za instaliranje i korišćenje posebno konstruisanih kablova i programa za štampanje duplikata tih kartica, kao i za naplatu bez evidentiranja u sistemu. Po nalogu organizatora grupe, oni su uzimali tako štampane kartice i iznose od naplaćenih a neevidentiranih putarina i predavali ih neposredno nadređenim članovima grupe.
Do maja 2005. godine, novac je sa niške naplatne rampe predavan Goranu Stojanoviću, a posle toga Živojinu Đorđeviću, dok je u Beogradu taj posao obavljao Nenad Stanković. Oni su svakoga dana od 14 do 15 i od 18 do 19 časova telefonima, posebno namenjenim za ovaj „posao” i iz posebno iznajmljenih stanova, razmenjivali informacije o serijskim brojevima izdatih i naplaćenih duplih kartica.
U optužnici se navodi da je na ovaj način naplaćena putarina od najmanje 527.568.800 dinara. Od te sume, 40 odsto je pripalo organizatorima grupe, a ostatak je podeljen drugim članovima. Inkasanti su novac dobijali od smenovođa van radnih prostorija, nekoliko puta mesečno. Tokom istrage koju je sproveo Vučko Mirčić, istražni sudija Specijalnog suda, obavljeno je ekonomsko-finansijsko veštačenje. Utvrđeno je da je grupa mesečno prisvajala u proseku oko 24 miliona dinara. Aleksandar Đorđević, čovek koji je bio „mozak” prevare sa karticama, priznao je da je njegov program počeo da radi 1. jula 2004. godine.
Afera koju su mediji nazvali „drumska mafija” zvanično je otkrivena krajem maja prošle godine, iako se o malverzacijama na naplatnim rampama šuškalo i godinama pre toga. Posle višemesečne akcije, u kojoj su presretnuti telefonski razgovori okrivljenih, širom Srbije su počela hapšenja. Od jednog dela optuženih policija je oduzela velike količine novca kao i dokumentaciju i evidencije od dodatnog „posla” kojim su se bavili.
Javno preduzeće „Putevi Srbije” za sada nije navelo tačnu sumu za koju je oštećeno. Sudija Vučinić je saopštio da je Branko Jocić, direktor JP „Putevi Srbije” u istrazi kazao da, kao predstavnik oštećenog preduzeća, nije u mogućnosti da navede precizan iznos štete, ali da je firma zainteresovana za obeštećenje ukoliko se utvrdi da su optuženi krivi.
Zamenik specijalnog tužioca Velimir Golubović pročitao je juče celu optužnicu, ali je suđenje posle toga prekinuto i odloženo za danas, kada će prvooptuženi Milan Jovetić izneti svoju odbranu. Njegov advokat Dragoljub Đorđević zatražio je od suda da odmah na početku izdvoji iz dokaznog materijala transkripte o prisluškivanim razgovorima njegovog klijenta i ostalih optuženih, ali je sud odlučio da taj predlog razmotri kasnije u toku postupka. Milan Jovetić se u istrazi branio ćutanjem, a juče je najavio da želi da iznese odbranu.
Na spisku 53 optuženihU slučaju „drumska mafija” terete se: Milan Jovetić (46) iz Beograda, Živojin Đorđević (47) iz Niša, Nenad Stanković (36) iz Beograda, Amir Šehović (44) iz Beograda, Slaviša Tričković (47) iz Niša, Spasoje Labudović (52) iz Beograda, Biljana Anđelković (46) iz Niša, Ljubiša Vlačić (35), Vladan Stublinac (38), Goran Lazarević (45), Slavoljub Đorđević (50), Jelka Paunović (48), Đorđe Gudurić (46) svi iz Beograda, Vukman Vukašinović (50), Aleksandar Jevtić (32), Dragana Milosavljević (50), Janko Ivanović (49) iz Beograda, Boban Jegdić (49) iz Beograda, Miloš Vulović (47) iz Beograda, Nebojša Milićević (45) iz Beograda, Maja Putnik (30) iz Zemuna, Vučko Tošić (52) iz mesta Mačka, Goran Stojanović (51) iz Niša, Aleksandar Đorđević (36) iz Prokuplja, Vladica Spasić (38) iz Prokuplja, Goran Pešić (41) iz Niša, Janja Jauković-Veselinović (31) iz Niša, Mirko Todorović (44) iz Niša, Goran Pešaković (46) iz Niša, Gordana Miljković (50) iz Zemuna, Dragan Bogdanović (49) iz Požarevca, Boško Cimbaljević (48), Miomir Kaličanin (50), Dragutin Erčević (41), Verica Sibinović (41), Goran Radojković (49), Nikola Tripković (51), Radenko Kecojević (52), koji se nalazi u bekstvu, Savatije Jović (45), Momir Dimić (46), Novica Petrović (50), Jelena Petrov (45), Božidar Jovanović (39), Ivan Tasić (49), Dragana Zakarijevski (45), Slavoljub Janković (39), Gradimir Perić (49), Dragan Radosavljević (48) svi iz Niša, Dejan Nikčević (42), Miroslav Došen (52), Tihomir Mihalčić (57), Dragan Cvetković (42), i Rade Radiša (35), svi iz Beograda.
Dva samoubistva
Slučaj „drumska mafija” obeležila su dva samoubistva. Krajem juna prošle godine u Institutu za mentalno zdravlje „Toponica” kod Niša u trenucima nervnog rastrojstva ubio se tada osumnjičeni Mića Đukić, tako što se isekao staklom. Dve sedmice kasnije, u beogradskom CZ-u Zoran Nedeljković je napravio omču od čaršava i obesio se u trenutku kada su dvojica njegovih cimera izašla iz ćelije jer im je došao neko u posetu. Zoran Nedeljković bio je mlađi brat Miloša Nedeljkovića, finansijskog direktora JP „Putevi Srbije”.
Kako je otkrivena „drumska mafija”Organizovana kriminalna grupa, u javnosti poznatija kao „drumska mafija”, zvanično je otkrivena 23. maja prošle godine, kada su pripadnici MUP-a Srbije, u saradnji sa Bezbednosno-informativnom agencijom uhapsili prvih 25 osoba, mahom radnika JP „Putevi Srbije” koji su na naplatnim rampama na autoputu Beograd–Niš prodavali duple naplatne karte.
Akcija hapšenja izvedena je sinhronizovano u Beogradu, Nišu i Sremskoj Mitrovici. Tokom pretresanja stanova i drugih prostorija pronađena je veća količina deviznog novca, kao i dokumentacija koja se odnosi na sva krivična dela koja je grupa počinila.
U javnosti je kružilo više priča o tome kako je „drumska mafija” zapravo otkrivena. Prema jednoj verziji, 2005. godine uhapšena je grupa „reketaša” koja je pokušala da iznudi od nekoliko radnika na naplatnoj rampi autoputa Beograd–Niš 300.000 evra. Policiji je, prema nepotvrđenoj priči, bilo sumnjivo odakle toliko novca običnim radnicima na naplatnoj rampi, pa se počelo sa proveravanjem. Prema drugoj verziji, najveću elektronsku pljačku u Srbiji kamerom je snimio bivši radnik preduzeća „Putevi Srbije” i zahvaljujući njemu grupa je otkrivena i pohapšena. Zvanično, grupa je otkrivena, zahvaljujući jednoipogodišnjem operativnom radu BIA, koja je podrazumevala praćenje i snimanje svih osumnjičenih članova „drumske mafije”.
Nagađa se da je lopovluk na naplatnim rampama trajao decenijama, tako da je nemoguće izračunati za koliko novca je oštećen budžet Republike Srbije. Poznato je da se za to radno mesto plaćalo, a u Vrčinu je, na primer, na mesto na naplatnoj rampi konkurisalo više hiljada ljudi. Posao na naplatnoj rampi bio je „zlatna koka”, pa bi radnici brzo kupovali nove automobile i zidali višespratnice.
Ova afera o krađi putarina dobila je vremenom politički karakter. Tako je opozicija optuživala Velimira Ilića, tadašnjeg ministra za kapitalne investicije, a sadašnjeg ministra za infrastrukturu, da je znao za krađe na naplatnim rampama. Ilić je negirao te navode, optužujući bivše režime da su organizovali krađu na naplatnim rampama i da su tako finansirali svoje predizborne kampanje.
- Izvor
- politika.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.