Tunis: jesen „arapskog proleća“
U Tunisu jača sukob između predsednika i islamista. Svetovni predsednik Monsef Marzuki optužuje islamiste za pokušaj uzurpacije vlasti. U kolevci arapskog proleća izgleda sazreva ozbiljna politička kriza, koja može da označi kraj tunižanske idile.
Sada se predsednik obrušio na one koji su mu pomogli da zauzme visoku dužnsot. On je optužio An-Nahdu za to da ona teži da preuzme pod kontrolu sve administrativne i političke poluge. To ga je podsetilo da vreme diktature. Sada je osnovna vlast u zemlji koncentrisana u rukama vlade, gde su islamisti dominirali od samog početa njegov formiranja.
Tehnokrate u ministarskom kabinetu su se osetile neprijatno pošto su počeli da optužuju lidera An-Nahdija Rašina Ganušija za autoritarizam. U prvom redu za težnju da igra ulogu sive eminencije i da određuje politiku vlade, između ostalog kadrovsku. Pri tome zvanične dužnosti u državi lider islamista ne zauzima. A eksperti su počeli se češće da ga porede sa bivšim predsednikom Tunisa Zin al-Abidinom Ben Alijem, svrgnutim za vreme arapskog proleća. Danas je već reč o raskolu vlasti u Tunisu, smatra zamenik direktora Instituta za Afriku RAN Dmitrij Bondarenko.
- Raskol između predsednika i islamista znači da predsednik i njegova administarcija, oni stoje iza njega, teže da sačuvaju Tunis u okvirima ograničenim prilično blagim islamom. Sa druge strane, teže da očuvaju one aspekte društveno-političkog života i zakonodavstva koji su omogućavali Tunisu da se smatra zemljom u kojoj vladaju svetovni zakoni. Tačnije ideja je bila u tome da sa jedne strane Tunis bude islamska zemlja. Sa druge strane da islam tamo ne bude previše prenet u politiku, da islam postoji upravo na nivou kulture, na nivou svakodnevnog života.
Ekspert nije hteo da prognozira posledice raskola između predsednika i islamista. Ali sukob između njih će jačati. To da će aprasko proleće u Tunisu krenuti upravo takvim scenarijem moglo je da se predvidi. Tako smatra Aleksej Podcerob, analitičar Centra za arapska istraživanja Instituta za Istok, bivši ambasador u Tunisu.
Jačanje sukoba islamista i svetovnih snaga u Tunisu sasvim je prirodno. Islamisti imaju prilično snažne pozicije, to su pokazali poslednji izbori. Ali i svetovne stranke takođe imaju jake pozicije. Za vreme izbora protivrečnosti između političkih snaga nisu bile tako oštre. Svi su se ujedinili oko ideje da treba graditi novi Tunis, treba zajedno ići ka tom cilju. Takvo je bilo raspoloženje.
Sada su u zemlji ponovo protesti. Stanovništvo istupa protiv islamista iz stranke An-Nahda. Pri tome centar novog pokrea je grad Sidi Bauѕid, gde je skoro pre dve godine započelo arapsko proleće. Povod za svrgavanje predsednika tada je bilo samospaljivanje trgovca kojem su konfiskovali robu. Ovog puta očiglednog povoda nema, ali duboki uzroci nezadovoljstva su ostali isti. To su nerešeni socijalni problemi i beda većine stanovnika. Do danas se Tunis smatrao izlogom arapskog proleća. Za razliku od Libije, Egipta, Jemena i Sirije, revolucija je tamo prošla skoro bez krvi. Međutim nije isključeno da će akcije socijalnog protesta i dugoki raskol vlasti dovesti Tunis na prag nove, ne tako mirne revolucije.
Konstantin Garibov,
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- Tunis
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.